У Києві розпочалася конференція «Формування громадського погляду в галузі транспарентності транспортування вуглеводню»

Необхідність впровадження в Україні міжнародної Ініціативи із забезпечення прозорості у видобувних галузях (The Extractive Industries Transparency Initiative, EITI) обговорюють сьогодні, 5 листопада, експерти з Європейського Союзу, України, Грузії, Азербайджану та Казахстану із представниками уряду України на Міжнародній конференції “Формування громадського погляду в галузі транспарентності транспортування вуглеводню” в Києві.

Приєднання України до інструменту EITI є однією з умов Меморандуму про економічну та фінансову політику між Міжнародним валютним фондом та Кабінетом Міністрів України, який узгоджено 16 липня 2010 року.

Міністерство палива та енергетики України у своїй відповіді 21 липня цього року на звернення неурядових організацій, об’єднаних в Асоціацію «ЕнергоТранспарентість», підтвердило наміри продовжити реалізацію Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2009 р. №1098 про бажання приєднатися до EITI: “Кабінет Міністрів України поділяє принципи Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях і вважає, що реалізація зазначеної Ініціативи сприятиме вдосконаленню методів управління у видобувних галузях України, поліпшить інвестиційний клімат у державі, сприятиме більш ефективному використанню природних ресурсів та підтвердить наміри Уряду України щодо рішучої боротьби з корупцією”.

Як заявив на конференції координатор Асоціації «ЕнергоТранспарентність» і директор енергетичних програм Центру “Номос” Михайло Гончар, “рівень участі в цій конференції представників уряду України свідчить, що нова влада не відмовляється від приєднання до ЕІТІ, про що було заявлено в 2009 році попереднім складом Кабінету Міністрів”.

Уряд України, запроваджуючи стандартизовану та міжнародно визнану процедуру забезпечення прозорості в управлінні природними ресурсами в рамках Ініціативи EITI, може отримати такі переваги, як підвищення рівня енергетичної безпеки, покращення інвестиційного клімату та зміцнення міжнародної довіри. Намір звіряти платежі компаній і прибутків уряду може стати чітким сигналом для світу, що уряд України прихильно ставиться до оптимальних методів управління та підтверджує наміри боротися із корупцією. Крім цього, участь України в EITI може бути врахована в методиці розрахунку суверенного кредитного рейтингу країни, а країни-імпортери вуглеводнів виграють з точки зору зміцнення стабільності в країнах-постачальниках.

На думку члена Правління ЕІТІ Інгілаба Ахмадова, “влада України має унікальний шанс продемонструвати і Європі, і новим країнам колишнього радянського простору, що вона через приєднання до ініціативи EITI дійсно сприяє покращенню підзвітності держави своїм громадянам для їхнього блага”.

Голова Правління Інституту вивчення прибутків (Revenue Watch Institute) Ентоні Ріхтер підкреслив, що “перспектива кандидатства України може привести цю одну з найбільших європейських країн до стандартів ЕІТІ. У свою чергу, ЕІТІ з її значною нафтовою, газовою, вугільною і транспортувальною промисловістю, також може зробити корисний внесок до сталого розвитку України”.

Метою конференції “Формування громадського погляду в галузі транспарентності транспортування вуглеводню”, що триватиме в Києві 5-6 листопада, є представити досвід моніторингу нафтогазового сектору в країнах-учасницях EITI, інформувати новий уряд України, суспільство та журналістів про важливість приєднання до цієї ініціативи, а також показати зацікавленість Секретаріату EITI в прозорості транзиту нафти і газу територіями України та Грузії.

Конференцію “Формування громадського погляду в галузі транспарентності транспортування вуглеводню” організували Міжнародний фонд “Відродження” (програми “Посилення впливу громадянського суспільства” та “Схід-Схід: партнерство без кордонів”) і МГО “Інститут сталого розвитку” (Україна) у співпраці з Центром моніторингу суспільних фінансів (Public Finance Monitoring Center) та Інститутом вивчення прибутків (Revenue Watch Institute) з Азербайджану, асоціацією “ЕнергоТранспарентність” (Україна), Фундацією Відкритого Суспільства Грузія (Open Society Georgia Foundation), а також Фундацією Сороса – Казахстан (Soros Foundation-Kazakhstan).

***

EITI (The Extractive Industries Transparency Initiative) – це Ініціатива забезпечення прозорості у видобувних галузях, що реалізується в 33 країнах світу та повинна впроваджуватись в Україні. Ініціатива підтримує покращення в управлінні в країнах, багатих на природні ресурси, шляхом перевірки та повної публікації платежів компаній та урядових прибутків від нафти, газу та видобутку корисних копалин. EITI об’єднує уряди країн-учасниць, газовидобувні та транспортні компанії, а також організації громадянського суспільства в єдину мережу, що має потужні важелі впливу.

Контакти для журналістів: МГО “Інститут сталого розвитку”, тел. 063-05-95-077, e-mail: dyi@ukr.net, контактна особа: Станіслав Ігнатьєв.

Відділ зі стратегічних комунікацій та зв’язків із громадськістю Міжнародного фонду “Відродження”, тел: (044) 461-95-00, факс: (044) 486-01-66, e-мейл: pr@irf.kiev.ua, контактні особи: Віктор Коваленко, Ірина Пушкар.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: