В Україні створять систему безоплатної правової допомоги

В Україні планують створити систему безоплатної правової допомоги, яка діятиме на рівні кожної області, а згодом і району

В Україні планують створити систему безоплатної правової допомоги, яка діятиме на рівні кожної області, а згодом і району. Про це 8 грудня в Києві повідомили учасники круглого столу, присвяченого реалізації закону “Про безоплатну правову допомогу”. Захід організував Центр правової реформи та законопроектних робіт при Міністерстві юстиції України за підтримки Програми розвитку ООН в Україні та програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Андрій Вишневський, директор Центру правової реформи та законопроектних робіт, поінформував, що на виконання норм законодавства в Україні на першому етапі заплановано створити 60-70 центрів із надання безоплатної правової допомоги. Такі Центри діятимуть спершу на обласному, згодом, із розширенням мережі, і на районному рівні. Повноцінно ж Центри мають запрацювати з 1 січня 2014 року.

Андрій Вишневський також вважає доцільним створити єдину телефонну лінію безоплатної правової допомоги, спеціальний веб-портал і єдиний реєстр адвокатів, які мають право таку допомогу надавати. При цьому, за його словами, Міністерство співпрацюватиме з громадськими організаціями, які мають досвід надання безоплатних правових консультацій.

У свою чергу, виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження” Євген Бистрицький зазначив, що громадські організації готові передавати свій досвід державним органам. “Пілотні проекти громадського захисту вже успішно діють у декількох містах – Хмельницькому, Харкові, Білій Церкві. Тут громадяни можуть отримати безкоштовний захист у кримінальних справах. Крім того, створено Українську фундацію правової допомоги, яка здатна принести найкращі світові зразки у вітчизняну практику”, – сказав Євген Бистрицький.

Віце-президент Спілки адвокатів України Ольга Жуковська зазначила, що важливим питанням у формуванні системи правової допомоги є контроль якості адвокатських послуг. Крім того, вона підкреслила необхідність створити ефективний механізм вибору захисника громадянами.

Закон “Про безоплатну правову допомогу”, який діє з 9 липня 2011 року, визначає два види правової допомоги, яку надають безоплатно: первинна правова допомога – надання правової інформації, роз’яснення правових питань, консультації щодо складення заяв, скарг і інших документів правового характеру; вторинна правова допомога – захист від обвинувачення, здійснення представництва інтересів осіб у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, складення документів процесуального характеру. Зараз норми закону чинні лише щодо первинної правової допомоги; щодо вторинної правової допомоги частина норм набуде чинності з 1 січня 2013 року, частина – з 1 січня 2014 року. У повному обсязі закон набирає чинності з січня 2017 року.

“Верховенство права”
Ольга Жмурко
(044) 461 97 09
zhmurko@irf.ua

***

Програма “Верховенство права” підтримує організації громадянського суспільства, діяльність яких спрямовано на захист прав людини й основоположних свобод, а також сприяє підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: