В Донецьку презентовано результати моніторингу консульств Чехії та Греції

25 вересня 2009 року Донецький Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу провів круглий стіл за результатами ІІІ етапу моніторингу українських громадян – заявників консульських установ Чехії та Греції в Україні, які розміщені в містах Донецьку та Маріуполі.

Дослідження проводилося в рамках реалізації консорціумом громадських організацій “Європа без бар’єрів” загальноукраїнського проекту моніторингу візової політики європейських країн Шенгенської зони, підтриманого Міжнародним фондом “Відродження”.

Предметом дослідження стала оцінка українськими громадянами, які проходили різні етапи процедури отримання віз, практики надання віз в консульських установах Чехії і Греції. Різними методиками дослідження було охоплено 300 заявників обох консульств.

Учасниками дискусії стали громадські організації, науковці, представники ОДА, міськради. Генеральні консульства Греції і Чехії не змогли взяти участь в обговоренні винесених проблем.

“Візова політика може бути індикатором відносин між Україною та ЄС. Зустрічний рух як з боку української держави, так і зі сторони ЄС до безвізового режиму для українських громадян посилить європейські устремління в українському суспільстві та засвідчить добру волю ЄС щодо європейських перспектив України”, — заявив Володимир Кіпень, голова ДІСДПА, на круглому столі з питань візової політики між Україною та ЄС.

Згідно з результатами дослідження, питома вага успішних клопотань нині зменшилась в порівнянні з 2008 роком. Тоді відмовили у візі з різних причин 10% опитаних заявників. Зараз загальний відсоток відмов — 15%. Наявна різка відмінність у кількості відмов в обох консульствах: 25% в грецькому, 5% — в чеському. Консульства повідомляють про відмову, посилаючись на статтю власного законодавства, залишаючи інколи незрозумілою мотиваційну причину такого рішення. Слід зазначити, що кількість українців-претендентів на візи з негативним результатом своїх клопотань зростає ще й за рахунок відмов у прийнятті документів на самому першому етапі візової процедури. Вони в дослідженні становили ще 4%. Отже, сумарно кожен п’ятий претендент на візу відсіюється. Дуже рідко консульства видають багаторазові й довгострокові візи.

Ускладнює процес подання візових документів і дратує громадян зафіксований факт частих вимог різноманітних додаткових документів. 43% опитаних крім стандартних подавали й багато інших документів. Ситуація погіршилась відносно 2008 року: тоді 26% опитаних довелося подавати й інші документи, окрім основних. Така практика дуже поширена у консульстві Греції.

Очікування в чергах залишається проблемою для заявників грецького консульства. Якщо 68% опитаних відвідувачів чеського консульства не стоять в черзі, то 40% грецьких заявників стояли від години до двох, ще 39% — від двох до трьох годин і більше. Наявність черг і незручностей для заявників мала як об’єктивну, так і суб’єктивну причини. До перших відносяться наплив заявників в певні часи роботи консульства і збої в ритміці обслуговування з боку співробітників консульств. До других – схильність частини громадян приходити завчасно із-за побоювання не встигнути з оформленням.

Відзначались некомфортні умови перебування українських громадян перед обома консульствами: немає лавок для сидіння, навісів від спеки та дощу, урн для сміття, туалету. Це викликало нарікання людей. І про це вже швидше мають потурбуватися органи місцевої влади.

Серед позитивів відмічається зростання частки отриманих нашими громадянами безоплатних віз. Більше половини (54%) опитаних отримали візу безкоштовно відповідно до положень Угоди між Україною та ЄС про спрощення оформлення віз. Кількість безоплатних віз, виданих консульством Греції, помітно вище, ніж у консульства Чехії (59% проти 48%).

Дискусія підтвердила як певний прогрес в окремих питаннях візової політики країн Шенгену щодо українців, так і той факт, що Угода про спрощення оформлення віз, що вступила в дію з 1 січня 2008 року, досі виконується не в повному обсязі.

За результатами публічного обговорення учасники круглого столу одностайно підтримали звернення громадської ініціативи “Європа без бар’єрів” “Візові режими у Європі мають зникнути!”. (www.noviza.org.ua). Представники громадськості також висловили своє неприйняття закликів деяких українських політиків відмінити безвізовий режим для громадян Європейського союзу як “симетричну” відповідь на візові проблеми українських громадян при поїздках в країни Шенгену.

Настійливе мусування високими державними службовцями та політиками ідеї скасування режиму безвізового в’їзду для громадян ЄС не додає довіри та конструктивного тону у відносини Україна-ЄС та створює велику ймовірність гальмування переговорних процесів, що ведуться зараз щодо умов запровадження безвізового режиму. Україна на сьогодні є ЄДИНОЮ країною з усіх країн-партнерів, охоплених Європейською політикою сусідства, котра веде офіційні переговори про безвізовий режим з ЄС. Цей переговорний процес триває півроку і було б наївним сподіватися, що він завершиться настільки швидко. Запровадження візового режиму для громадян ЄС тут же вдарить рикошетом по наших громадянах, ще погіршить умови надання віз консульствами ЄС, а що гірше – поставить під сумнів напрацювання переговорного процесу та підірве довіру до України як до послідовного партнера.

Учасники дискусії закликали Секретаріат Президента, Верховну Раду, Міністерство закордонних справ не запроваджувати візовий режим для громадян ЄС та зосередити зусилля на відповідному переговорному процесі з ЄС, а також на внутрішніх реформах, необхідних для запровадження безвізового режиму для громадян України з боку ЄС.

Контакти виконавців проекту:

83000, м Донецьк, вул. Щорса, д.12, к.11., тел./факс (062) 305-02-59, e-mail:disrpa@gmail.com

Дарина Наконечна, координатор проектів Європейської програми
тел: +380 (44) 461 9500 | факс: +380 (44) 486 0166
eлектронна пошта: nakonechna@irf.kiev.ua
офіс: м.Київ, Бехтерівський пров. 13а к. 5

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: