Вакцинацію дітей пропонують упроваджувати не заборонами, а роз’ясненнями

19 жовтня в Сімферополі відбувся круглий стіл “Проблеми вакцинації та повернення довіри до неї”

19 жовтня в Сімферополі відбувся круглий стіл “Проблеми вакцинації та повернення довіри до неї”. Захід провів Кримський республіканський благодійний фонд “Світ Криму” за підтримки програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження” та Міністерства охорони здоров’я Криму.

Євген Новицький, керівник Правозахисної групи в галузі медичного права БФ “Світ Криму”, наголосив, що сьогодні в законодавстві немає підстав для відмови у прийомі нещеплених дітей до дошкільних навчальних закладів (ДНЗ). Заборона, що міститься у статті 15 закону “Про захист населення від інфекційних хвороб”, стосується установ, що мають статус “дитячі”, а не “навчальні”.

При цьому Євген Новицький зауважив, що всі присутні впевнені в користі й необхідності вакцинації.

Юрист-консультант Правозахисної групи Альона Романова презентувала дані, отримані в результаті обробки 3784 репрезентативних анонімних анкет, зібраних у дитячих садках і перших класах шкіл Сімферополя. Опитування показало, що відсоток нещеплених або частково щеплених дітей, які відвідують ці навчальні заклади, коливається від 7 до 11%. Одначе при опитуваннях у ДНЗ респонденти повернули лише кожну другу анкету (у перших класах шкіл рівень повернення становив 75%). За словами експерта, це дозволяє припустити заниженість отриманих даних мінімум у півтора рази.

Коментуючи отримані дані, Альона Романова наголосила, що заборонні заходи не дають ефекту. Через відмови приймати нещеплених дітей до навчальних закладів кількість відмов від щеплень не скорочується. Процес лише йде в тінь, наслідком чого є зростання кількості фальшивих медичних довідок. За словами фахівця, імунний щит (відсоток щеплених членів суспільства, необхідний для запобігання епідеміям) зруйновано, тоді як по документах усе нормально.

Лікар-консультант Правозахисної групи Леся Фролова переконана, що слід робити наголос не на заборонах (тим паче не передбачених законодавчо), а на посиленні роз’яснювальної та просвітницької роботи з боку насамперед дільничних педіатрів (рівень довіри до яких, як показало дослідження, досить великий – у тому числі і з боку “відмовників”). Допомогу лікарям у цьому можуть надавати громадські організації, готуючи просвітницькі матеріали. Тенденція ж боротися з “відмовниками” шляхом неприйняття їхніх дітей до навчальних закладів перекреслює сенс просвітницької роботи та робить незатребуваною допомогу громадського сектору.

При цьому завідувачка епідеміологічного відділу Кримської республіканської СЕС Світлана Листопад засумнівалася в наявності значної кількості фальшивих медичних довідок, оскільки такі довідки, за її словами, легко виявляють співробітники СЕС, що веде до відповідальності як лікарів, які їх видали, так і батьків, що пішли на фальсифікацію. Вона закликає не послаблювати, а узаконити заборони на прийом нещеплених дітей у будь-які колективи (включно з навчальними установами). В іншому разі, на її думку, неминуче настане різкий спад числа щеплених дітей за рахунок великої кількості сімей, які ведуть антисоціальний спосіб життя.

У відповідь Євген Новицький послався на досвід Росії, де приведення всіх нормативних актів у відповідність із законами, які не перешкоджають приймати нещеплених дітей у навчальні заклади, привели до кардинального покращення ситуації.

Представники Кримської республіканської установи “Центр здоров’я” Віра Павлова та Артур Левіт повідомили, що у громадській “Школі здоров’я”, яка має розпочати роботу при республіканському центрі в найближчі місяці, необхідності вакцинації буде присвячено окремий курс.

За підсумками круглого столу заплановано випустити окрему брошуру.

Контакти:
Кримський республіканський благодійний фонд “Світ Криму”
Євген Новицький, 066 10 34 935
Альона Романова, 066 878 59 19
overcom@yandex.ua

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: