У Брюсселі експерти оцінювали перспективи запровадження безвізового режиму для України з боку ЄС

7 травня 2010 року Громадська ініціатива «Європа без бар’єрів», Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України (Київ) у співпраці з Центром Європейської політики (Брюссель) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» провели круглий стіл на тему: «Візовий діалог Україна – ЄС: виклики і перспективи».

Експерти зібралися з метою з’ясувати стан, перспективи запровадження безвізового режиму в Україні з ЄС та сформулювати фахові рекомендації для України та інших країн «Східного партнерства» щодо виконання технічних, правових, політичних завдань, спрямованих на досягнення норм та критеріїв безвізової держави у відносинах з ЄС; забезпечення підтримки, зокрема з європейської сторони у формуванні об’єктивної інформації про підготовку України та інших країн регіону до набуття безвізового режиму серед громадян та політичної еліти країн-членів ЄС.

Учасниками круглого столу були представники директоратів Європейської Комісії, Ради ЄС, Європейського Парламенту, провідні експерти з проблем юстиції та внутрішніх справ. Дискусія відбувалась також за участю представників Європейської ініціативи стабільності (ESI), Місій ЄС від України, Республіки Молдова, Росії, Угорщини, Вірменії, Азербайджану.

Головна увага учасників заходу була зосереджена на обговоренні проблем та викликів на шляху досягнення Україною критеріїв безвізової країни та перспектив візового діалогу, розпочатого між Україною та ЄС у жовтні 2008 року. Представник Польщі при ЄС Філіп Ясінські зазначив, що питання дорожніх карт до безвізового режиму для країн Східної Європи стоїть на порядку денному ЄС, в той же час зауважуючи, в Раді ЄС спостерігається найбільша опозиція швидкому рухові в напрямку візової лібералізацію – через позицію кількох впливових країн-членів.

Присутні також обговорили досвід набуття безвізового режиму з країнами ЄС країн Західних Балкан, зокрема Сербії та можливість поширення його ефективних складових для України. Так, на думку Алєксандри Штіглмайер (Ініціатива Європейської Стабільності), принципово важливим було оприлюднення періодичних звітів Єврокомісії, які давали змогу протягом кожного півріччя оцінити прогрес окремих країн та привернути увагу громадськості до тих проблем, що залишалися нерозв’язаними.

Найбільш гостра дискусія учасників робочої зустрічі була зосереджена на питаннях, що стосувались оцінок «міграційних загроз» з боку України та інших країн «Східного партнерства» в контексті перспектив безвізового режиму. Обговорені були також і питання допомоги ЄС у досягненні критеріїв та стандартів безвізових країн та політики ЄС щодо скасування віз для країн «Східного партнерства».

Круглий стіл став одним з результатів розпочатої інституційної співпраці українських громадських організацій (ЦМКЗПУ, ГО «Європа без бар’єрів») з провідною експертною організацією на теренах Західної Європи (Центром Європейської Політики, Брюссель). Підтримка проведення заходу Європейською програмою Міжнародного фонду “Відродження” відбулася в рамках напрямку інтеграції між Україною та ЄС на рівні організацій громадянського суспільства та аналітичних центрів. Одна з цілей цього напрямку — сприяння більшій доступності думок і поглядів українських експертів у Європейському Союзі, і , відповідно, кращому розумінню України у ЄС.

У продовження розпочатої співпраці між ЦМКЗПУ, ГО «Європа без бар’єрів» та Центром Європейської Політики, на початку червня 2010 року заплановане проведення у Києві круглого столу для обговорення питань, що стосуються візового діалогу Україна – ЄС в контексті програми «Східне партнерство» (слідкуйте за оголошеннями на www.novisa.org.ua).

Контактна інформація: Ірина Сушко, iryna_sushko@ukr.net, Олександр Сушко, sushko@cpcfpu.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: