Успіхи та проблеми реалізації адвокаційних ініціатив на Одещині

Ігор Бринош, активіст Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України”, опублікував статтю про реалізацію адвокаційних ініціатив на Одещині, які були переможцями відповідного конкурсу мікрогрантів

Ігор Бринош, активіст Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України”, опублікував статтю про реалізацію адвокаційних ініціатив на Одещині, які були переможцями відповідного конкурсу мікрогрантів. Конкурс було проведено за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Успіхи та проблеми реалізації адвокаційних ініціатив на Одещині
Ігор Бринош

Наприкінці 2013 року на Одещині завершилися 9 локальних адвокаційних ініціатив, котрі були підтримані Одеською обласною організацією Комітету виборців України та МФ “Відродження” за результатами відкритого конкурсу мікро-грантів. При всьому різноманітті проблем, відмінностях в діяльності та отриманому результатові, реалізація всіх проектів наводить на один головний висновок — наразі лише через комплексний вплив та тиск на владу можна вирішити конкретну місцеву проблему. Більш детально про застосовані інструменти впливу, їх поєднання та ефективність, отриманий результат та проблеми йдеться в невеликих “кейсах” стосовно кожної з дев’яти ініціатив.

Проект “Невід’ємне право самого життя – доступна вода” Татарбунарської районної громадської екологічної організації «Відродження» був направлений на реалізацію прав мешканців міста Татарбунари на адекватне водозабезпечення (отримання води належної якості та достатньої кількості за справедливими тарифами).

На початковому етапі великим успіхом було створення робочої групи з перевірки фінансово-господарсько діяльності КП «Водопостачальник». Незважаючи на неможливість протягом тривалого часу отримати основні фінансові документи, все таки вдалося підготувати громадську оцінку реального стану КП «Водопостачальник». Висновки виявилися несподіваними як для керівництва міськради, так і для мешканців міста – ситуація в комунальному підприємстві була критичною. В результаті, звільнено начальника комунального підприємства та головного бухгалтера та призначено новий керівний склад КП, відділом УБЕЗ місцевої міліції проводиться відповідна перевірка. В ході проекту розроблено проект Договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення між КП та споживачами. Щоправда, було небажання керівника КП «Водопостачальник» укладати договори на надання послуг, навіть за умови наявності роздрукованих типових договорів. Проте, після звернення до обласної прокуратури та АМК, на керівника підприємства було накладено штраф, і з 25 вересня договори почали роздавати споживачам для ознайомлення. Розроблений проект програми «Водозабезпечення міста» направлено до міськради для затвердження. Очевидно, найголовніше досягнення — рішення виконкому Татарбунарської міської ради про підвищення тарифів на комунальні послуги на 20% визнано не законним і підлягає скасуванню. Головною проблемою проекту стало небажання голови міськради проводити Громадські слухання з питань водозабезпечення та водовідведення міста, тарифів на комунальних послуги (незважаючи на подану ініціативу та зібрані 100 підписів). Пояснення цьому одне — міська влада боїться відкритого діалогу з громадою.

Проект «Благоустрою Ізмаїла – нову якість» Ізмаїльської міської громадської організації «Право на майбутнє» був направлений на реалізацію та захист прав жителів м. Ізмаїла Одеської області в сфері благоустрою території.

В рамках проекту, спільними зусиллями, враховуючи готовність до співпраці інспекції з благоустрою м. Ізмаїл, прийшли до конкретного плану дій по вдосконаленню діючих правил благоустрою. Для активізації жителів міста було розроблено та надруковано по 1250 примірників плакатів «Благоустрій міста починається з тебе» та «Не будь байдужим до того, що тебе оточує», які розмістили на зупинках громадського транспорту, базарних площах, багатоквартирних будинках та зонах відпочинку. «Гаряча лінія» проекту зафіксувла 42 звернення щодо порушення правил благоустрою та зауважень/пропозицій щодо покращення благоустрою, які відповідним чином були відпрацьовані. Основним результатом проекту стала підготовка проекту Положення про громадський контроль в сфері благоустрою, яке винесено на розгляд Громадської ради при виконавчому комітеті Ізмаїльскої міської ради для подальшого винесення на розгляд міської влади. Положення розроблено з врахуванням позитивного досвіду інших міст України, серед іншого передбачає діяльність на професійному рівні громадських спостерігачів, за якими буде закріплено певний сектор міста та надане право складати протоколи про порушення правил благоустрою міста. Також вдалося системно залучити до діяльності органи міліції, що значно підвищило ефективність контролю за дотриманням благоустрою — відтепер перевірки та виїзди на місце порушення спеціалісти інспекції з благоустрою міста проводять разом з дільничими інспекторами міліції.

Проект «ОСББ проти рейдерів» об’єднання співвласників багатоквартироного будинку “На Картамишевській” (м. Одеса) був направлений на повернення до володіння та власності співвласників будинку незаконно захоплених підвальних приміщень та вироблення загальних механізмів такого захисту для інших ОСББ.

Більшість одеських ОСББ підтвердили актуальність проблеми та необхідність її системного вирішення, а також небажання органів влади врегульовувати подібні конфлікти. На жаль, трапляються і випадки прямого опору з боку влади законним вимогам ОСББ. У випадку з ОСМД “На Картамишевській”, інспекція Державного архітектурно-будівельного контроля (не без вини якої були відчужені підвали, де мали знаходитися необхідне для функціонування будинку обладнання), після активних дій ОСМД щодо повернення підвальних приміщень, почала чинити тиск на об’єднання шляхом накладання двох штрафів у розмірі більше 100000 гривень. Виконавча служба одразу арештувала розрахунковий рахунок об’єднання, в результаті чого 108 сімей протягом двох місяців могли залишитися без води, світла та тепла. По одному штрафу ОСББ виграло справу в окружному адміністративному суді, другу справу відклали до вступу першого рішення в силу. Основним результатом проекту стало ініціювання стратегічної судової справи — 25 липня 2013 року ОСББ “На Картамишевській” подало позовну заяву до суду про визнання незаконним та скасування свідоцтва на право власності на підвальні приміщення, а також про визнання підвальних приміщень спільною сумісною власністю власників житлових приміщень будинку. Необхідно відмітити, що мешканці будинку власним коштом сплатили судовий збір, котрий склав більше 3000 грн. Після завершення судового розгляду стосовно підвалу, ОСББ планує розпочати процес повернення у спільну сумісну власність дахових приміщень житлового будинку. Крім того, вдалося об’єднати більше 10 ОСББ міста Одеси для подальшої роботи в цьому напрямку. Зокрема, виникла пропозиція створити спеціальну комісію з представників органів державної влади, місцевого самоврядування та громадськості, в рамках якої розслідувати факти незаконного відчуження майна, а в якості санкцій за незаконні дії забудовника ініціювати питання про анулювання будівельної ліцензії.

Проект “Культура на селі” громадської організації «Інститут досліджень та стратегій» був направлений на відновлення роботи місцевого Будинку культури в с. Озерне Ізмаїльського району.

Напочатку реакція сільської ради була агресивною, але зважаючи на залучення громади села та активну інформаційну кампанію, місцева влада була вимушена значно активізувати роботу будинку Культури. У теперішній час, громадськість села бере участь у вирішені питання діяльності та пріоритетів будинку культури, сільська рада відшуковує можливості для посилення культурної роботи на селі. З боку управління культури Ізмаїльскої райдержадміністрації посилена робота щодо надання консультаційної допомоги та підтримки Будинку Культури с. Озерне та його працівників. За останній час значно збільшилася кількість заходів в БК, при повних залах проведені конкурси Міні-міс, Конкурс солодкоїжок, Міс Ялпужанка, інші культурні події. Як відмітили виконавці проекту в ході фінального круглого столу 24 вересня в місті Ізмаїлі, “жителі Озерного починають звикати, що в селі є діючий будинок культури, де завжди проводяться заходи”. Стосовно проблем в реалізації проекту, майже одразу виявилися порушення інформаційного законодавства України з боку сільської ради та небажання цього органу місцевого самоврядування надати публічну інформацію щодо будинку культури за інформаційним запитом. Організація оскаржила такі протиправні дії посадових осіб, в результаті чого Ізмаїльска міжрайонна прокуратура розглядає питаня про складання протоколу про адміністративне правопорушення, а до сільської ради надійшов лист від Уповноваженого з прав людини про забезпечення доступу до публічноїх інформації.

Проект “Віддайте нашу землю” ініціативної групи був направлений на поновлення порушених земельних прав жителів с. Вишневе Татарбунарського району, котрі за наявності державних актів на землю сільскогосподарського призначення фактично її позбавлені.

За сприяння ініціативної групи проекту, депутатського корпусу села, ГО «Леміш», за участю представників райдержадміністрації відбувся сільський сход у с. Вишневе Татарбунарського район, участь в якому прийняло більше 200 мешканців села. Завдяки цьому, вдалося виявити всіх осіб, котрі при наявності документів не отримали земельні ділянки в натурі, згуртувати їх до поновлення своїх прав, а також активізувати відповідні державні органи до вирішення проблеми. Зважаючи на певну зміну законодавства, було віднайдено більш ефективний та швидкий спосіб поновлення порушених прав — не створювати комісію з виділенням нових ділянок (як планувалося), а віднайти вільні земельні ділянки та, зберігаючи чинність старих державних актів, зробити обмін. В результаті активного громадського тиску, були віднайдені вільні землі (дві ділянки колишнього саду площею біля 60 га). Наразі районний відділ держземагентва, земвлевпорядна організація спільно с працівниками сільської ради закінчують підготовку необхідної документації для здійснення такого обміну. 25 жовтня 2013 року в місті Татарбунари було проведено обговорення досвіду проекту у форматі “круглого столу”, за участю землевпорядників, представників органів місцевого самоврядування та державної влади Татарбунарського та Саратського району. На заході також було презентовано підготовлену спільно з Татарбунарським районним управлінням юстиції правову пам’ятку “Державна реєстрація права на земельну ділянку”. Увагу у буклеті приділено загальним та типовим аспектам державної реєстрації права на земельну ділянку, що допоможе громадянам уберегтися від багатьох помилок при оформленні прав на земельну ділянку та уникнути прикрого досвіду селян села Вишневого.

Проект «Громадянам без громадянства» – спрощену та недискримінаційну легалізацію” Котовської районної громадської організації «Комітет виборців України» був направлений на розробку та впровадження спрощенного та недискримінаційного порядку отримання громадянства для осіб переважно молдавської національності Котовського та Красноокнянського районів Одещини, котрі тривалий час напівлегально проживають в Україні.

Проведене в рамках проекту анкетування працівників 34 сільських рад та сільських жителів двох районів Одещини надало фактичну інформацію щодо специфіки проблеми та аргументи для здійснення адвокації. На базі Центру права в м. Котовськ (за сприяння Котовського міжрайонного управління юстиції) створено консультаційно-координаційний центр з питань отримання громадянства. В рамках його роботи, на безоплатній основі було надано 200 консультацій, в 20 випадках надано вторинну правову допомогу, в 5 – здійснено представництво та адвокатський захист в органах державної влади та судах. Близько 60 працівників сільських рад взяли участь в 2 освітніх семінарах щодо стандартів та практики отримання громадянства. Великий резонанс викликав підготовлений відеоролик “Люди, яких немає”, який вийшов в ефірі місцевої телекомпанії “Кет” та розміщений в Інтернеті. Результати проекту були підведені на двох круглих столах (публічних консультаціях) в жовтні 2013 року. Основних висновка три: без правової допомоги та введення спрощених процедур легалізації ці люди самостійно не здатні оформити певний статус в Україні; районні державні адміністрації та сільскі ради зацікавлені у вирішенні проблеми, проте не мають чітких повноважень в цій сфері; на місцевому рівні проблему вирішити неможливо, потрібно вдосконалення нормативно-правової бази. Проте цей проект надав можливість та аргументи для розгортання національної адвокаційної кампанії. Одеська обласна організація ВГО “Комітет виборців України”, в тісній співпраці з мережею Центрів правової інформації та консультацій Міжнародного фонду “Відродження”, за підтримки регіонального представництва УВКБ ООН та фінансування Європейського Союзу, розпочинає в 2014 року масштабну кампанію під назвою “За легалізацію без дискримінації”. Найважливішим етапом цієї кампанії стане розробка та цілеспрямоване адвокатування прийтяття та реального застосування полегшеної недискримінаційної процедури отримання громадянства України особами молдавської національності, котрі в результаті розпаду СРСР проживають в Україні без певного юридичного статусу (проведення т.з. “міграційної амністії”).

Проект “Відкрита та прозора місцева регуляторна політика” Фонду підтримки підприємництва м. Ізмаїла був направлений на демократизацію процесів прийняття регуляторних актів органами місцевого самоврядування у сфері господарської діяльності на місцевому рівні.

В ході реалізації ініціативи, на регіональному рівні створений механізм взаємодії влади та громадськості з питань регуляторної політики – при органах ОМС м. Ізмаїл та Болград створені постійнодіючі робочі групи з розгляду місцевих регуляторних актів з числа підприємців та керівників їх об’єднань, фахівців (34 учасника з цих груп підготовлено в ході проекту). Розроблено проект Положення «Про порядок підготовки проектів регуляторних актів та визначення ефективності дії регуляторних актів», який передано до органів місцевої влади. Реалізація проекту вплинула на коаліційні дії бізнес-асоціацій. Була створена робоча група щодо проведення всеукраїнської адвокасі – кампанії з питань регуляторної політики щодо внесення змін до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» в частині більш детального визначення регуляторного акту та посилення відповідальності посадових осіб щодо порушення норм закону. Керівник Фонду підтримки підприємництва м. Ізмаїла Валентина Стойкова стала ініціатором створення коаліції 18 бізнес-асоціацій щодо моніторингу розробки та виконання органами місцевої влади ЗУ «Про державну підтримку малого підприємництва», а також залучена до робочої групи щодо розробки та реалізації коаліційного проекту бізнес-асоціацій, який почався в листопаді 2013 року за фінансової підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE). Проведена в ході проекту тренінгова програма сприяла подальшому розвитку коаліційних ініціатив НУО. Так, в результаті тренінгу з основ адвокаційної діяльності були розроблені концепції 3 нових коаліційних адвокасі-проектів, в тому числі щодо підтримки підприємництва в сільської місцевості.

Проект “Не робіть для нас без нас!” спортивного клубу інвалідів “Одеса-Баскет” був направлений на зміну ставлення місцевої влади м. Іллічівська до питань безбар’єрності та впровадження нових дієвих методів для усунення проблем архітектурної доступності в місті.

Одеська обласна рада ухвалила цільову програму щодо реалізації Конвенції про права інвалідів на період до 2020 року, в розробці якої брали активну участь представники громадських організацій Одещини. Узагальнення побажань і необхідностей маломобільних жителів міста Іллічівська проаналізовано представниками Спортивного клубу інвалідів “Одеса-Баскет” і Благодійного фонду “Прометей” та викладено в розробленому Проекті міської цільової Програми “Регіональний план дій з реалізації Конвенції про права інвалідів” на період до 2020 року. В програмі піднімаються такі питання, як забезпечення доступності транспорту, місць громадського відвідування, спортивних споруд, навчальних закладів, забезпечення інвалідів засобами особистої гігієни, забезпечення доступності пляжів, проведення культурно-масових заходів, оптимізація роботи міського комітету доступності та багато інших актуальних питань. Проект Програми був переданий на розгляд до Управління соціальної політики Іллічівської міської ради, завдяки проведенню 4 жовтня в місті Одесі прес-конференції, вдалося здійснити необхідний громадський та інформаційний тиск для прийняття документа. Вдалося також мобілізувати людей з інвалідністю для захисту своїх прав, зокрема провести декілька публічних акцій (флеш-мобів) для привернення уваги громадськості до актуальних проблем людей з інвалідністю та зміни соціальної політики в місті. Сприятиме більш ефективній реалізації прав людей з інвалідністю також підготовлена та поширена в рамках проекту Карта доступності міста Іллічівська під назвою “Доступний Іллічівськ”. Серед проблем реалізації ініціативи організація виділила відсутність бажання у місцевої влади оптимізувати міську соціальну політику, а також аморфність та підконтрольність міській владі інформаційного середовища Іллічівська.

Проект “Протиріччя між пільговиками та перевізниками необхідно вирішити” Асоціації підприємців Балтського району Одеської області був націлений змусити місцеву владу вирішити конфлікт між жителями, що мають пільги на проїзд в громадському транспорті, та перевізниками, котрі відмовляють їм у пільговому проїзді.

Окрім підтвердження версії, що держава узаконила велику кількість пільг, але не забезпечує їх фінансово, вияснилось, що пільговики не хочуть цих “віртуальних” пільг, а просять замінити їх цільовою грошовою компенсацією. Вдалося це встановити завдяки виїздам робочої групи до 6 населених пунктів та анкетуванні пільговиків (всього опитано 322 особи), отриманні статистичних даних про можливість, частоту і необхідність використання пільг при проїзді в громадському транспорті жителями району. Крім того, був проведений збір інформації від перевізників (власників громадського транспорту) про труднощі і проблеми із забезпеченням перевезень пільгових категорій населення і пропозиції по вдосконаленню діючих правил. Робоча група систематизувала інформацію, яка була презентована та обговорена на “круглому столі” 16 серпня в м. Балті. Основним результатом проекту стало визнання проблеми місцевими органами влади, підтримка Балтської райради та мобілізація всіх сільських рад вселяє надію на її вирішення. По тим перевізникам, які отримуючи компенсацію за перевезення пільговиків, стягують з них повну вартість проїзду, інформація направлена до правоохоронних органів, які розпочали відповідну перевірку.

Замість післямови
 
Ірина Вихристюк, керівник ТРГЕО «Відродження»: Здійснення адвокаційних заходів виявилося нелегким процесом як для нас, так і для влади. Їм важко змінювати те, що працювало десятиліттями – структуру підприємства, відношення до роботи. Крім цього, відсутність фахівців як в КП так і в ОМС призводить до того, що вони є заручниками ситуації і часто не розуміють, що саме потрібно змінити і не готові до цих змін. На даний момент адвокація є єдиним дієвим способом захисту прав та інтересів громад/громадян. Лише грамотні активні дії (комплекс дій) допоможуть крок за кроком пройти шлях, який дозволить розв’язати існуючі проблеми. Поради тим, хто зацікавлений у впровадженні адвокації: 1) бути впевненим, що ні за яких обставин не відмовитеся від розпочатої справи, поки не отримаєте результату; 2) у своїй діяльності користуватися виключно законними методами, нормами і правилами; 3) маєте стати фахівцем з питань/ проблем, які намагаєтеся вирішити; 4) публічність, прозорість дій та залучення до процесу якомога більше осіб – гарантія успіху та вашої безпеки.

Контакти:
Одеська обласна організація
ВГО “Комітет виборців України”
(048) 716 40 18
odesakvu@ukr.net

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: