У приймальниках-розподільниках систематично порушують права дитини

За словами фахівців, функціонування приймальників-розподільників для дітей не відповідає стандартам прав людини

Функціонування приймальників-розподільників для дітей, підпорядкованих Міністерству внутрішніх справ України, не відповідає стандартам прав людини / прав дитини. Про це 5 вересня під час прес-конференції в Києві заявили експерти Коаліції “Права дитини в Україні”, презентуючи результати відповідного моніторингу. Моніторинг було здійснено з ініціативи Міністерства внутрішніх справ за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження” та міжнародної організації “Save the Children”.

Турботу правозахисників викликає відсутність окремих правил режиму, побуту й виховання для різних категорій дітей – дітей, яких утримують у приймальниках-розподільниках через проблеми з законом, дітей, які перебувають у розшуку або яких перенаправляють до країни їх проживання за “Кишинівською угодою”.

Проблемою, за словами експертів, є недотримання стандартів прав людини під час процесуальних дій. Так, слідчі опитують дітей переважно наодинці за відсутності законного представника дитини чи адвоката. В окремих приймальниках-розподільниках здійснюють дактилоскопію.

Правозахисники відзначають відсутність у закладах “особистого простору” для дитини та вільного часу, який вона може проводити на власний розсуд. У більшості приймальників-розподільників дитина не має особистих речей, інколи навіть білизни. У спальній кімнаті зазвичай розташовано 4 й більше ліжок. Кімнати замикаються ззовні й у більшості закладів мають дверцята з ґратами. В усіх закладах заборонено мобільні телефони, годинники, прикраси.

У приймальниках-розподільниках майже немає організованого дозвілля. Зазвичай діти майже цілий день дивляться телевізор.

У нічний час обмежено доступ до кімнат особистої гігієни (туалет, душ), що, відповідно до стандартів прав людини, є принизливими умовами перебування.

У більшості закладів часто проводять обшуки. Окрім регламентованого огляду при влаштуванні, обшуки й огляди здійснюють перед сном, після зустрічі з близькими тощо.

За словами правозахисників, обов’язковий перегляд усієї кореспонденції та фактична неможливість вести приватні телефонні розмови значно обмежує доступ до правової допомоги й оскарження дій персоналу закладу. Спостереження вказують на досить пасивну роль служб у справах дітей. Єдина можливість, яка залишається в дітей, – це спілкування зі співробітниками прокуратури.

Великою проблемою, як відзначають експерти, є забезпечення безперервної освіти. Певні навчальні заняття, якщо й відбуваються, то винятково з ініціативи адміністрації та співробітників закладів.

Приймальники-розподільники не працюють як заклади соціалізації та ресоціалізації. Жоден із закладів не має відповідних програм.

Доступ до засобів особистої гігієни (особливо дівчат) незадовільний.

Проблемою є відсутність чіткої системи заохочень і покарань. Переважно застосовують методи залякування “дисциплінарною кімнатою”, догану, сувору догану, всюди провадять “виховні бесіди”.

У приймальниках-розподільниках, які виконують транзитні функції для відправлення дітей до іншої країни, розміщують дітей від трьох років. Трапляються випадки перебування немовлят віком до 1 року. Водночас умов для перебування таких дітей у закладах немає.

За словами фахівців, у приймальниках-розподільниках діти перебувають під постійним наглядом. Вони мають спати при ввімкненому світлі.

На думку правозахисників, приймальники-розподільники в нинішньому вигляді слід ліквідувати чи кардинально реформувати. На думку учасників Коаліції “Права дитини в Україні”, найефективнішим буде перетворити ці заклади на центри ресоціалізації дітей, які порушили закон. При цьому, за їхніми словами, слід організувати безперервну виховну роботу з кожною дитиною відповідно до розробленого індивідуального плану та мінімізувати випадки обмеження волі дитини.

Коаліцію “Права дитини в Україні” складають 12 організацій: ВГО “Жіночий консорціум України”, Всеукраїнська фундація “Захист Прав Дітей”, Молодіжна громадська організація “М’АРТ”, Харківський інститут соціальних досліджень, Харківська обласна фундація “Громадська Альтернатива”, Правозахисний центр “Поступ”, Дитяча екологічна громадська організація “Флора”, Асоціація молодих професіоналів “Клас”, Міжнародна благодійна організація “Партнерство “Кожній дитині””, Благодійний фонд “Рокада”, Сумська обласна молодіжна громадська організація “Ґендерна агенція консультацій та інформації”, Представництво ХІАС в Україні.

Висновки та рекомендації

Контакти:
ВГО “Жіночий консорціум України”
Оксана Москаленко
066 444 05 11
oksana@wcu-network.org.ua

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: