В Гаагу передані нові матеріали, що стосуються злочинів, вчинених під час Євромайдану

5 жовтня в Міжнародний кримінальний суд відправлено матеріали, що доводять масштабність і системність злочинів колишнього керівництва України проти власного народу під час подій Євромайдану. Офіційний супровідний лист до Гааги підписали на прес-конференції один з адвокатів Небесної сотні Маркіян Галабала та директор програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов.

5 жовтня в Міжнародний кримінальний суд відправлено матеріали, що доводять масштабність і системність злочинів проти цивільного населення під час подій Євромайдану. Офіційний супровідний лист до Гааги підписали на прес-конференції один з адвокатів Небесної сотні Маркіян Галабала та директор програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов.

Фонд скоординував зусилля 13 громадських організацій і волонтерських груп, що зібрали, узагальнили дані і направили перше подання до офісу прокурора Міжнародного кримінального суду у січні 2015 року. Пізніше у Гаагу надійшло й офіційне подання від Генпрокуратури України. Відтоді в рамках попереднього вивчення та оцінки ситуації, а саме – чи злочини, скоєні на території України з 21 листопада 2013-го по 22 лютого 2014 року, підпадають під визначення Римського статуту, – уповноважені представники офісу прокурора МКС двічі приїздили в Україну. А в щорічному звіті, оприлюдненому на Асамблеї держав – учасниць Римського статуту в листопаді 2015 року, вперше згадувалась Україна.

«Україна хоч давно підписала, але й досі не ратифікувала Римський статут, – нагадав присутнім Роман Романов.Проте двічі визнавала тимчасову юрисдикцію Міжнародного кримінального суду окремими актами. Тобто ми взяли на себе обов’язки, відмовившись від прав. Дивна позиція для Української держави, ми її не розуміємо. Але це не зупиняє можливості для співпраці».

Роман Романов повідомив, що наразі, коли повноцінне розслідування не розпочате, але є згода на вивчення ситуації, правники – представники громадськості активно працюють з офісом прокурора МКС. Зокрема, протягом року було зібрано величезний масив нової інформації, яка зрештою може вплинути на рішення прокурора.

«Рішення МКС щодо відкриття розслідування воєнних злочинів 2008 року у Південній Осетії Грузія чекала шість років, – констатував Роман Романов. – Скільки доведеться чекати Україні, не знає ніхто. Але ми повинні докласти всіх зусиль, аби розслідування було розпочате».

При цьому він нагадав, що Римський статут передбачає відповідальність не за загально кримінальні злочини; в його компетенцію входить переслідування за злочини проти людяності, воєнні злочини, геноцид.

«Ми взяли ключові події в Україні, в Києві і поділили епізоди між адвокатами, які готували це подання, – розповідає один з адвокатів Небесної сотні Маркіян Галабала. – Саме подання, лише описова частина якого складає 100 сторінок, включає докази, зібрані адвокатами Небесної сотні, а також матеріали кримінальних проваджень Генеральної прокуратури України. Юридична база має бути бездоганною. Це ми були всередині ситуації, і тому нам зрозуміло, що система працювала проти суспільства, але той, хто ніколи не був тут і хто оперує лише документами та доказами, для них є очевидні ознаки наростання спротиву. І потрібно довести, що до піку протистояння 20 лютого призвела низка подій, зокрема, закони 16 січня, події 19 січня, що були інспіровані цими законами, що все це, починаючи від 30 листопада 2013 року, – сукупність подій».

Ще один з адвокатів Небесної сотні Павло Дикань відзначив, що в тих матеріалах, які передаються в офіс Головного прокурора МКС, зібрані дані, котрі підтверджують масштабність і системність злочинів влади під час Революції Гідності. Саме цього не вистачало для ухвалення рішення про початок повноцінного розслідування.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: