У Первомайську вперше заговорили про проблеми ромів

Вперше за багато років у місті Первомайську Миколаївської області представники міської та районної влади почули про численні проблеми ромської громади з перших вуст. Знакова зустріч відбулася 18 березня 2016 року і мала на меті знайти точки дотику в напрямку соціалізації та інтеграції ромів Первомайщини.

Вперше за багато років у місті Первомайську Миколаївської області представники міської та районної влади почули про численні проблеми ромської громади з перших вуст. Знакова зустріч відбулася 18 березня 2016 року і мала на меті знайти точки дотику в напрямку соціалізації та інтеграції ромів Первомайщини.

Ініціював проведення круглого столу Первомайський благодійний фонд «Ніво дром». До діалогу запросили представників міської та районної влади, поліції, керівників медзакладів, громадських активістів, журналістів. Відвідала захід і директорка  Ромської програмної ініціативи  Міжнародного Фонду «Відродження» Ольга Жмурко.

Вона познайомила присутніх з місією фонду «Відродження» – фінансово й організаційно сприяти становленню відкритого демократичного суспільства в Україні шляхом підтримки значущих для його розвитку громадських ініціатив, зокрема і в напрямку посилення правових можливостей ромів.

«Відкрите суспільство – це суспільство, яке базується на визнанні того, що ніхто не має монополії на істину, що різні люди мають різні погляди і будь-яка меншина має право бути почутою. Роми – соціально-вразлива національна меншина, і місія Міжнародного фонду “Відродження” – підтримувати активістів, які будуть спроможні озвучувати проблеми, відстоювати інтереси і працювати всередині самих ромських громад задля їхнього розвитку». – пояснила Ольга Жмурко.

Щороку в результаті конкурсу підтримку фонду «Відродження» отримують інноваційні суспільно значущі проекти. Серед громадських організацій, які мають бажання долучитися до конкурсу проектних пропозицій, є і «Ніво дром».

«Наша організація діє з 2006 року. Це єдина ромська організація не те що в місті, а й в усьому Первомайському районі, – розповідає голова БФ «Ніво дром» Руслан Болеско. – Увесь цей час ми надаємо рома посильну допомогу, в тому числі й правову, і на власні очі бачимо численні проблеми ромської громади. Про них слід обов’язково заявляти і головне – вирішувати. Ефективніше – разом».

Круглий стіл став саме першим кроком в цьому напрямку. Учасники зустрічі почули значущу статистику щодо ромів в Україні:

  • лише 1% рома має вищу освіту,
  • 24% взагалі не мають освіти,
  • 63% не мають роботи
  • більшість ромів не довіряють владі.

В свою чергу місцеві громадські активісти озвучили проблеми рома Первомайська та району:

  • відсутність документів (паспортів, свідоцтв про народження)
  • проблеми з працевлаштуванням
  • соціальна ізоляція,
  • незнання державної мови,
  • низький рівень освіти,
  • тотальна бідність, погані житлові умови,
  • неможливість отримати медичну допомогу, особливо дітям та старим
  • дискримінація за національною ознакою
  • відсутність представників рома в органах влади
  • відсутність захисту з боку правоохоронних органів та інші.

Навколо цих проблем точилася дискусія, яка вивела присутніх на певні результати: було прийнято резолюцію щодо співпраці ромських громадських активістів з органами влади. 

Учасники погодилися, що ромів слід підтримувати і співпрацювати з ними. Обов’язковим назвали бажання самих рома вирішувати свої проблеми, бути активними членами суспільства, ініціювати реалізацію своїх проектів відповідно до потреб громади.

Водночас присутні визнали, що наразі невідома більш-менш точна кількість ромів, які мешкають на території Первомайщини (за попередніми даними ГО «Ніво дром» – таких не менше 3 тисяч). Невідома й кількість рома, які мають паспорти та постійну реєстрацію.

«Сподіваємося, що разом з владними структурами, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», ми розгорнемо роботу, яку від нас вимагає саме життя, – пояснює Руслан Болеско.  – Наше завдання – поглибити контакти з місцевими ромами, провести перепис рома міста та району, створити структуру нашої організації за  місцями їх проживання, виявити проблеми громади і шукати шляхи їх вирішення. Працювати плануємо, спираючись на допомогу місцевої влади: в місті, районі, в селах».

Одним із важливих пунктів співпраці стане інформаційно-просвітницька робота, направлена на подолання стереотипів щодо ромів, підвищення їх рівня обізнаності про права людини, прийняття програми підтримки нацменшин, збереження культурних традицій рома.

Разом запланували розробити і стратегію паспортизації та обліку. Місцева влада пообіцяла через квартальні комітети та сільради провести перепис ромів мыста та району. Участь у ньому візьмуть громадські активісти, які паралельно виявлятимуть найбільш кричущі соціальні, медичні та інші проблеми рома.

«Ця зустріч стала для нас дуже важливою, відкрила нові перспективи, – підсумовує керівник «Ніво дром». – Вона вплинула і на місцеву владу, дала зрозуміти, що є люди, готові опікуватися проблемами ромів. Адже більшість із них через соціальну ізоляцію та неграмотність взагалі не можуть «достукатися» до влади. Тепер, маючи підтримку своїх ініціатив, ми зможемо і самі діяти, і контролювати реальні кроки влади до соціалізації та інтеграції ромів Первомайщини».

Враховуючи те, що круглий стіл пройшов незадовго до  Всесвітнього дня ромів (відзначається 8 квітня), у Первомайську вирішили провести культурницький захід за участі рома. 

Озвучені з боку НУО ініціативи можуть бути підтримані в межах пріоритетів роботи Ромської програмної ініціативи Міжнародного Фонду “Відродження”. Фонд зацікавлений розширяти географію своєї підтримки і сприяти посиленню ромських громад і різних регіонах нашої країни.

Контакти: Олена Орлова,«Правовий простір»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: