У день президентських виборів буде проведено Національний екзит-пол

25 травня буде проведено Національний екзит-пол – опитування виборців на виході з виборчих дільниць

25 травня, у день виборів Президента України, буде проведено Національний екзит-пол – опитування виборців на виході з виборчих дільниць. Захід проводить Консорціум “Національний екзит-пол’2014”, до якого входить Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, Київський міжнародний інститут соціології та Центр Разумкова. Проект підтримує Міжнародний фонд “Відродження”, програма “Matra” Посольства Нідерландів в Україні, Національний фонд за демократію (США), “PACT”, проект “UNITER” і Європейський Союз.

Головна мета проекту – забезпечити ефективний громадський контроль за чесністю виборчої процедури, а також отримати інформацію про соціально-демографічну структуру електорату.

Вибірка

Генеральна сукупність екзит-полу – виборці, які проголосували на виборчих дільницях на території України (крім спеціальних дільниць, до яких належать лікарні, тюрми, військові частини, закордонні дільниці). Вибірка буде репрезентативною для України в цілому та для її чотирьох регіонів (Захід, Центр, Схід, Південь).

Вибірка є двоступеневою кластерною. На першому ступені з кожної області пропорційно кількості дільниць у ній буде відібрано виборчі дільниці з рівною ймовірністю, на другому ступені – проведено систематичний (покроковий відбір) виборців на виборчій дільниці. Буде використано постійний крок відбору впродовж дня виборів.

Результати опитування буде представлено в загальнонаціональному масштабі та в розрізі чотирьох регіонів:
– Західний регіон (Закарпатська, Волинська, Рівненська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька та Хмельницька області);
– Центральний регіон (Житомирська, Вінницька, Кіровоградська, Черкаська, Полтавська, Сумська, Чернігівська, Київська області та місто Київ);
– Південний регіон (Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька та Дніпропетровська області);
– Східний регіон (Харківська, Донецька й Луганська області).

Кількість виборчих дільниць – 400.

Обсяг вибірки – близько 17 000 респондентів (залежно від явки).

Середня кількість опитаних на кожній дільниці – приблизно 45.

На кожній виборчій дільниці працюватиме 2-3 особи. Загалом буде задіяно близько 1000 інтерв’юерів, які пройдуть спеціальне навчання.

Похибка вибірки

Статистична похибка вибірки з урахуванням дизайн-ефекту не перевищуватиме 1,3%, але є ще систематичні похибки, які залежать від різних чинників. Виходячи з досвіду попередніх екзит-полів, які було проведено за такою ж методологією, фахівці припускають, що помилка вибірки не перевищить 2,5% для лідерів і буде в межах 0,5-1% для інших кандидатів. На парламентських виборах 2012 року максимальна похибка вибірки для всіх партій не перевищувала 1,9%.

Метод збору даних і опитувальник

Буде застосовано методику “таємного голосування”, оскільки вона зменшує кількість відмов і суттєво підвищує надійність даних. Суть методики полягає в тому, що під час опитування замість прямого запитання – “Скажіть, за кого Ви проголосували?” – респондент сам заповнює анкету, що починається з цього запитання. Крім цього, анкета міститиме запитання про стать, вік, освіту, а також час прийняття рішення, за кого голосувати. При цьому респондента проситимуть заповнити демографічні питання, але зазначать, що це не обов’язково.

Оприлюднення результатів

Оприлюднення результатів Національного екзит-полу відбудеться в Києві (ІА “Укрінформ”, вул. Богдана Хмельницького, 8/16) 25 травня.

Загалом буде проведено три прес-конференції:
– 14:00 – поточне звітування про опитування респондентів;
– 20:01 – оприлюднення попередніх результатів відразу по закритті виборчих дільниць на основі даних, які було зібрано за дві години до закінчення голосування та продиктовано телефоном;
– 23:00 – оприлюднення оновлених даних, зібраних на дільницях, де робота тривала до закриття дільниць (теж продиктованих телефоном).

Деталізований звіт за результатами екзит-полу буде оприлюднено після одержання паперових анкет, орієнтовно 3 червня.

Окрім того, Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва планує опублікувати книжку за результатами екзит-полу.

Контроль за проведенням Національного екзит-полу

За перебігом Національного екзит-полу стежитиме Наглядова рада, до якої увійшли лідери громадських організацій, провідні українські журналісти, вітчизняні та зарубіжні експерти. Контролювати проведення екзит-полу та надавати консультації будуть також міжнародні експерти з Росії, Польщі, США.

Інтернет-ресурси

За оприлюдненням результатів Національного екзит-полу’2014 можна буде стежити на таких Інтернет-ресурсах:
сайт “Національний екзит-пол’2014”;
сайт Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва;
сторінка Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва в мережі “Facebook”;
сайт Київського міжнародного інституту соціології.

Інформацію синхронно оприлюднюватимуть українською й англійською мовами.

Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва організовував екзит-поли під час парламентських виборів 1998, 2002, 2006, 2007 та 2012 років, двох турів виборів Президента 1999 року, трьох турів виборів Президента 2004 року та двох турів президентських виборів 2010 року. В екзит-полах із 1999 року брав участь Київський міжнародний інститут соціології, а з 2004 року – Центр Разумкова.

Контакти:
Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва
(044) 581 33 17
dif@dif.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: