В Україні вперше розкажуть про сучасних українських ромок

Триває робота над першим в Україні документальним проектом про сучасних українських ромок, які реалізували себе в громадській діяльності, мистецтві або несценічній професії. Серія з семи коротких відеофільмів під назвою «Сім історій успішних ромських жінок» вийде на екрани навесні і націлена змінити сприйняття ромських жінок у суспільстві.

Триває робота над першим в Україні документальним проектом про сучасних українських ромок, які реалізували себе в громадській діяльності, мистецтві або несценічній професії. Серія з семи коротких відеофільмів під назвою «Сім історій успішних ромських жінок» вийде на екрани навесні і націлена змінити сприйняття ромських жінок у суспільстві. Попередня презентація фільму відбудеться у ромській складовій правозахисної програми цьогорічного Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини «Docudays UA» наприкінці березня.

Ромська програмна ініціатива Міжнародного фонду «Відродження» продовжує підтримувати проекти, спрямовані на залучення представників ромського народу до соціальних процесів і протидію їх дискримінації в Україні. Створення першого в Україні документального фільму про сучасних ромських жінок – це безпрецедентний проект, який вперше розкаже про їх історії успіху  за межами ромської громади.  

Відео- та фотоісторії активісток документує громадська організація «Платформа для змін «Ре:Дизайн» за підтримки Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження». Режисер – Роман Блажан. За словами співавторки та наукової консультантки проекту «Сім історій успішних ромських жінок», ромолога Наталії Зіневич, розробка дослідницької моделі для документування та перші попередні зустрічі з учасниками проекту почалися ще влітку. І невипадково героїнями фільму були обрані зрілі жінки, суспільно активні, відомі та шановані у ромському середовищі, проте не досить відомі широкому загалові.

Серед героїнь проекту – поетеса Рані Романі (Раїса Набаранчук), президентка ромського жіночого фонду «Чіріклі» Юлія Кондур, актриса музично-драматичного ромського театру «Романс» Міла Крикунова та очільниця громадської організації «Романо дром» Марина Казанська. Зйомки відбуваються у містах, де живуть героїні – Києві, Одесі, Харкові, Дніпрі, Чернігові та Броварах. У фокусі – громадська та інша робота героїнь, їхні спогади, роздуми та повсякдення.

«Якщо врахувати, що про ромських жінок наше суспільство не знає нічого, то розпочати знайомство доречно з тих, хто має, що сказати», –пояснює задум проекту Наталія Зіневич: «У наших героїнь багато досвіду: легкого, складного, щасливого і нещасливого. Незважаючи на всі труднощі, вони збудували себе. Їх поєднує небайдужість до своїх громад, і вони витрачають чимало часу на те, на що більшість людей витрачати його не готові. На мою думку, ромська спільнота в цьому не є винятком. Але про неї набагато менше говорять. І ми будемо заповнювати цю порожню нішу якісним контентом».

Режисер проекту Роман Блажан каже, що свідомо уникає постановочного підходу, сценаріїв та ролей: «У проекті «Сім історій успішних ромських жінок України» ми націлені на те, щоб не змінювати реальність. Це проект-дослідження, і моє завдання художніми методами показати наших героїнь, не нав’язуючи глядачеві стереотипних образів. Кожен із нас у процесі роботи помічає в собі певні стереотипи щодо ромів, і  наше завдання усвідомити їх та не дати їм вплинути на кінцевий продукт».

Слідкувати за новинами зі знімального майданчика можна на сторінці проекту в ФБ «Сім історій успішних ромських жінок в Україні».

Для додаткових коментарів щодо проектів Ромської програмної ініціативи можна звернутися до її директора Ольги Жмурко, надіславши запит на pr@irf.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: