У Львові презентовано результати дослідження практики візової політики консульських установ Республіки Польща та Чеської Республіки

18 жовтня 2010 року у Львівському прес-клубі ринкових реформ відбулася презентація результатів громадського дослідження практики візової політики та моніторингу стану видачі шенгенських віз консульськими установами Республіки Польща та Чеської Республіки, що розташовані у м. Львові.

Участь у заході взяли керівник Львівського юридичного товариства, регіональний координатор громадської ініціативи «Європа без бар’єрів» у м.Львові Андрій Лепак, співробітники Генерального консульства Республіки Польща, представник МЗС України у м.Львові, а також посадовці Управління міжнародного співробітництва Львівської ОДА та місцеві мас-медіа.

В рамках заходу були оприлюднені результати довготермінового моніторингу стану видачі шенгенських віз консульськими установами Республіки Польща та Чеської Республіки у Львові, ставлення громадян України і їхня оцінка доступності процедури отримання віз. Окрім цього, експерти надали рекомендації та пропозиції стосовно покращення роботи консульських установ, можливостей реалізації права на свободу пересування.

Польовий етап даного дослідження відбувався у липні-серпні 2010 року біля приміщень консульських установ Республіки Польща та Чеської Республіки, що розташовані у м. Львові. Дане дослідження проводиться уже вчетверте в рамках всеукраїнської ініціативи «Європа без бар’єрів».

“Динаміка кількості відмов у видачі віз в 3,3% у більшій мірі збігається з 3% за офіційними даними консульства Республіки Польща, а от 11,7% відмов у консульстві Чеської Республіки не збігаються з офіційними 6%, що подає консульство,” – зазначив Андрій Лепак.

Більшість респондентів позитивно оцінюють загальну атмосферу і ставлення консульських працівників до них, їхню поведінку та рівень готовності допомогти їм. На думку респондентів, консульства загалом дотримуються умов угоди про спрощення оформлення віз, коли видають безоплатні візи у Польському консульстві у 25% випадків, а у Чеському — 43,3%. Опитування також не зафіксувало зменшення кількості документів, що вимагають консульства від заявників. На думку експертів, Угода між Україною та Європейським Співтовариством про спрощення оформлення віз консульськими установами у місті Львові (статті 4, 5, 6 та 7) загалом виконується задовільно.

На думку Андрія Лепака, консульським установам варто звернути увагу на проведення інформаційних кампаній щодо інформування громадськості про правила і процедури отримання віз, дії відповідних угод, а також надання чіткої письмової аргументації під час відмов у видачі віз і зазначення процедури оскарження відмови.

З цього приводу заступник Генерального консула Республіки Польща у Львові Анджей Дрозд відповів, що у посольстві щодня працює черговий консул, який може надати усні пояснення всім охочим. “Ми намагаємося обґрунтувати нашу відмову безпосередньо, щоб людина могла доопрацювати всі неточності і поновити документи на отримання візи”, – сказав він.

Окрім цього, громадські експерти рекомендують консульським установам впроваджувати альтернативні варіанти запису у чергу для отримання візи, активізовувати практику проведення службових розслідувань за фактами можливих зловживань під час отримання віз, разом із місцевими органами влади забезпечити благоустрій навколо територій консульств, а також покращувати інформаційне наповнення офіційних інтернет-сайтів консульств.

Контакти: tov.lviv@gmail.com, andriy_lepak@ukr.net, тел.: + 032 236 70 49

Джерело і фото: Львівське юридичне товариство

Даний проект реалізовується в рамках громадської ініціативи «Європа без бар’єрів» за підтримки Європейської програми Міжнародного Фонду «Відродження».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: