У Києві відбулася прем’єра вистави «Як вкрасти коня?»

30 листопада у Києві відбулася прем’єра вистави «Як вкрасти коня?», трагікомедії про суспільні стереотипи щодо ромів.

30 листопада у Києві відбулася прем’єра вистави «Як вкрасти коня?», трагікомедії про суспільні стереотипи щодо ромів. Ідея вистави належить Петрові Русаненку, молодому активісту та стипендіату Ромського освітнього фонду, а режисерське рішення запропонував відомий у театральному середовищі Ігор Білиць. Підготовка постановки п’єси була підтримана Міжнародним фондом «Відродження» та Ромським освітнім фондом.

“Обидва фонди підтримали цей проект, оскільки культура, і зокрема театр, є потужним інструментом у доступній, візуальній манері привернути уваги до соціальних проблем і побудувати діалог щодо їх вирішення. Окрім того, проект є цікавим ще й тому, що він створив можливості й простір для самих рома, чий голос часто не чутно в суспільстві, розповісти свою історію своїми словами“, – говорить Сергій Пономарьов, директор Ромської програми Міжнародного фонду «Відродження». 

Сюжетне полотно вистави – ромський табір, в якому живе хлопець, який шукає способу підзаробити грошей, аби організувати гідне весілля зі своєю нареченою. В той же час ліричного героя переймають екзистенційні питання про сенс буття, свободу і призначення людини в цьому світі. Примітно, що вистава показує, що сама ромська громада часто поглиблює стереотипи щодо власного життя, але робить це радше вимушено, під тиском обставин відзеркалюючи суспільні упередження, немовби кажучи – “якщо ви мене таким бачите, я такими для вас буду”.

«Коли життя певної закритої спільноти беруться висвітлювати не її представники, завжди є певні ризики. У випадку вистави «Як вкрасти коня» їх було мінімізовано, оскільки вистава збудована на автостереотипах, автоіронії самих ромів. І тут уже основна проблема перейшла у відтворення моделей поведінки, над якою потужно працювала уся трупа – комусь це вдалося краще, комусь гірше, а проте дух життя у таборі на півтори години таки перенісся на сцену. Це було цікаво і щиро», – ділиться враженнями Роман Кабачій, медіа-експерт та історик, який був глядачем вистави.

Автори проекту вирушили до ромських компактних поселень, аби зрозуміти, як шукають своє щастя представники ромської громади: гостювали у найзаможніших та найбідніших родинах; вивчали побут, звичаї та традиції в існуючих таборах. Так народилася п’єса, в якій автори спробували спростувати міфи та стереотипи, що пов’язані зі словом «цигани» і відповісти на запитання: Яким є ромська щоденність? Що зробило їх такими, які вони є? Що стоїть на перешкоді змін?

«Слід визнати, що ромська тематика не є нині дуже популярною в Україні. Проте повна зала під час прим’єри свідчить, що нам вдалося привернути увагу людей. Це нас, як авторів проекту, надзвичайно надихає. Тому найближчим часом ми плануємо представити виставу на великих культурницьких майданчиках, фестивалях України, та, можливо в перспективі, Європи», – коментує Петро Русаненко, один з авторів проекту та виконавець головної ролі.

Насправді ж українці і роми мають багато спільного: бажання жити в мирі і злагоді; необхідність мати роботу і гідну оплату праці; прагнення родинного затишку й передання дітям своїх знань і традицій. Кожен у цьому світі шукає свій шанс жити кращим життям.

Трупа «Як вкрасти коня?» – це молоді актори різних театрів, відкриті до експериментів:

  • Петро Русаненко, актор театру «Актор»;
  • Вікторія Муштей, акторка театру «Актор»;
  • Степан Єраносян, актор театру і кіно;
  • Анна Абраменок, актриса Дикого театру;
  • Михайло Самарський, актор театру і кіно;
  • Дарина Панасенко, актриса Молодого театру.

Слідкуйте за оновленнями на нашому сайті та на FB-сторінці, аби не пропустити наступну виставу!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: