Важкі пацієнти – турбота спільна

Олексій Загребельний, голова ГО “Клуб «Шанс»”, опублікував статтю за підсумками семінару “Інтегрований підхід у лікуванні пацієнтів замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), які мають поєднані патології – ВІЛ/СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити, опійна залежність”

Олексій Загребельний, голова ГО “Клуб «Шанс»”, опублікував статтю за підсумками семінару “Інтегрований підхід у лікуванні пацієнтів замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), які мають поєднані патології – ВІЛ/СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити, опійна залежність”. Захід відбувся 28 серпня в Сумах за підтримки програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Важкі пацієнти – турбота спільна
Олексій Загребельний

ВІЛ/СНІД. Туберкульоз. Вірусні гепатити. Рівень розповсюдженості цих небезпечних захворювань в Україні дає підстави говорити про наявність численних епідемій у країні. Лікування кожного з цих захворювань потребує від медичних фахівців специфічних знань та навичок. Це нелегкий процес, який буде ефективним лише за умови спільних зусиль з боку лікарів та пацієнтів. Розвиток вказаних хвороб на тлі наркотичної залежності у більшості випадків унеможливлює проведення довготривалого лікування та вимагає дотримання відповідного режиму. Таких пацієнтів вважають важкими, перш за все, унаслідок поведінкових та психічних розладів, що розвиваються при багаторічному вживанні психоактивних речовин та ускладнюють процес лікування, а відсутність прихильності до лікування у споживачів наркотичних речовин негативно впливає на його ефективність. З іншого боку, затримка з лікуванням інфекційних захворювань у даної категорії хворих створює постійну загрозу подальшого їх розповсюдження.

Як допомогти людині, яка має відразу декілька таких захворювань? Як налагодити ефективну взаємодію між фахівцями наркологічної, протитуберкульозної та інфекційної служб при веденні таких пацієнтів? Які бар’єри та труднощі існують для надання хворим доступного, якісного та своєчасного лікування?

Саме на вирішення таких важливих питань був спрямований семінар «Інтегрований підхід у лікуванні пацієнтів замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), які мають поєднані патології: ВІЛ/СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити, опійна залежність», який відбувся 28 серпня в Сумах. Захід проводила обласна громадська організація «Клуб «Шанс» за фінансової підтримки програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження». До організації семінару активно залучилися обласний наркологічний диспансер, обласна інфекційна лікарня ім. З.Й. Красовицького, обласний протитуберкульозний диспансер, обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом.

В області вже чимало зроблено для вирішення організаційних питань щодо застосування інтегрованого підходу до лікування споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН). За словами керівника громадської організації «Клуб «Шанс» Олексія Загребельного, з початком впровадження в Сумській області ЗПТ для хворих на опійну залежність, суттєво змінилися й підходи та методи надання допомоги наркозалежним. Участь у ЗПТ дає змогу пацієнтам паралельно розпочати лікування захворювань, супутніх вживанню ін’єкційних наркотиків. Саме на цьому етапі фахівцям необхідно прикласти максимум зусиль для організації інтегрованих послуг.

Суть інтегрованих послуг полягає в забезпеченні хворим широкого спектру послуг діагностики та лікування різних захворювань на базі одного профільного лікувального закладу. Як правило, базою для надання таких послуг є наркологічна служба. З організаційними засадами застосування інтегрованого підходу на базі лікувально-профілактичних закладів ознайомив присутніх координатор центрів інтегрованої допомоги (ЦІД) Сумської області Тарас Злиденний, лікар-нарколог обласного наркологічного диспансеру.

Успішним досвідом впровадження інтегрованих послуг пацієнтам ЗПТ у Сумській області поділився обласний нарколог Олексій Крупко, адже в регіоні, починаючи з 2011 року, успішно працюють три ЦІД пацієнтам ЗПТ в Сумах, Шостці та Конотопі. Кількість хворих, які щоденно відвідують такі центри вже налічує більш ніж 150. Вже в цьому році їх кількість значно збільшиться завдяки впровадженню ЗПТ ще в двох райцентрах області: Охтирці та Ромнах.

Одним з суттєвих досягнень області в сфері надання інтегрованих послуг – є інтеграція ЗПТ в роботу протитуберкульозної служби, як ефективного інструменту для формування прихильності до лікування туберкульозу у СІН. «ЗПТ сьогодні доступна в стаціонарному відділенні обласного протитуберкульозного диспансеру, а найближчим часом в амбулаторному відділенні розпочне роботу кабінет контрольованого лікування туберкульозу, в якому хворі на туберкульоз СІН, за призначенням нарколога, будуть отримувати відразу дві терапії – протитуберкульозну та замісну» – зазначив обласний фтизіатр Леонід Бондаренко.

Одним із найбільш загрозливих викликів громадському здоров’ю в найближчі роки може стати неконтрольоване поширення серед населення вірусних гепатитів В та С. Найбільш уразливою до вірусних гепатитів групою є СІН. Це підтверджує сумна статистика обстежень пацієнтів ЗПТ – 93% отримали позитивний результат тестів на наявність антитіл до вірусу гепатиту С.

Про сучасні підходи до діагностики та лікування вірусних гепатитів розповів присутнім завідувач обласного гепатологічного центру Володимир Рябіченко. Враховуючи специфіку семінару, окремим блоком була надана інформація щодо особливостей лікування хронічних вірусних гепатитів у СІН.

Презентація обласного інфекціоніста Ірини Троцької «Вірусний гепатит С: життя під час хвороби» містила детальні рекомендації стосовно консультування пацієнтів, хворих на гепатити, що є дуже важливим та актуальним і має особливе значення в ситуації з недоступністю лікування вірусних гепатитів для більшості населення із-за високої вартості лікарських засобів та недостатньої уваги вирішенню цієї проблеми з боку держави.

«Диспансерний нагляд ВІЛ-інфікованих. Антиретровірусна терапія (АРТ): цілі, препарати, показання, критерії ефективності. Особливості призначення АРТ СІН. Коінфекція ВІЛ/ВГС, ВІЛ/ВГВ» – така назва сесії, яку підготувала лікар-інфекціоніст обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Олена Панченко. Застосування ЗПТ при лікуванні ВІЛ-інфікованих пацієнтів довело свою ефективність, адже за час впровадження ЗПТ кількість хворих, які розпочали АРТ збільшилось з двох до вісімнадцяти. І саме проведення АРТ є найбільш вагомим профілактичним заходом щодо розповсюдження ВІЛ.

Програма заходу була дуже насиченою. Учасники семінару отримали знання та навички стосовно принципів та практичних аспектів впровадження інтегрованого підходу до лікування хворих з поєднаними патологіями, інформацію про природу залежності від психоактивних речовин, дізналися про особливості діагностики, лікування та профілактики ВІЛ/СНІДУ, вірусних гепатитів В і С, туберкульозу.

В семінарі взяли участь 26 фахівців – інфекціоністи, фтизіатри, наркологи обласного центру та п’яти районних центрів області: Шостки, Конотопу, Охтирки, Ромен та Кролевця. Для багатьох з них це був перший досвід участі у заходах з подібної тематики. За відгуками учасників семінару, вони не тільки отримали нові знання та необхідні навички, а й налагодили тісну співпрацю для успішної та ефективної діяльності щодо впровадження інтегрованих послуг в своїй повсякденній роботі, спрямованій на надання якісної медико-соціальної допомоги хворим з поєднаними патологіями.

Контакти:
ГО “Клуб «Шанс»”
(0542) 619 779
sumy-shans@yandex.ru

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: