«Ціна Донбасу: повернути не можна залишити»

Скільки коштують державі переселенці, які живуть на українській території Донецької та Луганської областей? Які таємниці та несподіванки містить в собі бюджет 2016 для жителів зі сходу України? Де похована державна програма підтримки та соціальної адаптації ВПО?

Скільки коштують державі переселенці, які живуть на українській території Донецької та Луганської областей? Які таємниці та несподіванки містить в собі бюджет 2016 для жителів зі сходу України? Де похована державна програма підтримки та соціальної адаптації ВПО?

Про ці та інші питання та проблеми забезпечення соціальних потреб ВПО на Донеччині та Луганщині, а також про пропозиції до органів влади щодо покращення стану переселенців говорили 28 грудня 2015 р у конференц-залі Національної спілки журналістів України (м. Київ). Захід проходив в рамках проекту «Ціна Донбасу: повернути не можна залишити» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Експерти ГО «Громадська ініціатива Луганщини» протягом декількох місяців вивчали стан справ щодо використання коштів з державного та місцевих бюджетів на забезпечення потреб ВПО саме у цих двох областях.

Як зазначила Тетяна Кіріллова, керівник організації, найбільша кількість переселенців, які виїхали з окупованих територій Донбасу, не поїхали далеко з рідного краю і тимчасово перебувають в межах Донеччини та Луганщини. За даними Мінсоцполітики, станом на 01.09.2015 у Донецькій області обліковано 543 тис. внутрішньо переміщених осіб (ВПО); у Луганській області – 216 тис. осіб. «Це майже половина від усієї кількості ВПО по Україні (52%).

В той же час від загальної суми, закладеної у держбюджеті на 2015 р. у 3,36 млрд. гривень на соціальну допомогу переселенцям, Донеччина та Луганщина отримали всього 390,5 млн. (тобто 12%). Це негатива тенденція».  Зі слів народного депутата України Наталії Веселової, яка приймала участь в обговоренні, сума коштів на виплату допомоги переселенцям, в держбюджеті на 2016 рік зменшена на 473 млн гривень.

Також під час дослідження ситуації виявили, що як і торік, місцеві заклади охорони здоров’я, освіти, соціальні служби, що змушені були прийняти на себе найбільше навантаження, пережити декілька хвиль переселенців, не отримали відчутної підтримки з боку держави.  Якщо в Донецькій області ще вдалося перерозподілити освітню субвенцію у 63,4 млн. гривень, яка раніше призначалася для територій, що тепер в статусі окупованих, то у Луганській такого не відбулося: їм держава «підкинула» лише 18 млн. з інших джерел на видатки охорони здоров’я. Така ситуація, коли державні або бюджетні заклади не справляються з вирішенням питань населення, призводить до зростання соціальної напруги, невдоволення, яке трансформується у ненависть до переселенців, які в «усьому винні».

Незважаючи на те, що протягом дослідження експерти не знайшли програмне цілеспрямоване виділення коштів на потреби внутрішньо переміщених осіб, наприкінці дослідження з’явилось на світ дуже цікаве розпорядження КМУ № 1340-р від 16.12.2015 року «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету,  передбачених Міністерству освіти і науки на 2015 рік, та перерозподіл обсягу освітньої і медичної субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам у 2015 році», згідно якому додатково вилучено з місцевих бюджетів Донецької та Луганської областей:

  • Освітньої субвенції – 81 млн. гривень,
  • Медичної субвенції – 46,7 млн. гривень.

Доречи, 81 млн. грн. – це нова школа на 1250 дітей, або 162 шкільних автобуси!

Найболючішим питанням залишається житло для ВПО, а точніше можливість його утримувати.

З одного боку, держава надає допомогу на компенсацію комунальних послуг з розрахунку 442 грн. на працюючу особу, 884 грн. – не працездатним. Але з моменту введення нових тарифів на ці послуги, ніхто ж не запропонував проіндексувати соціальні виплати. «Позитивним моментом є те, що переселенці, які офіційно уклали договір оренди житла (це не дорівнює «прописатися»!), мають право оформити пільги (субсидію) для сплати послуг ЖКГ, – розповідає один з виконавців дослідження Сергій Карелін. – Також незрозуміло, чому студентам, які на час навчання прописуються у гуртожитку, не дають статус ВПО і відповідну допомогу, адже їм не можуть допомагати матеріально їхні батьки, такі ж самі переселенці».

Експерти проекту планують надалі  відслідковувати «бюджетні» танці та активно впливати на вирішення проблем ВПО.

Контакти: Кіріллова Тетяна, Голова Правління ЛОГО «Громадська ініціатива Луганщини», 0506223330

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: