13 грудня у Нью-Йорку українські правозахисні організації взяли участь у заході “Victims centered justice in Ukraine situation: effective ways to address crimes against civilian population” у рамках 22-ї Асамблеї країн-учасників Римського статуту.
Захід відбувся за сприяння Постійних представництв Швеції та України в ООН. Центр прав людини ZMINA, Медійна ініціатива за права людини, Truth Hounds та Ukrainian Legal Advisory Group, Міжнародний фонд “Відродження” та Центр громадянських свобод представили своє бачення, яким має бути правосуддя, в центрі якого має бути людина, постраждала від злочинів РФ.
Координаторка Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова представила мапу місць утримання цивільних заручників на території РФ та наголосила, що наразі відомо щонайменше про 1300 цивільних, яких викрали та незаконно утримують в російських в’язницях та не пристосованих для цього приміщеннях. Причому у більшості випадків цивільні утримуються разом з військовополоненими.
Радниця з прав людини ZMINA Наталія Охотнікова наголосила, що росіяни застосовують системну та скоординовану політику насильницьких викрадень активних громадян (волонтерів, представників місцевого самоврядування, активістів, вчителів, журналістів) та катування цих людей для придушення проукраїнського руху на окупованих територіях.
“Російські військові та представники так званих “ДНР” та “ЛНР” часто катують електричним струмом, придушення або заливання води у горло зв’язаним цивільним, побиття як різноманітними предметами, так й із застосуванням підручних засобів. ZMINA зафіксувала принаймні два випадки примусового введення невідомих речовин внутрішньовенно. Жінки, що потрапили до місць утримання, знаходяться у постійній загрозі сексуалізованого насильства (застосування електроструму до грудей, примушення до переодягання у присутності охоронців чоловічої статі, залякування застосуванням сексуального насильства до них самих або до членів їх родини)”, — розповіла Охотнікова.
За її словами, російські військові також часто застосовують імітацію розстрілів або примушують цивільних дивитись на катування їхніх близьких чи співкамерників. Правозахисниця додає, що наразі відомо про як мінімум два випадки, коли цивільних чоловіків з Херсонської області викрали та катували, і невдовзі вони померли в ув’язненні.
“Щоб приховати ці злочини, росіяни забрали їхні тіла, і родини досі шукають місце можливого захоронення, щоб віддати останню шану своїм чоловікам та синам. Це спричиняє додатковий біль та страждання. Масштаб та систематичність таких злочинів росіян, а також ознаки, що ці злочини є частиною спільного плану та скоординованої політики росіян зі знищення українського населення, дає підстави стверджувати — ці дії є злочинами проти людяності, і цьому має бути надана належна правова оцінка з боку Міжнародного кримінального суду”, — переконана Охотнікова.
Вона закликала присутніх пам’ятати, що кожен і кожна з постраждалих – це не цифри, а люди, які мають пересвідчитися, що російські злочини покарані і зупинені. Наталія Охотнікова також звернулася до представників посольств та представництв, щоб ті продовжували говорити про злочини росіян на всіх можливих платформах і заходах.
Юридичний директор Truth Hounds Дмитро Коваль під час виступу розповів, як “Росатом” перетворив Запорізьку АЕС на катівню, та повідомив про те, що російські військові застосовують жорстокі катування до співробітників станції: побиття, застосування електричного струму за допомогою радянського телефону “ТА-57” (Тапік) та мегонометру, придушення, імітація страт, примушення до копання власних могил, погрози застосування зґвалтування до самих працівників або членів їх родин.
“Всі ці злочини поєднуються з утриманням цивільних у непристосованих для цього приміщеннях без вентиляції та доступу до води”, — додає Коваль.
Володимир Яворський, експерт Центру громадянських свобод додав, що їхня організація зібрала дані про принаймні чотири тисячі цивільних, яких викрали та утримують на окупованих територіях та у РФ. За його словами, більшість таких цивільних утримується без жодних документів, без засобів зв’язку та можливості зв’язатись з рідними та повідомити, де вони знаходяться. Він також вказав, що Росія мислить середньовічними категоріями – разом з ефективним контролем за територією вона нав’язує українським громадянам російські паспорти, що є порушенням норм міжнародного гуманітарного права.
Представник Ukrainian Legal Advisory Group Ар’є Мора зазначив, що на шляху до правосуддя у держави є проблеми, а саме: суттєві прогалини в українському законодавстві, які не дають можливості розслідувати злочини проти людяності та притягати винних до відповідальності.
“Майже неможливо притягнути до відповідальності не тільки фактичного виконавця, але і його командира, який віддавав злочинний наказ або розробляв політику застосування до цивільних катувань або інших тяжких злочинів. Нератифікація Римського статуту суттєво обмежує можливості притягнення всіх винних осіб до відповідальності. Це віддаляє нас від досягнення мети правосуддя. Україна докладає багато зусиль для розслідування, але правоохоронна система виявилась неготовою до такої кількості злочинів та обсягу інформації, що має бути задокументована та розслідувана”, — заявив експерт.
Нагадаємо, У Нью-Йорку в штаб-квартирі ООН 4 грудня стартувала 22-га сесія Асамблеї держав-учасниць Міжнародного кримінального суду (МКС), на якій вони разом з державами-спостерігачами, запрошеними державами, міжнародними й регіональними організаціями та представниками громадянського суспільства обговорюватимуть основні виклики, що постають перед Римським статутом.
Також на нинішній сесії держави-учасниці ухвалюватимуть резолюції щодо питань, які стосуються функціонування суду та Цільового фонду для потерпілих (TFV), зокрема щодо їхніх відповідних бюджетів та співпраці. США на сесії асамблеї оберуть шість нових суддів МКС.