Вдосконалення національних наркополітик – для кращого знеболення паліативних пацієнтів

Чи знали ви шокуючу правду про те, що 75% населення світу не має доступу до знеболення та паліативної допомоги? Це означає непотрібні страждання мільйонів пацієнтів – дорослих та дітей, а також їхніх сімей.

Вдосконалення національних наркополітик – для кращого знеболення паліативних пацієнтів

Чи знали ви шокуючу правду про те, що 75% населення світу не має доступу до знеболення та паліативної допомоги? Це означає непотрібні страждання мільйонів пацієнтів – дорослих та дітей, а також їхніх сімей.  

За останні роки у країнах регіону СЄЦА було досягнуто значного прогресу в реформуванні національних наркополітик, щоб покращити забезпечення знеболенням паліативних пацієнтів. 
Однак досі є багато проблем, і нічим не виправдані страждання хворих – продовжуються. 

Вдосконалення національних наркополітик – для кращого знеболення паліативних пацієнтів

9-10 жовтня 2018 року в Києві відбувся міжнародний семінар, присвячений проблемі доступності опіоїдних анальгетиків для знеболення в регіоні Східної Європи та Центральної Азії. Його учасники з Грузії, Вірменії, Киргизстану, Таджикістану, Молдови, Польщі та України провели обмін досвідом у процесі встановлення нових, більш ефективних та гуманних принципів обігу контрольованих наркотичних речовин, які використовуються в медичній сфері для знеболення паліативних пацієнтів. Зокрема, обговорили такі напрямки, як навчання медичних працівників та допомога пацієнтським спільнотам у адвокації їхніх потреб у паліативній допомозі. 

«Страх, пов’язаний із опіоїдними знеболюючими, досі залишається найбільшою перепоною для надання належного рівня паліативної допомоги пацієнтам – як у розвинених країнах, так і у країнах, що розвиваються. Цей страх поширений серед лікарів, чиновників, серед самих пацієнтів та їхніх родин. Він має бути подоланий, тому що ніхто і ніде не має піддаватися непотрібним стражданням», – підкреслила Мері Келовей, експертка Євразійської програми Фундації Відкритого Суспільства. 

«Кожна людина, незалежно від того, хто вона чи де живе, повинна мати доступ до необхідних їй якісних медичних послуг, не стикаючись із фінансовими труднощами. Паліативну допомогу нині визнано частиною невід’ємного права людини на здоров’я», – додала Марте М. Еверард, голова Представництва ВООЗ в Україні.  

Опіоїдні анальгетики та інші контрольовані ліки мають бути доступними всім, кому вони потрібні для зменшення болю та страждання. Модельний Перелік основних лікарських засобів ВООЗ є глобальним стандартом лікарських засобів з доведеною ефективністю, який повинен бути доступним у всіх країнах. Він ліг в основу українського Національного переліку основних лікарських засобів, який зараз включає всі рекомендовані ВООЗ ліки для лікування хронічного болю, включаючи всі форми морфіну (таблетки, сироп, ін’єкції). Як відомо, саме морфін визнаний ВООЗ «золотим стандартом» для лікування хронічного болю.  

Вдосконалення національних наркополітик – для кращого знеболення паліативних пацієнтів

«Медицина, медичні потреби пацієнта завжди мають бути у пріоритеті. Контролюючі органи, що займаються наркоконтролем, не повинні негативно впливати на роботу медиків чи втручатися в медичні питання», – підсумувала Вікторія Тимошевська, директор Програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

Організатор заходу – Програма «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження». Партнерами виступили Регіональний програмний офіс OOH з наркотиків та злочинності (UNODC) та Проект міжнародної технічної допомоги «ДІЯ-ЕС: Заходи ЄС з питань протидії наркотикам та організованій злочинності» (EU-ACT). 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: