У Харкові обговорювали, як довести, що були (били) у міліції?

Як забезпечити безсторонню фіксацію всіх осіб, які з будь-яких причин перетинають поріг органів внутрішніх справ? Як не допустити порушення прав людини, а міліціонерам — захиститися від безпідставних обвинувачень?

На ці питання 10 листопада 2009 року у прес-центрі інформагентства “STATUS QUO” відповідали учасники прес-конференції:

  • Провідний експерт “Харківського інституту соціальних досліджень”, член Громадської ради з питань забезпечення прав людини при МВС України Андрій Черноусов.
  • Адвокат, координатор офісів безоплатної правової допомоги по кримінальних справах в Україні, член Громадської ради з питань забезпечення прав людини при МВС України Геннадій Токарев.
  • Помічник Міністра МВС з прав людини Юрій Чумак.

Під час прес-конференції Юрій Чумак нагадав, що 25 вересня цього року Центр правових та політичних досліджень “ДУМА” провів акцію “Голосування на Майдані”, метою якої було одержати уявлення про ставлення жителів Харкова та Харківської області до роботи співробітників міліції.

Анкетування не ставило за мету виявити процентну кількість осіб, до яких застосовувалося НЕЗАКОННЕ насильство з боку працівників органів внутрішніх справ, проте сам рівень насильства – 15% усіх респондентів і 19,7% від числа осіб, що мали досвід спілкування з міліцією, – говорить про те, що застосування сили правоохоронцями є досить розповсюдженим явищем.

На думку Геннадія Токарева, у переважній більшості випадків фактичне затримання осіб за підозрою у скоєнні злочину здійснюється співробітниками оперативних підрозділів органів внутрішніх справ, але офіційне оформлення затримання осіб майже у всіх випадках здійснюється слідчими.

Перебування осіб в приміщеннях ОВС без надання їм офіційного правового статусу створює передумови для порушення їхніх прав, тим більше, що без статусу затриманої особи вони не набувають спеціальних прав, передбачених законодавством.

За сприяння МВС України з 2006 року в м. Харкові працює перший в Україні пілотний Офіс із надання безоплатної правової допомоги особам, які переслідуються кримінальним порядком, який сьогодні діє на підставі угод, укладених із ГУ МВС України в Харківській області та 7 райвідділами з 9 на території міста з населенням в 1,4 млн. чоловік.

Ще два такі Офіси діють в м. Біла Церква Київської області та м. Хмельницькому.

За статистикою роботи цих Офісів, дуже поширеним порушенням прав затриманих осіб є тримання їх в ОВС без реєстрації факту затримання та ще й упродовж часу, який в багатьох випадках багаторазово перевищує максимально дозволений термін тримання затриманих осіб в органах внутрішніх справ (3 години).

Як зазначив Андрій Черноусов, “Харківський інститут соціальних досліджень” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” розробив електронний реєстраційний термінал для осіб, які відвідують органи внутрішніх справ.

За рішенням Громадської ради при ГУ МВС України в Харківській області з питань забезпечення прав людини, на підставі досвіду правоохоронних органів країн Євросоюзу, впроваджується експериментальна експлуатація електронного реєстратору перебування осіб у Жовтневому райвідділі міліції м. Харкова.

При цьому забезпечується автоматична фіксація кожного випадку перебування в ОВС осіб, які були викликані (запрошені) туди у справах про злочини або в зв’язку з матеріалами, що знаходяться у провадженні, з реєстрацією часу їх входу і виходу з ОВС, номеру службового кабінету і прізвища посадової особи. Така система має сприяти дотриманню законодавства з боку працівників міліції та убезпечити самих міліціонерів від безпідставних звинувачень у зловживаннях.

Відкриття терміналу відбудеться об 11.00 11 листопада в Жовтневому РВ ХМУ ГУМВСУ в Харківській області за адресою м. Харків, пр-т Постишева, 45.

Запрошуються представники ЗМІ!

Контакти: Андрій Черноусов, “ХІСД”, (0572) 75-11-525

Мар’яна Мазур, асистент програми “Верховенство права”
тел: +380 (44) 482 03 63 
eлектронна пошта: mazur@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, вул. Артема, 44, кім. 1

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: