Уряд закликають припинити засекречення генпланів міст

У Києві відбувся круглий стіл, присвячений проблемі засекречення генеральних планів українських міст

23 липня в Києві відбувся круглий стіл, присвячений проблемі засекречення генеральних планів українських міст. Захід провів Східноукраїнський центр громадських ініціатив (СЦГІ) за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

У заході взяли участь понад 60 представників громадських організацій, органів місцевого самоврядування з усіх областей України, Мінрегіону, СБУ та МНС, журналісти.

За результатами круглого столу його учасники ухвалили резолюцію. У ній вони закликають український уряд переглянути політику безконтрольного та необґрунтованого формування переліків службової інформації та виконати норми закону “Про регулювання містобудівної діяльності”, який зобов’язує забезпечити доступність генпланів для громадян.

Упродовж останніх дев’яти місяців СЦГІ спільно з партнерськими організаціями проводили громадську експертизу діяльності Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України у сфері формування Переліку відомостей, що становлять службову інформацію. Під час дослідження експерти з’ясували, що Міністерства й відомства створюють свої переліки службової інформації без чіткої методології, керуючись критеріями своїх же працівників щодо небезпеки оприлюднення тієї чи іншої інформації. При цьому вони не мають єдиної методології для з’ясування наслідків, до яких може призвести засекреченння певної інформації.

У результаті органи влади створюють переліки службової інформації, що суперечать один одному. Наприклад, Міноборони вважає службовою інформацією “плани міст масштабу 1:10 000 та 1:25 000”. У Мінрегіоні до службової інформації зараховують “плани міст масштабу 1:10 000-1:20 000”, а в Укрдержкартографії гриф “ДСК” (“для службового користування”) ставили лише на “плани міст та інших населених пунктів у масштабах 1:5 000 та 1:2 000”.

“Проаналізувавши переліки службової інформації кількох центральних органів виконавчої влади, нам стало цікаво, чому в них такі розбіжності. Врешті ми з’ясували, що процес створення таких переліків відбувається практично безконтрольно, а доцільність віднесення окремих категорій даних до інформації з обмеженим доступом у багатьох переліках є дуже сумнівною”, – розповів Володимир Щербаченко, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив.

Як свідчать відповіді, які СЦГІ отримав від СБУ, спецслужба не займається контролем формування переліків службової інформації. Укрдержархів не вважає це питання сферою власної компетенції. Генеральна прокуратура через рік після ухвалення закону “Про доступ до публічної інформації” теж не знайшла часу на вивчення цього питання.

“Наслідком такої ситуації є протиправне втаємничення суспільно важливої інформації, зокрема генпланів міст. За цим слідує корупція, торгівля інформацією, незаконне надання переваг обраним компаніям у тендерах, економічно невигідні для місцевих громад контракти на будівництво, незаконні забудови, архітектурно спотворені міста, знищені зелені зони”, – наголошує правозахисник.

Генплан – ключ до твого міста

Східноукраїнський центр громадських ініціатив
Володимир Щербаченко
067 640 94 40
planmista@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: