В Одесі обговорювали роль міста і області в процесах зближення України з Європейським Союзом

16 грудня 2009 року в Одеському регіональному інституті державного управління НАДУ при Президентові України відбувся круглий стіл на тему «Роль міста Одеси і Одеської області в процесах зближення України з Європейським Союзом».

Мета круглого столу: визначити місце Одеси і Одеської області в контексті нових викликів і можливостей у взаєминах з ЄС, а також те, які реформи необхідно провести в місті і регіоні, щоб наблизитися до європейських норм і стандартів.

Захід був організований Одеською міською громадською організацією «Лицем до лиця» в рамках проекту «Одеса – вікно до Європи» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» і за сприяння Управління міжнародних відносин, європейської інтеграції і зв’язків з одеською діаспорою Одеської міської ради.

Учасники круглого столу обговорили такі питання:

  • місце та перспективи Одеси і Одеської області в контексті європейської інтеграції України;
  • необхідні реформи на місцевому рівні відповідно до стандартів і норм ЄС;
  • заходи щодо впровадження європейських цінностей у життя населення;
  • шляхи подальшої співпраці міста і регіону з ЄС та його інститутами й ін.

Участь в заході взяли представники управлінь Одеської міської ради, провідні науковці і громадські діячі, представники міжнародних організацій, журналісти з Одеси та інших міст Півдня України.

Вів круглий стіл керівник партнерської громадської організації, директор Одеського суспільного інституту соціальних технологій, начальник управління внутрішньої політики Одеської міськради Андрій Крупник.

Він зазначив, що на саміті ЄС-Україна, який завершився на початку грудня в Києві, сторонам так і не вдалося підписати договір про асоціацію. Напередодні саміту голова представництва Євросоюзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявив, що керівництво України не виконує зобов’язання перед Європейським Союзом в питанні проведення реформ. В той же час на саміті лідери ЄС і України вітали тісну практичну співпрацю між ЄС і регіонами України.

Роль Одеського регіону, що безпосереднього межує з ЄС, в процесі зближення України з Європейським Союзом останніми роками значно зросла. І не тільки завдяки територіальному розташуванню, а й активному налагодженню міжнародних зв’язків в економічній, культурній, соціальній та інших сферах.

Головний фахівець управління міжнародних відносин, європейської інтеграції і зв’язків з Одеською діаспорою міськради Галина Скейріс нагадала, що Дні Європи в Одесі пройшли цього року вже в п’ятий раз, Європейський день сусідства – утретє, а Європейський тиждень місцевої демократії – в друге. Цього року місту була вручена Дошка Пошани Ради Європи.

Доцент кафедри європейської інтеграції ОРІДУ НАДУ при Президентові України Віктор Комаровський вважає, що в Україні в даний час йде бурхливий процес євроінтеграції, хоча зараз немає його державної стратегії, як це було кілька років тому. Він запропонував брати приклад з Румунії, де починали з інтенсивного навчання чиновників основам євроінтеграції.

Артур Радукану, політичний консультант представництва ЄС в Молдові, спираючись на свій багаторічний досвід роботи у сфері євроінтеграції, підкреслив, що це – дуже важка і щоденна праця на усіх рівнях управління. При цьому всі повинні знати і строго дотримувати свої права і обов’язки. Необхідно приділити більше уваги навчанню лідерів громадянського суспільства.

Директор програми посилення впливу громадянського суспільства Міжнародного фонду «Відродження» Олексій Орловський вважає, що Одеса має потенційно кращі шанси бути в авангарді процесу просування України до європейських цінностей. Позначається, звичайно, відсутність єдиної політики на рівні держави у сфері європейської інтеграції. Разом з тим, наявність в структурі міської ради Одеси окремого управління, яке займається зовнішніми відносинами і питаннями європейської інтеграції, сприяє цьому процесу на місцевому рівні.

Він відзначив також, що на відміну від європейських країн в Україні на сьогоднішній день нерегламентовані питання участі громадян в управлінні містом, без чого неможливо розвивати демократію. Те ж соціальне замовлення – це класичний європейський підхід до розподілу коштів між громадськими організаціями на конкурсній основі.

Слухачка ОРІГУ НАГУ при Президентові України Галина Семенко торкнулася теми впровадження у життя українського населення європейських цінностей. Вона вважає, що починати треба зі школи, з вузів. Процес інтеграції може продовжуватися десятиліттями. Виховуючи ж населення, можливо його прискорити.

Слухач ОРІДУ НАДУ Олександр Бортник запропонував зробити акцент на тому, що європейська інтеграція потрібна не так Європейському Союзу, скільки нам самим. Хоча б для того, щоб в Україні відношення до людей було, як в Європі. Поки ж такого немає. Сам процес європейської інтеграції повинен йти від загальнодержавного рівня до рівня кожної людини і бути зрозумілим та прозорим.

Завершуючи дискусію, модератор круглого столу Андрій Крупник відзначив, що одним з головних критеріїв вступу будь-якої країни в ЄС є стабільність інститутів, які гарантують демократію, верховенство права, дотримання прав людини, захист прав національних меншин.

Він звернувся до учасників круглого столу з пропозицією не втрачати зв’язку між собою – між тими людьми, хто активно цікавиться і безпосередньо займається питаннями євроінтеграції.

По закінченню учасники круглого столу прийняли рекомендації, які спрямовані на подальший розвиток і поглиблення значення Одеси та Одеської області в процесі наближення до Європи (додаються).

Додаткову інформацію можна отримати по телефонам: (048) 738-68-30, 700-76-75, або по e-mail: facetoface@gt.com.ua. Контактна особа: Ганна Трепалюк.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: