Українські військові жаліються на свавілля командирів і погані побутові умови

Центр європейської та євроатлантичної інтеграції підбив підсумки проекту “Моніторинг і захист прав людини у військових частинах, розташованих на території Черкаської області”

Центр європейської та євроатлантичної інтеграції підбив підсумки проекту “Моніторинг і захист прав людини у військових частинах, розташованих на території Черкаської області”. Проект підтримала програма “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

У військових частинах Черкащини було проведено анонімне анкетування солдат строкової служби.

Військовослужбовці відзначали погану роботу пошти, свавільне позбавлення їх відпусток і звільнень, відсутність місця для зберігання особистих речей, додаткові навантаження, що позбавляють вільного часу, холоднечу в казармах, неякісне та несвоєчасне лікування в санчастинах.

Значною проблемою, що стає на заваді швидкій і якісній адаптації призовників, є їхня правова необізнаність, а також невідповідність їхніх попередніх уявлень про армійську службу реальним умовам, у яких вони опиняються в армії.

Преса (окрім спеціальної відомчої) цікавиться армійськими справами здебільшого в сенсаційних випадках – коли відбуваються вибухи чи вбивства.

Також результати проекту свідчать: коли командири неспроможні ефективно вирішувати конфліктних ситуацій, то конфлікти вирішують неформальним шляхом, що веде до казарменого хуліганства та встановлення нестатутних відносин (“дідівщини”). Інколи й самі офіцери подають поганий приклад підлеглим: принижують їх, неправомірно збільшують навантаження тощо. Трапляються випадки застосування фізичної сили до підлеглих.

Вирішальну роль у наявності чи відсутності “дідівщини” відіграє морально-психологічний клімат, встановлений у військових частинах. Молоді солдати відчувають певні труднощі, особливо на початку військової служби: це адаптація до армійського режиму, збільшені фізичні навантаження, армійська їжа тощо. Інколи дрібниці, на кшталт пришивання комірців або вправного прибирання ліжка, перетворюються на значні проблеми, стаючи приводом для принижень, а подекуди й відвертих знущань, що може суттєво знизити самооцінку юнака та призвести до непередбачуваних наслідків.

Для покращення ситуації в українському війську, на думку експертів, слід зробити такі кроки:
– запровадження дієвого демократичного цивільного контролю за армією;
– перехід Збройних сил України на контрактну основу;
– збільшення боєздатності військових частин шляхом збільшення фінансування та підвищення соціального захисту військовослужбовців;
– переоснащення Збройних сил України сучасними зразками озброєння та військової техніки;
– більш широке залучення Збройних сил України до участі в міжнародних миротворчих місіях та операціях.
– остаточне визначення вектору зовнішньої політики України – інтеграція на Захід чи на Схід.

Контакти: Центр європейської та євроатлантичної інтеграції, (0472) 36 03 22, 4415@ukr.net

***

Програма “Верховенство права” підтримує організації громадянського суспільства, діяльність яких спрямовано на захист прав людини й основоположних свобод, а також сприяє підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: