Україні не слід розраховувати на безумовну підтримку Заходу – дослідження

Україна не може наразі розраховувати на безумовну підтримку Заходу. Тому наявність чіткої стратегії зовнішньої політики України та її ефективна реалізація є запорукою виживання держави. Про це свідчать результати опитування українських та іноземних експертів і послів України за кордоном, озвучені під час Зовнішньополітичного форуму Інституту світової політики 21 грудня.

Україна не може наразі розраховувати на безумовну підтримку Заходу. Тому наявність чіткої стратегії зовнішньої політики України та її ефективна реалізація є запорукою виживання держави. Про це свідчать результати опитування українських та іноземних експертів і послів України за кордоном, озвучені під час Зовнішньополітичного форуму Інституту світової політики 21 грудня.

Експерти ІСП представили рекомендації до Стратегії зовнішньої політики України, розроблені на основі висновків 17 досліджень та результатів експертних та загальнонаціональних опитувань, які були проведені під час  масштабного проекту «Аудит зовнішньої політики України».

За 10 місяців у рамках проекту «Аудит зовнішньої політики України» експерти провели:

– аналіз двосторонніх відносин між Україною та 17 країнами (США, Німеччиною, Францією, Італією, Австрією, Литвою, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Республікою Молдова, Російською Федерацією, Білорусією, Грузією, Туреччиною, Китаєм та Японією);

– опитування українських та іноземних експертів;

– опитування послів України за кордоном;

– загальнонаціональне опитування громадян;

– проведено 20 публічних заходів.

Повний текст підсумкової публікації та 17 дискусійних записок щодо двосторонніх відносин доступні на сайті ІСП.

«Сьогодні світ входить у зону турбулентності. Опитані Інститутом світової політики закордонні експерти застерегли: Україна не може розраховувати на безумовну підтримку Заходу. Уже сьогодні для багатьох політичних сил Заходу Україна не є природнім партнером. Щодо інших регіонів світу, то вони за 25 років так і не стали об’єктом цілеспрямованої політики з боку України. Україні доведеться вчитися працювати з багатьма державами — з одними з нуля, з іншими — заново», – зазначила Альона Гетьманчук, директор Інституту світової політики.

Опитування свідчать про наявність консенсусу між українськими та іноземними експертами щодо тенденції, які матимуть вплив на Україну. Це: результат виборів у США, а також послаблення консолідації всередині ЄС та поширення євроскептицизму. Опитані посли України за кодоном також назвали зростання популярності популістських та праворадикальних сил у ЄС як один з головних викликів для зовнішньої політики України.

Найбільша розбіжність у результатах опитування іноземних та українських експертів у розумінні доданої вартості України для світу. Для іноземців — це насамперед сама Україна як модель позитивних трансформацій: імплементація реформ та боротьба з корупцією. Українці ж здебільшого схиляються до думки, що головна користь від України для світу — у стримуванні агресії РФ, зокрема на глобальному рівні.

Відповідаючи на питання про ключові перешкоди, які стоять  на заваді ефективної зовнішньої   політики, українські дипломати найчастіше посилалися на внутрішні чинники: слабкість внутрішньої політики та обмеженість фінансових та кадрових ресурсів української дипломатії. Як зізналися учасники опитування, дипломатичний корпус залишається «різношерстим» і досі чимало залежить від особистих якостей та мотивацій певного дипломата.

«Ідея про взаємозалежність зовнішньої політики від внутрішньої та навпаки проходить своєрідною «червоною ниткою» через усі компоненти проекту «Аудит зовнішньої політики України». Дослідження та опитування Інституту світової політики показали: найцінніше, що Україна може запропонувати світу, — це невтомна і результативна робота над собою, проведення реформ і приклад позитивних трансформацій», – зазначила Катерина Зарембо, заступник директора ІСП, координатор проекту.

Довідка:

Проект ІСП «Аудит зовнішньої політики України» виконується за підтримки «Чорноморського фонду для регіональної співпраці» Німецького фонду Маршалла (GMF), та «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів України», яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Також ІСП висловлює вдячність Pact та Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) за підтримку на початку проекту.

Контакти:

вул. Еспланадна 32в, Київ, 01001
Тел.: +380 44 374 03 11 +38063 138 75 89
Ел. пошта: info@iwp.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: