В Ужгороді презентували Аналітичний звіт “Візова політика Угорщини та Словаччини в консульських установах на території Закарпатської області”

В Ужгороді Центр стратегічного партнерства презентував Аналітичний звіт “Візова політика Угорщини та Словаччини в Консульських установах на території Закарпатської області” за результатами третього етапу моніторингу, який відбувався в липні цього року.

Відповідний проект виконувався в рамках реалізації громадської ініціативи Консорціуму експертних організацій України “Європа без бар’єрів” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Президент Центру стратегічного партнерства Світлана Мітряєва відзначила, що метою даного аналітичного дослідження було:

  • продовження здійснення незалежної оцінки якості імплементації Угоди про спрощення оформлення віз між Україною та ЄС;
  • визначення впливу зазначеної Угоди на лібералізацію візової політики і практики країн ЄС в консульських установах країн ЄС на території Закарпатської області (Генеральне консульство Угорської Республіки в м. Ужгороді, Консульство Угорської Республіки в м. Берегово та Генеральне консульство Словацької Республіки в м. Ужгороді);
  • вироблення пропозицій та рекомендацій для аналітичного супроводу “візового діалогу” Спільного візового комітету “Україна-ЄС”.

Світлана Мітряєва також відзначила, що Консорціумом експертних організацій України за координації Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України було проведено системний моніторинг десяти консульських установ країн ЄС у м. Києві та консульських установ ЄС в шести регіонах України, а саме:

  • Консульства Республіка Польща у м. Харкові;
  • Консульства Чеської Республіки у м. Донецьк та Греції у м. Маріуполь;
  • Консульств Греції та Республіки Польщі у м. Одеса;
  • Консульства Республіки Польща у м. Луцьк;
  • Консульств Республіки Польща та Чеської Республіки у м. Львів;
  • Консульств Угорської Республіки в м. Ужгороді та м. Берегово;
  • Консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді.

Відтак, об’єктом моніторингу Консорціуму було 21 консульство з 11 країн-членів ЄС. Системний моніторинг проводився в рамках виконання проекту Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження” “Усунення перешкод для контактів між Україною та ЄС через лібералізацію візового та прикордонного режиму”. Загальний Аналітичний звіт готується для аналітичного супроводу “візового діалогу” Спільного візового комітету Україна — ЄС та генерування поглядів і вироблення пропозицій українською стороною. Звіт також буде надіслано до українських органів державної влади, Представництв Європейської Комісії та країн-членів ЄС в Україні.

Головна увага під час моніторингу була зосереджена на якості виконання положень Угоди між Україною та Європейським співтовариством про спрощення оформлення віз (статті 4, 5, 6, 7), які безпосередньо передбачають таку лібералізацію.

Співставлення результатів трьох етапів моніторингу дало можливість виокремити тенденції щодо якості імплементації Угоди у візовій практиці зазначених консульств на території Закарпатської області та її вплив на лібералізацію візового режиму.

Результати моніторингу консульських установ ЄС на території Закарпатської області є одним із регіональних сегментів у Всеукраїнській картині візової політики і практики країн ЄС на території України. Загальний Аналітичний звіт за результатами системного моніторингу всіх консульських установ країн ЄС (21 консульство з 11 країн-членів ЄС) віддзеркалює рівень політичної готовності ЄС ухвалити рішення щодо безвізового режиму для України .

Світлана Мітряєва відзначила, що робота Консульських установ на території Закарпатської області на загальноукраїнському фоні, — виглядає найкраще. Це говорить про належну плідну та злагоджену робочу співпрацю органів державної влади та місцевого самоврядування нашої області з дипломатичними установами цих країн та запровадження Інституту місцевого прикордонного руху. Безперечно запровадження Інституту місцевого прикордонного руху з полегшеною формою отримання віз – один із кроків та елемент, щодо отримання громадянами України, які проживають на прикордонних територіях, спрощеного візового режиму. Можливості щодо спрощеного візового режиму для жителів прикордонних територій України, а саме Закарпатської області, набагато ширші. Ті категорії громадян, які не підпадають під пільгові положення Угоди Україною та ЄС про спрощення оформлення віз, мають змогу скористатися Угодою про місцевий прикордонний рух, що значно мінімізує виклики Шенгену і не дає згаснути транскордонному співробітництву.

Також Світлана Мітряєва відзначила, що третій етап моніторингу візової політики і практики консульських установ країн ЄС на території Закарпатської області в новому політико-правовому контексті Шенгену показав, що якість імплементації Угоди про спрощення оформлення віз між Україною та ЄС Генеральним Консульством Угорської Республіки в м. Ужгороді, Консульством Угорської Республіки в м. Берегово та Генеральним Консульством Словацької Республіки в м. Ужгороді залишається на стабільно високому рівні. Особливо слід відмітити, якісні позитивні зміни в цьому контексті Генерального Консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді.

Аналітичний звіт “Візова політика Угорщини та Словаччини в Консульських установах на території Закарпатської області”

Дарина Наконечна, координатор проектів Європейської програми
тел: +380 (44) 461 9500 | факс: +380 (44) 486 0166
eлектронна пошта: nakonechna@irf.kiev.ua
офіс: м.Київ, Бехтерівський пров. 13а к. 5

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: