Українські посадовці відмовляються надавати інформацію про Чорноморський флот Росії

Українські посадовці відмовляються надавати громадськості інформацію про наслідки перебування в Україні підрозділів Чорноморського флоту Росії

Українські посадовці відмовляються надавати громадськості інформацію про наслідки перебування в Україні підрозділів Чорноморського флоту Росії, хоча це їхній прямий обов’язок. Про це заявив Олег Яценко, експерт ВМГО “Студентське братство”, яка здійснює відповідний моніторинг за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Експерт уточнює, що йдеться про відмову органів влади оприлюднювати ключові орендно-майнові й фінансові умови перебування російського флоту в Україні, а також екологічні наслідки та кримінальні правопорушення, пов’язані з діяльністю російських військ в Україні. За його словами, Фонд державного майна, Державне агентство земельних ресурсів і Міністерство закордонних справ відмовляються назвати кількість і площу об’єктів держмайна України, якими розпоряджаються російські військові формування.

Іншою сферою непрозорості Олег Яценко називає відсутність інформації про розмір накопичених Україною фінансових зобов’язань перед Росією, пов’язаних із реалізацією “Харківської угоди”, що набула чинності 14 травня 2010 року. “До підписання “Харківської угоди” йшлося про передбачене в українсько-російських угодах і пов’язане з перебуванням російських військ в Україні щорічне списання трохи менше 100 мільйонів доларів США з українського боргу перед Росією, проте з 2010 року в умовах “покращення добросусідства” й нової угоди було передбачено вже процес зворотного – щорічного кількамільярдного накопичення зобов’язань України перед Росією в доларах США”, – наголошує фахівець. При цьому органи влади відмовилися назвати розмір цього зобов’язання. Олег Яценко наголошує, що такі відмови є порушенням закону “Про доступ до публічної інформації”, адже розмір поставок газу й боргове зобов’язання України перед Росією не можуть належати до інформації з обмеженим доступом.

Крім того, за словами експерта, Міністр екології та природних ресурсів України Едуард Ставицький відмовився відповісти на жоден із 9 запитів про інформацію щодо виконання пов’язаних з екологією пунктів урядового розпорядження №553-р від 3 грудня 2001 року, яке регламентує державний контроль за Чорноморським флотом. Проте це розпорядження не є конфіденційним, позначку “Не для друку” з нього знято ще розпорядженням Кабміну №490-р від 19 березня 2008 року.

Також заступник голови Державної податкової служби України Андрій Ігнатов відмовив громадським експертам у будь-якій інформації про результати податкового контролю за діяльністю іноземних військ.

Органи влади та правоохоронці відмовляються надавати інформацію і про кримінальні справи щодо російських військовослужбовців в Україні. “Ідеться не лише про неоприлюднення таких наслідків іноземної військової присутності, як кількість і тематика порушених проти іноземних військовослужбовців кримінальних справ, а й пряме заперечення правоохоронними органами України того факту, що вони взагалі проводили слідчі дії стосовно представників Чорноморського флоту”, – сказав Олег Яценко. При цьому, за словами експерта, в листі Генеральної прокуратури від 22 листопада 2012 року повідомлено, що розслідування низки кримінальних справ щодо представників ЧФ РФ таки мало місце.

Олег Яценко повідомив, що за основними фактами відмови органів влади від надання суспільно важливої інформації учасники моніторингу подали заяви до прокуратури.

Контакти:
ВМГО “Студентське братство”
067 402 96 72

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: