В Одесі обговорювали проблеми законодавчого забезпечення освітньої діяльності

17 жовтня 2009 року в Одесі Інститут виборчого права та Товариство конституційного права України в рамках виконання проекту “Розроблення принципів та методів уніфікації, гармонізації та кодифікації законодавства про освіту в Україні” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” провели засідання круглого столу “Проблеми законодавчого забезпечення освітньої діяльності”.

Метою проведення заходу було окреслення кола реальних проблем українського законодавства про освіту, а також пошук шляхів щодо їх вирішення.

У роботі круглого столу взяли участь Юрій Ключковський, народний депутат України, Наталія Богашева, заступник Міністра юстиції України, Дмитро Демченко, начальник управління освіти та наукової діяльності Одеської державної адміністрації, Євген Красняков, головний консультант секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань науки та освіти, Андрій Гевко, керівник департаменту Міністерства освіти України, керівництво та фахівці Інституту вдосконалення вчителів, директори шкіл та керівники інших освітніх закладів регіону.

У своїх виступах доповідачі проаналізували конституційні засади правового регулювання освіти та стан їх дотримання в законодавстві та правозастосовчій практиці, відмітили ряд правових проблем та прогалин у чинному освітньому законодавстві, які необхідно узгодити та вирішити. Зокрема, учасники засідання круглого столу відзначили невідповідність права позаконкурсного вступу до вищих навчальних закладів Конституції України. Не узгоджується з Конституцією України також і недопускання до конкурсу щодо вступу до вищих навчальних закладів осіб з повною загальною середньою освітою, які мають низький бал зовнішнього незалежного оцінювання. Урегулювання та запровадження єдиного підходу потребує система управління освітою, доцільно узгодити та уточнити термінологію, яка застосовується у освітньому законодавстві. Учасники проаналізували правозастосовчу практику судів у справах, де однією із сторін є навчальні заклади або органи упраління освітою. Такий аналіз вказує на проблеми правового регулювання, які потребують якнайскорішого вирішення. Зокрема, невідкладного вирішення на законодавчому рівні потребують питання майнових прав навчальних закладів, перш за все – щодоj користування земельними ділянками.. Учасники відзначили необхідність запровадження юридичної служби при відділах освіти, які мають захищати права освітян та надавати юридичну допомогу у вирішенні судових спорів, а також доцільність покращення якості викладання правознавства у загальних середніх освітніх закладах та вдосконалення правової підготовки учнів.

На думку Ю.Ключковського, середня школа має готувати до життя, а не до вступу у вищий навчальний заклад.

Є Красняков присвятив свою доповідь питанням формування державної політики у галузі освіти, ознайомив учасників з поданими у Комітет законопроектами.

А.Гевко у своєму виступі зупинився на необхідності покращення системи управління у сфері освіти та широкого запровадження новітніх засобів комунікацій у зв’язках Міністерства з освітніми закладами.

В.Ковтунець відзначив, що для ефективного функціонування законодавства, зокрема і законодавства про освіту, суспільство має навчитися жити за законом, вчитися застосовувати закони та відстоювати свої права у судах.

Начальник управління освіти і  наукової діяльності Одеської обласної державної адміністрації Д.Демченко наголосив на необхідності посилення державного управління у  сфері освіти та чіткого врегулювання повноважень органів місцевого самоврядування.

Всі учасники круглого столу відзначили, що реформування законодавства про освіту є на часі, підтвердили потребу підготовки якісного Проекту кодексу Законів про освіту. На думку освітян на сьогодні система реформування законодавства про освіту в певній мірі авторитарна і потребує залучення фахівців освітянської галузі до процесів удосконалення правової бази. Учасникам та всім фахівцям-освітянам запропоновано продовжити дискусію та висловлювати свої побажання щодо шляхів законодавчого вирішення освітянських проблем на сайті www.edu-law.org.ua “Право та освіта”, який започатковано Інститутом виборчого права та Товариством конституційного права України.

***

Інститут виборчого права – це громадська організація, яка була заснована у грудні 2001 року. Інститут об’єднує за спільними інтересами фахівців (науковців та практиків) у галузі виборчого права та виборчого процесу.

Основною метою діяльністю Інституту є об’єднання зусиль його членів для сприяння розвитку виборчої демократії в Україні через вдосконалення виборчого законодавства, практики його застосування на основі здобутків розвинутих демократичних країн, новітнього досвіду українського суспільства та підвищення рівня політичної і правової культури громадян України, зокрема, членів виборчих комісій, інших учасників виборчого процесу. З червня 2009 року Інститут за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” працює над проектом “Розроблення принципів та методів уніфікації, гармонізації та кодифікації законодавства про освіту в Україні”.

Контакти організаторів:

Інститут виборчого права,

04070, Київ, Волоська 8/5, корп. 4, к.324 

тел./факс +38-044/ 463-65-93

www.eli.org.ua

www.edu-law.org.ua

Контактна особа: Колісецька Лілія Василівна

Марія Лихман, відділ PR
тел: +380 (44) 486 24 74 | факс: +380 (44) 486 76 29
eлектронна пошта: lykhman@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, вул. Артема, 46, центральний офіс

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: