Ужгородську міськраду закликають бути відкритішою

В Ужгороді було презентовано результати дослідження прозорості та відкритості Ужгородської міської ради VI скликання та пропозиції щодо покращення залучення громади до управління містом

23 березня в Ужгороді було презентовано результати дослідження прозорості та відкритості Ужгородської міської ради VI скликання та пропозиції щодо покращення залучення громади до управління містом. Матеріали підготувало Карпатське агентство прав людини “Вестед” в межах проекту “Покращення умов для ефективної участі громадян у виробленні міської політики Ужгорода” за підтримки програми “Посилення впливу громадянського суспільства” Міжнародного фонду “Відродження”.

Марія Менджул, президент КАПЛ “Вестед”, оприлюднила висновки моніторингу. За її словами, міськрада відповіла на інформаційні запити громадської організації, надала для ознайомлення статут територіальної громади. Водночас було виявлено кілька недоліків у роботі міськради. Як зауважила експерт, мешканці міста не мають змоги дізнатися, хто з депутатів як голосував за те чи інше рішення.

Крім того, за словами Марії Менджул, на сайті міськради немає біографічних даних міського голови та депутатів, не оприлюднено їхніх декларацій про доходи. “Подавати таку інформацію депутати й чиновники законом не зобов’язані, водночас самі вони не демонструють бажання бути відкритими перед виборцями”, – сказала експерт.

Експерти з’ясували, що не всі рішення міської ради та їхні додатки оприлюднено як на сайті, так і в муніципальній газеті. За їхніми словами, немає інформації про кожне з засідань комісій міськради (у тому числі їх анонсування). Також ініціатори моніторингу зауважили, що доступ людей із обмеженими фізичними можливостями забезпечено лише до першого поверху будівлі міської влади.

Павло Білак, радник проекту з демократичного врядування, озвучив рекомендації, які було розроблено для підвищення прозорості, підзвітності та відкритості органів місцевого самоврядування. Серед них – внесення змін до Статуту громади щодо проведення громадських слухань (за чинними нормами, слухання може бути визнано нелегітимним, якщо зібралося менше половини мешканців міста).

Найбільше рекомендацій стосуються наповнення веб-сайту, оскільки, за словами експерта, світова тенденція місцевого самоврядування свідчить про ефективність застосування електронних ресурсів, коли мешканці можуть ознайомитися з інформацію через Інтернет у зручний час та в зручному місці.

У свою чергу, Марія Менджул підбила підсумки моніторингу: “Ситуація в Ужгороді щодо відкритості влади значно покращилася – порівняно з тим, що два роки тому, надіславши запит, ми так і не отримали ні статуту, ні регламенту міськради. Тож помітні певні кроки влади назустріч громаді”.

Віктор Щадей, секретар Ужгородської міської ради, повідомив, що на наступній сесії міської ради депутатам буде запропоновано визнати сайт ради офіційним джерелом інформації про її діяльність і що влада готова обговорити пропозиції від громадськості стосовно внесення змін до Статуту територіальної громади Ужгорода.

Контакти: “Вестед”, Марія Менджул, 050 67 44 856, Ovested@tes.org.ua

***

Мета програми “Посилення впливу громадянського суспільства” – сприяти розвитку системи захисту прав громадян як споживачів державних і комунальних послуг, посилювати спроможність громадських організацій щодо вироблення політики та впливу на прийняття політичних рішень із суспільно важливих питань.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: