У Фонді презентували дослідження про конфлікти в громадах

14 грудня у приміщенні Міжнародного фонду "Відродження" відбулась зустріч міжнародних організацій, що працюють з темою децентралізації, та представниками ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”, яка презентувала нове видання: “Конфлікти в об’єднаних територіальних громадах: типи, причини, форми, наслідки”.

14 грудня у приміщенні Міжнародного фонду “Відродження” відбулась зустріч міжнародних організацій, що працюють з темою децентралізації, та представниками ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”, яка презентувала нове видання: “Конфлікти в об’єднаних територіальних громадах: типи, причини, форми, наслідки”.

“Окрім електоральної демократії є щоденна демократія, – те, що люди кожного дня роблять у своїх громадах. Для фонду є честю підтримувати спільноту людей, які працюють з громадами, які допомагають демократії на місцях ставати сильнішою попри усі конфлікти, які можуть виникати на місцях”, – сказала на початку зустріч заступниця директора Фонду Інна Підлуська.

За словами представників “Асоціації сприяння самоорганізації населення”, будь-які суспільні перетворення зачіпають інтереси певних сторін, тому неодмінно супроводжуються конфліктами. А масштабну реформу місцевого самоврядування і територіальної організації влади (або так звану децентралізацію) годі й уявити без чисельних конфліктних ситуацій. І це попри те, що сама реформа критично необхідна та цілком справедливо вважається однією з найбільш успішних в Україні. Водночас її подальший прогрес і сталість напряму залежать від спроможності держави та самих громад ефективно трансформувати конфлікти, що виникають, а також попереджати виникнення гострих суперечностей.

Важливість дослідження конфліктних ситуацій в об’єднаних територіальних громадах (ОТГ) обумовлена необхідністю кращого розуміння процесів, які відбуваються на місцях у ході реформи. Результати дослідження можуть бути корисними:

  • органам державної влади при розробці та реалізації заходів політики, спрямованих на усунення передумов і причин для конфліктів в ОТГ, зниження конфліктогенного потенціалу реформи, ефективного втручання у конфліктні ситуації, що виникають;
  • керівництву громад для попередження імовірних і трансформації існуючих конфліктів;
  • акторам (НУО, медіаторам, експертам), що працюють у ОТГ над розробкою стратегій та заходів реагування на конфліктні ситуації та їх попередження;
  • дослідникам й аналітикам для комплексного вивчення децентралізаційних процесів в Україні.

“Сьогодні ми часто можемо спостерігати неналежну швидкість впровадження реформи децентралізації в різних сферах. І це одна з причин, чому довкола децентралізації виникають конфлікти, – пояснив важливість дослідження директор програми “Демократична практика” Фонду Олексій Орловський. – Якщо ж ми перейдемо до примусового обєднання, то це приведе до зростання кількості конфліктів у геометричній прогресії. Тому Фонд “Відродження” підтримує вивчення таких конфліктів на ранній стадії для того, щоб ми могли підготувати сценарії та інструменти для вирішення цих конфліктів у майбутньому і зробили перехід до децентралізації м’якшим”.

Дослідження проводилося впродовж червня – жовтня 2018 року в рамках проекту «Посилення спроможності міжрегіональної мережі громадських організацій, що працюють з конфліктами в громадах», за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

Дослідження містить опис основних типів конфліктів у ОТГ, огляд судової практики щодо конфліктних ситуацій, а також детальний аналіз п’яти конфліктів, що виникли в об’єднаних громадах різних регіонів.
За результатами аналізу зроблені висновки та розроблені рекомендації для органів державної влади і місцевого самоврядування, а також неурядових організацій, активістів та експертів, які працюють над реалізацією реформ в об’єднаних громадах.

 

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: