Українське водне законодавство пропонують узгодити з європейським

Представники центральних органів виконавчої влади, громадськість і науковці обговорювали проблеми екологічного оздоровлення річкових басейнів і покращення якості води шляхом упровадження положень Водної рамкової директиви (ВРД) Євросоюзу 2000/60/ЕС

В українське водне законодавство слід запровадити європейські стандарти. Про це заявили учасники круглого столу, який відбувся 4 лютого в Києві. Захід провела МБО “Екологія-Право-Людина” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Представники центральних органів виконавчої влади, громадськість і науковці обговорювали проблеми екологічного оздоровлення річкових басейнів і покращення якості води шляхом упровадження положень Водної рамкової директиви (ВРД) Євросоюзу 2000/60/ЕС.

Експерт Наталія Закорчевна зауважила: “Мета Водної рамкової директиви ЄС – забезпечити стале використання водних ресурсів шляхом поступового зниження чи повного усунення забруднення й інших шкідливих впливів на довкілля. У результаті досягнення цієї мети всі поверхневі й підземні водні об’єкти досягають “доброго” статусу (екологічний і хімічний), всі штучні та значно змінені водні об’єкти досягають “доброго” екологічного потенціалу. Тобто Директива вимагає класифікації вод шляхом оцінки екологічного стану або їхнього екологічного потенціалу та хімічного стану. Чи є стан водойми “добрим”, слід визначати шляхом моніторингу й оцінки”.

Експерт Андрій Демиденко наголосив: “Головна проблема впровадження принципів ВРД в Україні – це необхідність переходу на європейські принципи водного менеджменту, що передбачає не просто внесення змін у законодавство України, а вимагає зміни способів управління водними ресурсами, головними принципами якого має бути заміна “критеріального” підходу до оцінки якості вод (що передбачав контроль за відхиленнями від стандартів гранично допустимих концентрацій – ГДК) на “компаративну” оцінку (що базується на зіставленні нинішнього стану води з референсним, доантропогенним, коли контролюють не так хімічний склад води, як біологічний), а також досягнення спільних цілей при формуванні планів водного управління (у тому числі басейнових)”.

Учасники заходу наголосили на важливості правильного розуміння принципів, встановлених Водною рамковою директивою, внесення змін у Водний кодекс України для закріплення цих принципів на законодавчому рівні та напрацювання методик інтегрованого управління водними ресурсами.

Задля координації зусиль експертів МБО “Екологія-Право-Людина” ініціювала підготовку аналітичного видання “Передумови для покращення водного законодавства України з урахуванням відповідних вимог Acquis Communautaire”.

Водна рамкова директива ЄС є основним стратегічним документом, який визначає принципи управління водними ресурсами, шляхи досягнення доброї якості води, безпечного стану річок і водойм. Одним із головних принципів ВРД є інтегрована басейнова модель управління водними ресурсами, що передбачає спільні дії всіх держав, розташованих у басейнах річок.

У Планs дій “Україна-ЄС” передбачено адаптацію українського природоохоронного законодавства до законодавства Євросоюзу, впровадження європейських моделей управління й охорони природних ресурсів, зокрема й у сфері управління водними ресурсами.

Контакти:
МБО “Екологія-Право-Людина”
Софія Шутяк
(032) 255 76 82
office@epl.org.ua
sofiya.shutiak@gmail.com

***

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” сприяє європейській інтеграції України через поєднання зовнішних вимог Європейського Союзу, які випливають із підписаних міжнародних домовленостей, з підтримкою їх відстоювання та просування з боку українського громадянського суспільства, громадських організацій, які працюють заради утвердження європейських цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: