Політики й експерти Польщі та України наголошують на важливості партнерства між двома державами

Учора, 31 травня, Міжнародний фонд «Відродження» та польський Фонд ім. Стефана Баторія у межах VI Форуму «Україна-Польща» провели конференцію «Україна-Польща: пріоритетне партнерство». Дискусія була присвячена підсумкам 25-річної співпраці двох держав, актуальному порядку денному та майбутньому українсько-польських відносин.

Учора, 31 травня, Міжнародний фонд «Відродження» та польський Фонд ім. Стефана Баторія у межах VI Форуму «Україна-Польща» провели конференцію «Україна-Польща: пріоритетне партнерство». Дискусія була присвячена підсумкам 25-річної співпраці двох держав, актуальному порядку денному та майбутньому українсько-польських відносин. Спікерами були: Олександр Сушко, голова Правління фонду «Відродження; Дмитро Шульга, директор Європейської програмної ініціативи фонду «Відродження»; Катажина Пелчинська-Наленч, директорка програми «Відкрита Європа» Фонду ім. Стефана Баторія, колишній посол Республіки Польща в Росії; Йоанна Конєчна-Саламатін, соціолог, науковий співробітник Інституту соціології Варшавського університету; Альона Гетьманчук, директорка Інституту світової політики; Микола Княжицький, народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, Співголова групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща; Оксана Юринець, народний депутат України, Співголова групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща; Адам Шлапка, генеральний секретар партії «Новочесна»; Павєл Залевскі, колишній депутат Сейму та Європейського парламенту.

Фонд «Відродження» вже тривалий час підтримує діалог з низкою експертів та сприяє налагодженню безпосередньої комунікації та співпраці експертів та лідерів думок з України та провідних країн Європейського Союзу. Форум «Україна-Польща», заснований 2012 року, зводить разом політиків, експертів, громадських активістів, лідерів думок двох країн, щоб обговорити двосторонні відносини, внутрішні ситуації в обох країнах, а також міжнародну політику та регіональні й світові виклики.

Спікери конференції наголосили, що з історичної точки зору останні 25 років – це найкраща чверть століття українсько-польських відносин. Разом з тим, після гострих політико-історичних дискусій минулого року, виникло нерозуміння спільного порядку денного. Завданням учорашньої дискусії було презентувати та обговорити ключові висновки спільної українсько-польської Діалогової групи експертів. Висновки стосувались характеру двосторонніх відносин та пріоритетів на спільному порядку денному.

«Не випадково ми у назві конференції зазначили «пріоритетне партнерство». Адже Україна і Польща мають надзвичайно широкий порядок денний, побудований на спільних інтересах. Важливо, що відносини Україна-Польща – це не лише відносини між урядами, а між двома суспільствами. Важлива роль і відповідальність у формуванні відносин належить ЗМІ, громадам, громадським організаціям, університетам, церквам та іншим неурядовим акторам» – зазначив директор Європейської програмної ініціативи фонду «Відродження» Дмитро Шульга.

За словами директорки програми «Відкрита Європа» Фонду ім. Стефана Баторія, колишнього посла Республіки Польща в Росії Катажини Пелчинська-Наленч, відносини Україна-Польща – це відносини рівноправного партнерства, які повинні підпорядковуватись принципу солідарності в умовах спільних військових та гібридних загроз з боку Російської Федерації. Це партнерство орієнтоване на майбутнє і його метою є історичне примирення, замість конфронтації. На її переконання, дебати щодо фактів зі спільної історії не повинні блокувати розвиток співпраці.

Соціологиня, наукова співробітнця Інституту соціології Варшавського університету Йоанна Конєчна-Саламатін звернула особливу увагу на те, що партнерство змінює наші суспільства. Польща стала основним напрямком закордонних поїздок українців з метою торгівлі, туризму, роботи та навчання. Небувалий сплеск кількості трудових мігрантів зробив українську діаспору першою «видимою меншиною» в майже моноетнічній Польщі. Зважаючи на великий обсяг транскордонного руху, модернізація української прикордонної інфраструктури, відкриття нових пунктів перетину кордону та розширення транспортних сполучень належить до найбільш пріоритетних напрямків співпраці на сьогоднішній день.

Альона Гетьманчук, директорка Інституту світової політики, зупинилася на безпековій сфері у двосторонніх відносинах України та Польщі, яка включає традиційну військову співпрацю з досягнення сумісності військ, військово-промислову кооперацію та співпрацю з протидії спільним гібридним загрозам. Разом з тим, ідея двостороннього оборонного союзу наразі не виглядає реалістичною, так само, як і залучення Польщі до Нормандського формату для врегулювання конфлікту на Донбасі. Проте, за словами Альони Гетьманчук, Польща могла би взяти на себе лідерську роль у просуванні теми Криму на міжнародному порядку денному.

Коментуючи висновки експертів-дослідників, українські та польські політики підкреслили важливість контактів між людьми, особливо молодіжних обмінів, та важливість економічної співпраці і наголосили, що держава повинна сприяти розвитку цих напрямків. Зокрема, колишній депутат Сейму та Європейського парламенту Павел Залевскі акцентував: «Необхідно допомогти українцям та полякам зрозуміти, що вони можуть бути дуже цікавими одні одному. Бізнес це дуже добре розуміє і може стати найкращим амбасадором у процесі розбудови взаєморозуміння між людьми. Саме тому у відносинах Україна-Польща важливо зосередити особливу увагу на інтенсифікації економічної взаємодії».

Як результат дискусій у межах VI Форуму «Україна-Польща», найближчим часом буде опублікована спільна дискусійна записка Діалогової групи українських та польських експертів. Документ буде містити детальний опис бачення спільного порядку денного для обох держав та суспільств. Записка також буде містити конкретні рекомендації для урядових і неурядових інституцій щодо пріоритетних дій задля розвитку партнерства України і Польщі.

Для додаткових коментарів щодо проектів Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження» можна звернутися до її директора Дмитра Шульги, надіславши запит на pr@irf.kiev.ua.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: