Уряд ухвалив першу в Україні держпрограму боротьби з гепатитами

Пацієнтські та громадські організації неодноразово привертали увагу посадовців і громадськості до епідемії гепатиту в Україні

Кабінет Міністрів затвердив першу в Україні Державну програму боротьби з гепатитами та виділив кошти на неї. Адвокацію ухвалення документу здійснювала Дорадча рада спільнот з питань доступу до лікування в Україні за підтримки програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Згідно з документом, уже цього року уряд виділить 33,2 млн. грн. на лікування хворих на гепатит. Більшість коштів підуть на закупівлю ліків для людей, які терміново їх потребують за медичними показниками.

“Пацієнти перемогли! Це прецедент для України, адже раніше сам факт епідемії гепатиту в Україні приховували. За всю історію не було виділено жодної копійки на лікування людей, що помирали від цієї хвороби. Тепер же вперше в Україні люди з таким діагнозом не будуть приречені на смерть, а зможуть отримати безкоштовне лікування в лікарнях. Ми ж як громадська організація домагалися виділення цих коштів. Тому зробимо все від нас залежне, щоб домогтися їх прозорого використання та доступності лікування для тих, кому воно життєво необхідне”, – наголошує Дмитро Шерембей, голова Дорадчої ради.

За інформацією активістів, наразі Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я розробляє медичні стандарти для лікування гепатиту С – документи, за якими лікарі повинні будуть лікувати хворих. Саме від них, за словами фахівців, залежать процедури та схеми лікування, а отже, їх затвердження в найкоротші терміни є критично важливим.

“Ми закликаємо українців, яким терміново необхідне лікування та яким донині відмовляли в лікуванні через відсутність ліків у лікарнях, звертатися до своїх лікарів, вимагаючи медикаментів, на які держава виділила кошти”, – заявила Ольга Стефанишина, виконавчий директор Дорадчої ради.

“Сьогодні, коли держава ухвалила програму по боротьбі з гепатитами, ми готові докладати всіх зусиль, щоб адвокатувати збільшення державних коштів на фінансування програми, щоб зберегти життя українців, щоб забезпечити нашій державі майбутнє”, – зазначив Володимир Жовтяк, голова координаційної ради ВБО “Всеукраїнська мережа ЛЖВ”.

Нагадаємо, впродовж останнього року пацієнтські та громадські організації неодноразово привертали увагу Президента, народних депутатів, уряду та громадськості до епідемії гепатиту в Україні. 28 грудня 2012 року глава держави доручив Кабміну й особисто Прем’єр-Міністру Миколі Азарову забезпечити виділення додаткових коштів на лікування смертельно хворих українців. Після пацієнтської акції “Приречені”, яка відбулася під будівлею Кабміну у квітні 2013 року, керівник уряду доручив Міністрові фінансів Юрієві Колобову та Міністрові охорони здоров’я Раїсі Богатирьовій під час підготовки змін до закону “Про державний бюджет України на 2013 рік” передбачити видатки на закупівлю лікарських засобів і виробів медичного призначення для лікування хворих на ВІЛ/СНІД і туберкульоз, а також подати на розгляд уряду проект Державної програми лікування та діагностики вірусних гепатитів на період до 2016 року.

Сьогодні середній курс лікування гепатиту С в Україні коштує майже 100 тис. грн. За словами фахівців, через ухвалення державної програми й оптові закупівлі препаратів можна досягти зниження цін. Так, наприклад, завдяки домовленостям уряду з фармацевтичними компаніями курс лікування від гепатиту С в Єгипті коштує до 2000 дол.

Приблизно 3,5 млн. українців хворіють на вірусні гепатити. Захворювання небезпечне тим, що інфікуватися ним можна в лікарні при маніпуляціях із кров’ю, у стоматолога та навіть у манікюрному салоні. За державні кошти ліків від гепатиту С для дорослих ніколи не закуповували.

Контакти:
Дорадча рада спільнот з питань доступу до лікування в Україні
Анастасія Лукашевич
067 447 41 05
nastya.l@ucab.org.ua

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: