Уряд відмовився надати матеріали для громадської експертизи його діяльності

Заступник керівника Секретаріату Кабінету Міністрів Юрій Авксентьєв офіційно відмовив Інформаційно-аналітичному центру “Логос” у проведенні громадської експертизи діяльності уряду

Заступник керівника Секретаріату Кабінету Міністрів Юрій Авксентьєв офіційно відмовив Інформаційно-аналітичному центру “Логос” у проведенні громадської експертизи діяльності уряду. Центр “Логос” і ВМГО “Студентське братство” здійснюють проект “Покращення доступу громадськості до публічної інформації про результати перебування іноземних військових формувань в Україні”, який підтримує програма “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Предметом громадської експертизи, як зазначалося в запиті центру “Логос”, мало бути “забезпечення Кабінетом Міністрів України доступу громадськості до суспільно необхідної інформації щодо оцінки екологічних, фінансових та інших наявних (і очікуваних в разі запровадження нових міжнародних угод) наслідків діяльності в Україні Чорноморського флоту Російської Федерації”.

Громадські активісти просили уряд надати документ про процедуру формування Переліку відомостей, що становлять у Кабінеті Міністрів службову інформацію, а також копії понад 10 конкретних урядових доручень і документів щодо економічних і фінансових наслідків реалізації “Харківської угоди” 2010 року, в яких відображено розміри економії коштів і відповідні зобов’язання України перед Росією, пов’язані з запровадженням знижки в оплаті за російський газ.

За словами експерта проекту Олега Яценка, жодного запитуваного документу уряд не надав. Відмову мотивували тим, що порядку сприяння проведенню громадської експертизи діяльності Кабінету Міністрів не визначено законодавством.

Олег Яценко нагадав, що, згідно з постановою Кабміну №976 від 5 листопада 2008 року, громадська експертиза діяльності органів виконавчої влади є складовою механізму демократичного управління державою.

Експерт наголошує, що уряд, який є найвищим органом виконавчої влади, має керуватися указами Президента. Водночас “створення умов для проведення громадських експертиз діяльності органів виконавчої влади … та забезпечення врахування їх рекомендацій” Указом Президента від 24 березня 2012 року №212/2012 зараховано до завдань державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства.

За словами експерта, ні урядова постанова №976, ані стаття 38 Конституції, яка забезпечує право громадян брати участь в управлінні державними справами, не робить жодних винятків для уряду й не звільняє його від зобов’язань сприяти громадській експертизі як формі участі громадян в управлінні державними справами.

За словами Олега Яценка, відмова уряду є черговим виявом “тенденції до непрозорості, закритості та забюрократизованості в діяльності органів виконавчої влади”.

Скаргу на відмову уряду в експертизі його діяльності учасники моніторингу спрямували до Генерального прокурора України.

Відповідь Секретаріату Кабміну

Контакти:
ВМГО “Студентське братство”
067 402 96 72

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: