У Криму через переривання ЗПТ померли вже 10 людей

20 травня російська влада остаточно зупинила програму ЗПТ у Криму

В окупованому Криму пацієнтів замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) позбавили життєво важливого лікування, через що 10 людей померли. Про це заявили учасники прес-конференції “Порятунок пацієнтів-біженців із Криму та Донбасу”, яка відбулася 19 червня в Києві. Захід провів МБФ “Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні” в межах глобальної кампанії “Support. Don’t punish” (“Підтримати. Не карати”) за підтримки програмної ініціативи “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Як повідомив Павло Скала, директор із політики та комунікацій Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні, станом на кінець травня було достеменно відомо про 10 померлих, а зараз можна говорити про не менш ніж 20 померлих пацієнтів ЗПТ.

За словами експерта, 800 пацієнтів замісної підтримувальної терапії у травні позбавили життєво важливого лікування у Криму, понад тисячу таких пацієнтів у червні опинилися перед реальною загрозою залишитися без препаратів і лікування в районах проведення антитерористичної операції (АТО) на Донбасі.

“Завдяки гуманітарному проекту, що розпочався у травні 2014 року, сьогодні у профільних лікувальних закладах Києва, Дніпропетровська, Сум і Кіровограда вже забезпечено лікування ЗПТ для 80 пацієнтів: 57 – із Криму, 23 – з Донецької області. Найближчим часом через загострення ситуації на Донбасі очікуємо прийняти ще два десятки пацієнтів-біженців із районів проведення АТО. Крім ліків, пацієнтів на період адаптації забезпечують житлом, харчуванням і необхідним соціальним супроводом”, – повідомив Павло Скала.

Зі свого боку, пацієнтка ЗПТ Оксана розповіла, що вимушена була виїхати з Сімферополя наступного дня після примусового закриття програми ЗПТ російською владою у травні. Сьогодні вона отримує лікування в одній із київських лікарень. “Я би, мабуть, уже померла, якщо б залишилася у Криму без ліків. Я інвалід, у мене раніше вже був інсульт, і я дуже добре знаю, що таке залишитися без терапії та допомоги навіть на декілька днів. Сьогодні у Криму колишні пацієнти, які не мали змоги виїхати, перебувають просто в жахливому стані, декого вже немає на цьому світі, а хтось вирішив покінчити життя самогубством”, – сказала вона.

Два товариші – Ігор і Руслан – також пацієнти ЗПТ. Вони розповіли, що на початку червня на скутері під мінометним обстрілом вибралися з найгарячішої точки Донбасу – Слов’янська.

“У заблокованому місті, де щодня стріляють із вогнепальної зброї різних калібрів, де вже немає води, електрики, де зачинені більшість банків і магазинів, наївно розраховувати на безперервність довготривалого лікування. На другому поверсі нашого диспансеру вже давно розташована вогнева точка з кулеметами, а на першому наша героїня-медсестра щодня забезпечує видачу препаратів пацієнтам, яких залишилися вже одиниці”, – розповів пацієнт Ігор.

За словами експертів, щоденний доступ до ЗПТ для пацієнтів означає можливість жити, лікувати інші важкі супутні захворювання, зрештою не брати участі в нелегальному обігу наркотиків. Для сотень пацієнтів із Криму та Донбасу переривання лікування стало справжньою катастрофою.

Олена Кучерук, в. о. директора програмної ініціативи “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”, зауважила: “Щоб реально допомогти, наш фонд і Фундації Відкритого Суспільства ще у квітні оперативно знайшли певні ресурси та надали підтримку гуманітарному проекту Альянсу з порятунку й адаптації 100 пацієнтів-біженців із Криму й Донбасу в найбільш складний перехідний період (до кінця серпня). На превеликий жаль, наші можливості не безмежні, тож щиро сподіваємося, що держава не буде й далі, як останні декілька місяців, стояти осторонь і врешті візьме на себе відповідальність і фінансування заходів із прийому переселенців, у т. ч. хронічно хворих пацієнтів”.

На сьогодні послуги ЗПТ отримує така кількість переселенців із Криму й Донбасу:
– у Києві – 35 клієнтів;
– у Дніпропетровську – 35 клієнтів;
– у Кіровограді – 3 клієнти;
– у Сумах – 4 клієнти.

Ще 24 особи повідомили про бажання переїхати з Криму, Донецької та Луганської областей.

Прийом пацієнтів у Києві та Дніпропетровську майже закінчено. Надалі пацієнтів прийматиме Вінницька й Сумська області.

Довідка

Замісну підтримувальну терапію впроваджують в Україні з 2004 року. На сьогодні лікуванням охоплено понад 8100 наркозалежних пацієнтів. 20 травня російська влада остаточно зупинила програму ЗПТ у Криму.

Гаряча лінія з питань ЗПТ: 0 800 507 727.

Контакти:
МБФ “Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні”
Павло Скала
050 382 51 78
(044) 490 54 85
skala@aidsalliance.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: