Максим Джум, директор БФ “Планета добрих людей”, опублікував статтю за підсумками проекту “В освіті – надія”, який було реалізовано в Одеській області
Максим Джум, директор БФ “Планета добрих людей”, опублікував статтю за підсумками проекту “В освіті – надія”, який було реалізовано в Одеській області. Проект підтримує програма “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”.
В освіті – надія
Максим Джум
Перш ніж висвітлити суть справи, хотілося б викласти коротку передісторію: ще задовго до роботи у благодійному фонді, маючи 10-річний особистий досвід роботи з ромами, для мене стало очевидно, що головною проблемою адаптації цієї вже досить численної групи етнічного населення України є безграмотність. Тому сьогодні, бувши директором Благодійного фонду “Планета добрих людей” і маючи команду однодумців, а також щире бажання допомагати всім людям, одним із напрямів нашої діяльності є робота з ромами в усіх сферах життя, починаючи з освіти. Так і народився цей проект.
І тепер, підбиваючи підсумки минулого навчального року, з упевненістю можна сказати, що, незважаючи на різні труднощі, нам таки вдалося досягти очікуваних результатів, що, безумовно, вселяє оптимізм і надію, а також велике бажання не просто продовжувати, а й розширювати нашу діяльність у цьому напрямі.
Хотілося б відзначити, що отримати задовільні результати за проектом виявилося можливим передусім завдяки роботі злагодженого колективу і, звісно ж, бажанню ромських дітей, підлітків, дорослих вчитися та змінювати своє життя на краще.
Отже, попередню оцінку ситуації – ставлення ромів до навчання – ми провели в серпні 2012 року. Стало очевидно, що більшість ромів розуміють необхідність у навчанні й освіті та з радістю готові відправити своїх дітей до підготовчої школи.
Після відбору 20 циганських родин, співбесіди й ознайомлення їх із метою проекту “В освіті – надія” 15 дітей було включено у проект, який тривав увесь навчальний рік – з вересня 2012 до травня 2013 року.
Роботу з дітьми було організовано так, щоб усім було зручно й ніхто не спізнювався на заняття. Школа розмістилася в орендованому приміщенні, куди до початку уроків від самого будинку дітей привозить спеціальний автобус. У першій половині дня проходять заняття з читання, письма, математики, після обіду – розвивальні ігри, малювання, уроки прикладного мистецтва, а також тематичні заняття про правила дорожнього руху, про те, як робити покупки в магазині, про стосунки в родині, дружбу, природу тощо.
Оскільки школа розташована у приватному будинку з невеликою присадибною ділянкою, щойно стає тепло, заняття з природознавства проходять на вулиці. Зокрема, цієї весни приємним нововведенням для дітей стала посадка городу. Для багатьох хлопців це був перший досвід, тому з великим інтересом та ентузіазмом вони скопували землю, садили насіння й поливали грядки.
Невимовною радістю для хлопців став також комп’ютер, який подарували нам у березні. Незважаючи на те, що часу до закінчення навчального року залишалося небагато, ми таки встигли присвятити кілька занять азам роботи на комп’ютері.
Треба сказати, що впродовж року під дахом школи не раз збиралися разом волонтери, вчителі, діти та їхні батьки, а також родичі. Разом ми підготували та провели кілька свят: Різдво, Новий рік, 8 березня, День ромів і Великдень. Крім того, було організовано поїздку зі святковою програмою до циганської школи села Нерубайське, яка принесла багато радості та яскравих вражень дітлахам і дорослим. Це дає привід і надалі розвивати відносини з обміну досвідом між школами, проводячи подібні дружні зустрічі.
Приємно також відзначити, що серед ромів шириться добра слава про нашу школу. Свідченням цього є те, що мами деяких малюків (4-5 років), які через вік не беруть участі поки ще в нашому проекті, вже зараз думають і просять про те, щоб узяли їхніх дітей на підготовку до школи в наступному навчальному році.
І, нарешті, крім роботи з дітьми й батьками, по понеділках у нашому центрі регулярно відбуваються тематичні спілкування для молоді (з відеороликами, фільмами, лекціями, самодіяльністю й вільним спілкуванням), які також можуть відвідувати підлітки й дорослі. Такі вечори не просто повчальні, а й корисні для знайомства й розвитку довірливих відносин.
Контакти:
БФ “Планета добрих людей”
Максим Джум
kp-planet@mail.ru
***
Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.