«ППО для культури» і «безпековий периметр» – ТОП-10 тез Via Carpatia 2024

З 11 по 13 листопада, за підтримки нашого Фонду, відбувся сьомий міжнародний форум Східної та Центральної Європи Via Carpatia 2024. Раніше форум відбувався на Заході України, або безпосередньо в Карпатах, а цього року місцем його проведення вперше став Київ.

Форум об’єднав політиків, дипломатів, діячів культури та експертів з різних галузей з України, а також велику іноземну делегацію. Темами дискусій стали культура, оборона, економіка та посилання різносторонньої співпраці між Україною та Європою, і зокрема Польщею. 

Саме україно-польським стосункам була присвячена «Українсько-польська зустріч», ініційована співголовами депутатської групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща Миколою Княжицьким та Артемом Ковальовим, а також головою польсько-української парламентської групи Марціном Босацьким.

За підтримки Українського інституту книги, в межах Via Carpatia  пройшла Літературно-мистецька зустріч «Контекст: війна». Мета заходу – осмислення воєнної реальності через досвід поколінь українських митців. Сучасні автори поєднують творчість із військовою службою, це робить їхній досвід унікальним. Програма передбачала літературну міні-резиденцію, дводенні публічні літературні читання, спеціальну дитячу програму. 

Також форум «Via Carpatia» привіз до столиці театральну прем’єру вистави «Дзяди» за твором Адама Міцкевича, який до сучасного контексту інтерпретовано польською режисеркою Майєю Клечевською та українським режисером Ростиславом Держипільським. Вистава вже визнана головною театральною подією 2023 року у Польщі та увійшла до короткого списку у номінації «За найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм» Фестивалю-Премії «ГРА»-2024.

В межах Via Carpatia пройшло вже традиційне вручення премії імені видатного польського філософа і літописця Гуцульщини, який народився на Коломийщині Івано-Франківської області, Станіслава Вінценза «За гуманістичне служіння та внесок у розвиток регіонів». Лауреат цьогорічної премії – Ростислав Держипільський, режисер, актор, народний артист України, генеральний директор — художній керівник Івано-Франківського Драмтеатру. 

Аби відчути атмосферу цьогорічної Via Carpatia, пропонуємо ознайомитися із ключовими тезами, які звучали на форумі.

«Перші роки форум відбувався в місцях сили — Верховині та Криворівні, де традиційно надихалися як представники культури, так і політичної думки. Сьогодні ми в Києві, бо це – нове місце сили. Київ — столиця держави, яка бореться з варварством, захищаючи не тільки Україну, а й Європу та світ. Це велике диво, що ми тут, у Києві, і що наші воїни стоять на фронті, захищаючи цінності цивілізації», — зазначив Микола Княжицький під час відкриття Форуму. 

Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження” зазначив, що: «Ідея форуму дуже нам близька, бо ми бачимо Україну частиною центрально-європейського периметра. Ми є його частиною по праву, але сьогодні нам доводиться це право відстоювати. Це периметр і безпековий і, культурний, і цивілізаційний. Сьогодення нам сигналізує, наскільки ці теми близькі — без культурного периметра не буде безпеки, і навпаки».

«Немає у світі ближчого партнера для України, аніж Польща. Ваші цілі є також нашими цілями. Якщо ви будете вільними, самодостатніми, членами ЄС та НАТО, то Польща теж буде в безпеці», — Марцін Босацький, депутат Сейму Республіки Польща, голова польсько-української парламентської групи.

Депутат Сейму Республіки Польща, Яцек Карновський, зауважив, що 25 років був мером польського міста Сопот і брав участь у процесі входження Польщі в ЄС, тому добре пам’ятає як перебіг переговорів, так і інтеграцію: «А ще я пам’ятаю всі помилки, які ми зробили. З погляду органів самоуправління та державної влади ми можемо підказати, яких помилок варто уникати. Ми також вчилися, що таке ЄС, вивчали досвід німців, англійців, французів. А зараз настав той час, коли можемо поділитися своїми знаннями. Представляючи органи місцевого самоуправління Польщі, можу сказати, що нам є чого й у вас повчитися, як ви працюєте з критичною інфраструктурою, самообороною. Хочу зауважити, що ви повинні максимально децентралізувати владу. На мою думку, максимум влади має бути переданий на найнижчий рівень, тоді це забезпечує найвищу ефективність». 

«На Via Carpatia ми намагаємося виявити і проявити досягнення української культури, поговорити про її проблеми і захистити її. Тому що зараз, під час цієї шаленої, кривавої війни, коли заходить москальнота, вони що роблять? Щонайбільше лихо. Вони нищать архіви, всі історичні дані, ніби нас тут не було, — сказав Іван Малкович. — Важливо, щоб ми, що можемо, зберігали. ППО, на щастя, спрацьовує в Києві, в інших місцях. Але не вигадано ППО для культури».  

Кінорежисер Тарас Томенко: «Ми знаємо, що до повномасштабного вторгнення Росія просто купувала найбільші кінофестивалі. Зокрема, це робили російські олігархи. Але може настати час, коли ми не зможемо цьому протистояти, оскільки, просто не матимемо українських картин, або їх буде дуже мало. Саме тому потрібно вже зараз думати про те, що українське кіно може просто закінчитись. Я закликаю всіх підтримувати українське кіно та ходити в кінотеатри».

Надзвичайний і повноважний посол України в Польщі, Василь Бондар, акцентував, що впродовж року активізувалася співпраця на рівні парламентів обох держав. Зокрема, Сейм Польщі визнав геноцид депортації кримських татар і засудив викрадення українських дітей Росією. «Ми вдячні за відкриті серця до українців, які тікали від війни. Ворог добре відомий і небезпека від нього розповсюджується по всій Європі. Важливо продовжувати оборону та розуміти один одного», – сказав він. Василь Бондар також висловив сподівання на головування Польщі в ЄС наступного року, яке може відкрити для України нові двері до ЄС:  «Інтеграція до НАТО допомагатиме і Україні, і Польщі будувати більш безпечну Європу, означатиме європейський спокій і стабільність. У нас багато спільного, нас об’єднують питання кордону, енергетики, зміцнення економік», – наголосив дипломат.

«Важливо сказати, що між Україною та Польщею немає ніякої інформаційної війни, але є різноманітні «партизани», які час від часу десь з боку «підгавкують». На жаль, їхня діяльність дуже перешкоджає нашій співпраці. Мені здається, що ті старі історії, які колись нас розділяли й сьогодні продовжують впливати на наше співробітництво, слід залишити історикам та усунути з порядку денного. Партнери мають діяти на прозорій ідеологічній базі», – підкреслив Міхал Бронятовський, директор та головний редактор телеканалу TVP World.

Адвокат Марцін Дударський розповів про інвестиційний проєкт щодо побудови біля українського кордону інтермодального сухого порту за участі польського бізнесу та південнокорейських партнерів: «Той центр, який ми зараз створюємо на кордоні, слугуватиме, щоб посилити логістичні спроможності для подальшої відбудови України. Також ведеться активна робота над двома проєктами в харчовій промисловості, є злиття між українськими та польськими компаніями. Всі проєкти, про які ми зараз говоримо, посприяють справжній відбудові України».

«В умовах війни проводити такі зустрічі вкрай важливо, приємно, що Україна і Польща можуть говорити про минуле і про подальшу співпрацю. Ми робимо все, щоб такі зустрічі відбувалися частіше. І невеликі зустрічі на рівні парламентських груп переросли у формат форумів із залученням кращих аналітиків, експертів», – узагальнив Артем Ковальов, народний депутат України, співголова депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків  з Республікою Польща.

Фото: Кирило Авраменко / Via Carpatia

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: