Україна не виконала жодного зобов’язання в межах європейського Енергетичного Співтовариства

Аналітичний центр “Діксі Груп” презентував дослідження “Рік в Енергетичному Співтоваристві: добре стоїмо?”

31 січня в Києві Аналітичний центр “Діксі Груп” презентував дослідження “Рік в Енергетичному Співтоваристві: добре стоїмо?” Дослідження підтримала Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження”.

Ставши повноправним членом Енергетичного Співтовариства, Україна зобов’язалася до 1 січня 2012 року імплементувати низку європейських директив і регламентів у сферах газу й електроенергії, навколишнього середовища, відновлюваних джерел енергії. Крім цього, виконанню підлягає й ряд зобов’язальних директив із охорони довкілля, термін яких спливає у 2013, 2015 та 2018 роках, а також рекомендовані зміни, які Україна може запровадити у сферах навколишнього середовища й енергоефективності.

Експерти дійшли висновку, що повністю не виконано жодне зобов’язання. За їхніми словами, від членства у Співтоваристві Україна шукала коштів і розраховувала на блокування будівництва “Південного потоку”, тоді як європейська сторона чекала передусім реформ в українському енергетичному секторі. Неузгодженість очікувань і відсутність належної комунікації вилилися наприкінці року в публічні звинувачення.

Згідно з висновками експертів, упродовж року процес імплементації було суттєво затягнуто в часі, він був закритий і не виходив за межі вузького кола осіб, натомість уряд під маркою просування “європейських” реформ використовував членство в Енергоспівтоваристві не за призначенням – для маніпуляцій, посилюючи ручне управління.

“Якби Україна виконала свої зобов’язання перед Енергетичним Співтовариством, то українські громадяни сьогодні могли б вільно отримувати інформацію про механізми вирішення спорів, детальну інформацію про тарифи, методи їх нарахування та структуру, були б гарантії захисту від відключень газопостачання, особливо вразливих категорій споживачів. Однак уряд не зосередився на досягненні цього результату, натомість зробив своєю основною ціллю боротьбу з “Південним потоком”. Поки ми кидаємо всі сили на війну з іще не побудованим газопроводом, наша співпраця з ЄС слабне”, – підкреслила засновниця “Діксі Груп”, експерт із енергетики Олена Павленко.

Керівник програм “Діксі Груп”, головний редактор сайту “Українська енергетика UA-Energy.org” Роман Ніцович озвучив основні рекомендації з покращення українсько-європейського діалогу. “Подолати стіну нерозуміння можна через налагодження якісної комунікації між Україною та Енергетичним Співтовариством – як на офіційному, так і на робочому рівнях. Уряду необхідно встановити нові часові рамки імплементації європейських директив і посилити контроль за виконанням конкретних завдань. Більш відкритий і прозорий процес сприятиме тому, що Енергетичне Співтовариство стане ближчим і зрозумілішим для кожного”, – заявив експерт.

Світлана Голікова, директор компанії “ТрансЕнергоКонсалтинг”, зазначила: “Протокол про приєднання України до Договору про Заснування Енергетичного Співтовариства ратифіковано, він є частиною національного законодавства й підлягає дотриманню Україною відповідно до норм міжнародного права. Хоча відповідний закон набув чинності 1 лютого 2011 року, Кабінет Міністрів затвердив План заходів щодо виконання зобов’язань лише через шість місяців – 3 серпня 2011 року. Інформація, оприлюднена Міністерством енергетики та вугілля України та НКРЕ станом на 10.01.2012 щодо виконання цього Плану дій, не дає можливості зробити позитивний висновок про виконання Україною Протоколу про приєднання до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства в частині електроенергетичного ринку в повному обсязі та в зазначені строки. 2011 року Міненерговугілля та НКРЕ більше уваги приділяли газовому сектору, тому на 2012 рік треба прийняти план імплементації acquis communautaire саме з питань ринку електроенергії та доступу до мережі транскордонної передачі електроенергії”.

Нагадаємо, що 15 грудня 2010 року Україна офіційно завершила процес приєднання до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства після ратифікації парламентом відповідного закону (№2787 від 15 грудня 2010 року). 1 лютого 2011 року Україна стала повноправним членом Співтовариства.

Аналітичний центр “Діксі Груп”
Ірина Петренко
petrenko@dixigroup.org

***

Мета Європейської програми – сприяти європейській інтеграції України шляхом фінансової й експертної підтримки громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: