У фінансуванні розвитку української мови й культури на Львівщині помічено ознаки корупції

При виконанні заходів Програми розвитку української мови, української культури й історичної свідомості громадян на території Львівської області кошти використовують переважно всупереч вимогам Національної антикорупційної стратегії та скеровують на явно корупціогенні статті витрат

При виконанні заходів Програми розвитку української мови, української культури й історичної свідомості громадян на території Львівської області кошти використовують переважно всупереч вимогам Національної антикорупційної стратегії та скеровують на явно корупціогенні статті витрат. Про це заявив заступник голови ВМГО “Студентське братство” Артем Божинський. Організація здійснює моніторинг використання коштів на українську культуру й мову на Львівщині за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Експерт зазначив, що більшості заходів відповідної обласної програми не виконано, а частину коштів чиновники витрачають із порушенням вимог антикорупційного законодавства. Зокрема, в тексті обласної програми, в її основних заходах, так само як і у звітних документах немає адміністративних і конкурсних процедур, за якими посадовці облдержадміністрації надають право на “освоєння коштів” тим чи іншим приватним підприємцям, підприємствам і організаціям, а також немає передбачених законодавством кількісних і якісних показників результативності. Іншим корупціогенним чинником Артем Божинський назвав надмірні дискреційні повноваження, які взяла на себе Львівська облдержадміністрація, уникнення будь-яких критеріїв оцінки їхньої ефективності.

Він повідомив, що на запит щодо виконання заходів програми управління внутрішньої політики облдержадміністрації надало документи щодо витрачених понад 150 тисяч гривень. Проте, як зазначив експерт, детальніший аналіз цих документів показав, що їх було проплачено через скарбницю за абсолютно іншою обласною програмою, пов’язаною з відзначенням державних свят. Отже, на думку громадського активіста, сьогодні виявлено не лише корупційне дублювання функцій, а й спробу чиновників звітувати за фінансування тих самих заходів у межах кошторисів двох різних обласних програм.

На думку Артема Божинського, профільна комісія обласної ради з питань культури, що уповноважена контролювати реалізацію програми, “стала не перешкодою для корупції, а умовою цієї корупції, оскільки бізнес-структура, очолювана головою цієї комісії, стала єдиною установою, яка освоїла кошти програми впродовж перших вісьмох місяців 2012 року”.

Такого висновку громадські активісти дійшли, проаналізувавши документи начальника управління культури Львівської ОДА Сергія Бурка та заступника голови Львівської ОДА Богдана Матолича, отримані у відповідь на інформаційні запити. Артем Божинський уточнив, що йдеться про поліграфічну компанію “Гердан”, яку очолює керівник профільної комісії Львівської обласної ради Орест Шейка, що був одним із лобістів чинної редакції програми.

З огляду на виявлені корупціогенні чинники та діяння львівських чиновників, “Студентське братство” ініціює створення громадського моніторингового комітету. На переконання Артема Божинського, цей комітет створить механізм доступу громадян, громадських організацій та преси до інформації про те, як чиновники впроваджують і фінансують актуальні для Львівщини заходи з розвитку української мови, української культури й історичної свідомості громадян.

Контакти:
ВМГО “Студентське братство”
Артем Божинський
067 402 96 72

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: