Участь громадськості у місцевій політиці – на порядку денному

Анна Трепалюк, активістка ВГО "Асоціація сприяння самоорганізації населення", опублікувала статтю про початок проекту "Удосконалення політики щодо участі громадськості у процесах прийняття та реалізації рішень в Одеській області"

Анна Трепалюк, активістка ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”, опублікувала статтю про початок проекту “Удосконалення політики щодо участі громадськості у процесах прийняття та реалізації рішень в Одеській області”. Проект здійснює ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” спільно з Одеською обласною організацією ВГО “Комітет виборців України” за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Участь громадськості у місцевій політиці – на порядку денному
Анна Трепалюк

Останні події в Україні яскраво засвідчили необхідність налагодження не декларативного, а реального діалогу між громадянами та органами влади, в тому числі на місцевому рівні у вирішенні суспільно значущих питань. Адже саме відсутність у громадян можливості впливати на процеси управління стає одним з факторів розгортання суспільного протесту.

Враховуючи це, Всеукраїнська асоціація сприяння самоорганізації населення разом із Одеською організацією Комітету виборців України та за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» розпочала проект, спрямований на удосконалення політики щодо участі громадськості у процесах прийняття та реалізації рішень органами публічної влади в Одеській області.

Маються на увазі такі форми участі, як консультації з громадськістю щодо проектів місцевих нормативно-правових актів, сприяння створенню та діяльності громадських рад при місцевих органах виконавчої влади та громадська експертиза актів і діяльності цих органів.

Попередній огляд практики використання в Одеській області цих форм залучення як інститутів громадянського суспільства, так і пересічних громадян до формуванні та реалізації місцевої політики виявив певні проблеми.
Зокрема, місцеві органи виконавчої влади та їх підрозділи майже не використовують або використовують формально консультації з громадськістю при підготовці рішень, які зачіпають інтереси широких верств населення. В громадських радах, створених при обласній та районних державних адміністраціях, бракує досвіду проведення подібних консультацій та фахівців належної кваліфікації та ін.

В рамках проекту експертами буде досліджено, як планується та здійснюється Одеською облрадою, облдержадміністрацією та їхніми підрозділами проведення консультацій з громадськістю по проектах нормативних актів з суспільно значущих питань, чи проводилася громадська експертиза діяльності органів влади та проектів їх актів, буде з’ясовано причини слабкого використання цих інструментів.

Також буде вивчено, як в нормативній базі обласного рівня регламентується участь громадськості на етапах підготовки, обговорення, прийняття та реалізації управлінських рішень.

На основі проведеного аналізу будуть розроблені пропозиції щодо прийняття нових та внесення змін до чинних нормативних актів ОДА і облради, спрямованих на забезпечення належної участі громадськості у процесах формування та реалізації політики в Одеської області.

Розроблені пропозиції будуть попередньо розглянуті із зацікавленими представниками обласної ради та облдержадміністрації, обговорені на публічних консультаціях за участю депутатів облради, громадських експертів, науковців, управлінців-практиків. Після цього вони будуть передані на розгляд керівництву ОДА та обласної ради для можливості впровадження в управлінську практику.

Реалізація проекту дозволить зробити більш соціально адекватною управлінську діяльність органів виконавчої влади в Одеській області при вирішенні місцевих проблем її мешканців.

Контакти:
ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”
Анна Трепалюк
097 481 17 27
samoorg@ukr.net

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: