“Українці борються не лише за себе, але й за мир і безпеку в Європі”. Ключові тези дискусії щодо ролі Європи у перемозі України

23 лютого в Берліні пройшла дискусія «Рік від початку повномасштабного вторгнення: роль Європи в забезпеченні перемоги України» за участі українських, німецьких та французьких експертів.

Дискусія була організована Мережею Фундації “Відкрите суспільство” (Open Society Foundations), до якої входить Міжнародний фонд “Відродження”. Українські, німецькі та французькі експерти ділилися своїм баченням і рекомендаціями щодо того, як Німеччина, Франція та уся Європа можуть підтримати Україну для перемоги у війні з росією.

Обговорення базувалось на звіті Мережі “Відкрите суспільство” про військову, економічну та політичну підтримку, необхідну для забезпечення витривалості та перемоги України.

Модерувала дискусію заступниця виконавчого директора фонду “Відродження” Інна Підлуська, а участь в обговоренні взяли: Ніко Ланге (старший науковий співробітник Zeitenwende Initiative на Мюнхенській конференції з безпеки), Омід Нуріпур (член Бундестагу та співголова Альянсу 90/Зелених), Даніела Шварцер (виконавча директорка Open Society–Europe and Central Asia), Ніколас Тенцер (директор Journal Desk Russie та старший науковий співробітник Центру аналізу європейської політики) та Марія Золкіна (керівниця відділу регіональних досліджень і досліджень у сфері безпеки у Фонді «Демократичні ініціативи», науковий співробітник Лондонської школи економіки).

Відкриваючи обговорення Інна Підлуська наголосила на тому, що “Український народ продемонстрував надзвичайну мужність, рішучість і стійкість перед обличчям терору та несправедливості. А міжнародна спільнота продемонструвала єдність і відданість Україні. Це ключовий момент для демократії.”. Ця теза також була ключовою для усієї дискусії щодо того, якою має бути перемога України та що для цього може зробити Європа.

Тож якою має бути перемога? Даніела Шварцер вважає, що “Перемога у війні — це більше, ніж військове питання, це повернення України до повноцінної демократії”. Перемога також неможлива без територіальної цілісності. Марія Золкіна наголосила на тому, що “Коли росія вторглася в Україну у 2022 році, це був черговий етап агресії проти нашої країни, який розпочався у 2014 році. Ми чітко розуміємо, що росія зазнає поразки, і що політичні компроміси ціною територіальної цілісності України — неприйнятні.”.

У ході обговорення цього питання учасники виокремили кілька важливих умов:

  • Стійкий мир;
  • Повернення ВСІХ українських територій;
  • Знищення російського військового потенціалу;
  • Справедливість;
  • Гідність, суверенітет і свобода.

На запитання, яка додаткова підтримка для цього потрібна, Омід Нуріпур відповів: “Нехай український народ вирішує. Вони борються не лише за себе, але й за мир і безпеку в Європі”.

Ще рік тому західні експерти були скептичні щодо шансів України не просто перемогти, а банально зберегти країну. Втім сьогодні, коли весь світ спостерігає за рішучим спротивом українців та діями “другої армії світу”, оцінка ситуації змінилась. «Непереможні російські збройні сили — це міф», — сказав Ніко Ланге. «Росію вже побили у військовому плані». Втім, Україні все ще потрібна військова підтримка, яка не залежатиме він планів агресора щодо чергового наступу.

На запитання про національну зацікавленість Франції в перемозі України Ніколя Тензер відповів: “Ми повинні визнати злочини, які путін чинив понад 20 років”. Адже політичний клас Франції закрив очі на його злочинний режим

А завершуючи панельну дискусію, Даніела Шварцер висвітлила важливі питання справедливості для України, величезну силу громадянського суспільства та відзначила українців, які, окрім боротьби за своє існування, ніколи не припиняли боротися за суспільний прогрес.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: