Україну закликають якнайшвидше впроваджувати стандарти ЄС у сфері якості повітря

За словами експертів, рівень забруднення атмосферного повітря в Україні значно перевищує показники країн Євросоюзу

Рівень забруднення атмосферного повітря в Україні значно перевищує показники країн Євросоюзу. Про це 27 лютого в Києві заявили учасники круглого столу, який провела ВГО “Жива планета” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експертів, незадовільний стан атмосферного повітря переважно спричинено недотриманням підприємствами технологічного режиму експлуатації пилогазоочисного устаткування, низькими темпами впровадження сучасних технологій очищення викидів, відсутністю ефективного очищення викидів від домішок тощо.

Фахівці констатують, що нормативно-правову базу України в цій сфері адаптовано до законодавства ЄС на 30% і вона має принципові відмінності в установленні дозволів на викиди, системі моніторингу забруднення атмосферного повітря та державному нагляді (контролі). Норми безпеки й нормативно-методологічна база, якою вимушені керуватися як виробники, так і органи державного нагляду, переважно є надбанням СРСР і не враховує ні вимог чинного природоохоронного законодавства, ні сучасних технологій і потреб галузі.

Фахівці констатують, що впродовж 2006-2011 років Мінекології не ініціювало розробки жодного стандарту на заміну ГОСТів, розроблених у 1950-х – 1970-х роках.

На думку експерта з екології Олега Картавцева, вирішення проблеми забруднення атмосферного повітря потребує переходу від критеріального підходу (базується на визначенні рівня забруднення в частках гранично допустимих концентрацій) до ймовірнісного (базується на оцінці ризиків від забруднення атмосферного повітря). Саме такий підхід, за його словами, відповідає європейської моделі, яку закріплено низкою законодавчих актів ЄС.

“Для переходу до такого підходу необхідно: на політичному рівні – визначити прийнятні показники ризику; на технічному – отримати обґрунтування зниження ризиків забруднення атмосферного повітря; на методологічному – змінити дозвільну систему на основі методології ризиків (модернізація на зниження ризиків, підприємства мають управляти ризиками, щоб досягти прийнятних ризиків)”, – сказав експерт.

“Перш за все на шляху до впровадження стандартів ЄС у сфері якості атмосферного повітря необхідно вивчити та впровадити систему інституційного управління ЄС за цим напрямом”, – зазначила Світлана Берзіна, президент ВГО “Жива планета”.

На думку експертів, упровадження стандартів ЄС в Україні позитивно вплине на:
– населення (зменшення шкідливого впливу забрудненого повітря на життя та здоров’я);
– нафтові компанії та нафтопереробні підприємства (підвищення конкурентноздатності);
– наукові заклади (впровадження прогресивних технологій видобутку, переробки, транспортування й використання паливно-енергетичних ресурсів);
– виробників транспортних засобів;
– виробників біологічного палива.

При цьому негативного впливу, за словами фахівців, можуть зазнати:
– підприємства з неприйнятним рівнем екологічної безпеки;
– малі компанії, продукція яких не відповідає світовим стандартам;
– власники АЗС;
– локальні перевізники.

За результатами засідання організатори надішлють до органів державної влади рекомендації щодо імплементації законодавства ЄС у сфері якості атмосферного повітря та актуалізації Базового плану адаптації екологічного законодавства України до законодавства ЄС.

Контакти:
ВГО “Жива планета”
067 886 31 93
063 982 32 53

***

Мета Європейської програми  – сприяти європейській інтеграції України через поєднання зовнішнього тиску Європейського Союзу з внутрішнім тиском українського громадянського суспільства для утвердження цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: