В Адміністрації Президента підтримують ініціативу правозахисників щодо запобігання катуванням у місцях несвободи

Найближчим часом Президент України Віктор Янукович внесе на розгляд Верховної Ради зміни до законодавства щодо боротьби з катуваннями

Найближчим часом Президент України Віктор Янукович внесе на розгляд Верховної Ради зміни до законодавства щодо боротьби з катуваннями. Про це заявив Радник Президента України – Керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента Андрій Портнов в ефірі телеканалу “ICTV”.

Як повідомляє прес-служба глави держави, чиновник відзначив, що йдеться про зміни до закону про Уповноваженого з прав людини, які передбачатимуть новий механізм контролю правозахисників за так званими місцями несвободи. “Це новий термін, який практично не застосовувався”, – сказав він. “Ми говорили про місця позбавлення волі, маючи на увазі слідчі ізолятори та колонії. Сьогодні як місця несвободи можна класифікувати багато місць, де людина не може самостійно прийняти рішення про своє переміщення”, – пояснив Андрій Портнов. Це зокрема дитбудинки, школи-інтернати, психіатричні заклади для осіб похилого віку, дисциплінарні та штрафні батальйони, місця утримання нелегальних мігрантів, тобто установи, підпорядковані не лише органам МВС або пенітенціарній службі, а й іншим відомствам (Мінсоцполітики, Міністерству охорони здоров’я тощо).

“В Україні буде створено новий механізм додаткового контролю не лише з боку прокуратури, а й правозахисників, які матимуть договірні відносини з Уповноваженим із прав людини. На всій території України має бути створено національний превентивний механізм додаткового контролю”, – наголосив Радник Президента.

“Для правозахисних організацій новий моніторинговий механізм може стати справді важливим та дієвим інструментом контролю за додержанням прав людини в місцях несвободи”, – прокоментував ініціативу Роман Романов, директор програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Загалом, за оцінками Харківського інституту соціальних досліджень, в Україні існує близько 5500 місць несвободи, де перебувають близько мільйона громадян.

Програма “Верховенство права” вже багато років підтримує моніторинг прав людини в місцях несвободи. З 2007 до 2010 року вона сприяла впровадженню громадського контролю за додержанням прав людини в ізоляторах тимчасового утримання та кімнатах затриманих у відділеннях міліції. Досвід створених правозахисними організаціями мобільних груп у системі МВС має бути покладено в основу національного превентивного механізму запобігання катуванням і жорстокому поводженню в місцях несвободи.

Експерти наголошують: часто люди, що потрапили в ці заклади, не мають доступу до медичної та юридичної допомоги, інформації, належних програм реабілітації, адаптації та соціалізації. Людина може залишатися в стаціонарних закладах усе життя, бо її будуть переводити з одного в інший. Поки що громадськість і правозахисники зазвичай не мають доступу до подібних установ.

“Верховенство права”
Роман Романов
(044) 482 03 63
romanov@irf.ua

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: