Успіх реформ залежить від того, наскільки вони підтримані у суспільстві

Лише 5% українців вірять в успіх реформ у державі і тільки 4% впевнені, що новий уряд здатен їх реалізувати. Це показали результати останнього національного соціологічного дослідження, яке провели Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та соціологічна служба Центру Разумкова.

Лише 5% українців вірять в успіх реформ у державі і тільки 4% впевнені, що новий уряд здатен їх реалізувати. Це показали результати останнього національного соціологічного дослідження, яке провели Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та соціологічна служба Центру Разумкова.

На цьому наголосила директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна під час публічної дискусії «Реформи в Україні: їх рушії та гальма», де були оприлюднені результати опитування.

«Успіх реформ залежить від того, наскільки вони підтримані у суспільстві. Опитування ж показують, що людьми володіють настрої загального песимізму. Основними гальмами у проведенні реформ вони називають олігархів, чиновників всіх мастей, політичний тріумвірат – президента, уряд, депутатів парламентської більшості, а головною причиною соціально-економічної кризи – їх корумпованість (67% опитаних)», – зазначила Ірина Бекешкіна.

Водночас вона додала, що рушіями реформ опитувані вважають представників громадянського суспільства, волонтерів, громадські організації.

Як відзначили експерти, на низьку оцінку дій влади впливає, зокрема, непоінформованість суспільства про зміст реформ, їх значимість та механізми впровадження.

«Реформи тільки в цьому році почали імплементувати. Але, хоч план уряду Гройсмана набагато конкретніший і його можна контролювати, уряд ще не вміє говорити з людьми. Потрібна активна комунікація. Бо «десятихвилинки щастя» по вихідних, коли 90 відсотків тексту – це як усе добре, і лиш трохи – про очевидні проблеми, це не була комунікація. Для популяризації реформ влада має бути абсолютно відкритою», – підкреслив виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький.

На його переконання, потрібні нові люди, здатні проводити реформи.

«У владі повинна відбутися ротація. Причому на всіх рівнях. Це складна заміна, вона потребує часу, але головне – бажання і зусилля самої влади», – вважає Бистрицький.

У свою чергу директор з питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук наголосив, що «не можна провести реформу, доки ідея не оволодіє суспільством» і не можна апріорі не довіряти уряду.

«Потрібен час. Але працювати треба вже від учора. І не можна того, хто хоче побудувати сучасну дорогу замість роздовбаної грунтової, відразу звинувачувати в тому, що він крастиме. Так ми жодної дороги не збудуємо. Не кажучи вже про реалізацію глобальних реформ», – сказав Ткачук.

Експерти були одностайні в тому, що ознаки реформ уже підтверджуються, не підтверджується поки результат. І зміни громадяни помітять не скоро, а лише тоді, коли зміниться соціально-економічна ситуація. Але третина українців – 33% – готова терпіти подальше зниження рівня власного життя заради кінцевого успіху реформ.

«Реформи – це не те, що робить уряд, а те, що відбувається з нами. Це відчуття зміни рівня і способу життя звичайної людини, відчуття того, як якісно змінюється щоденне життя», – підсумував Євген Бистрицький.

Контакти: Марина Бондаренко, Міжнародний фонд “Відродження”

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: