Третина людей старшого віку зазнавали трудової дискримінації

Кожна третя людина віком 45-59 років стикалася з трудовою дискримінацією

Кожна третя людина віком 45-59 років стикалася з трудовою дискримінацією. Про це свідчать результати опитування, яке провів Харківський інститут соціальних досліджень у межах проекту “Масштаби трудової дискримінації людей старшого віку (на прикладі Харківської області)” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

За даними дослідження, 23,5% респондентів зазнавали дискримінації при працевлаштуванні, 18,5% – під час трудової діяльності, 2,9% – у випадках звільнення (скорочення, незаконного звільнення).

Аналіз впливу соціально-демографічних чинників на утиск прав людей старшого віку показав, що дискримінація не залежить ні від статі, ні від рівня освіти, ні від сімейного стану тощо. Коли йдеться про прийняття на роботу людини старшого віку, саме вік стає найголовнішим критерієм серед усіх соціально-демографічних характеристик і під дискримінацію може потрапити будь-хто віком 45-59 років.

Тільки 9,7% із тих, хто стикався у своєму професійному житті з віковою дискримінацією, намагалися боротися за свої трудові права, 90,3% не намагалися зробити нічого. Водночас 41,7% людей старшого віку вважають за необхідне боротися за свої трудові права в разі їх порушення.

Контент-аналіз понад 7 тисяч оголошень про працевлаштування показав, що вікові обмеження містяться в 15% газетних оголошень і 58% Інтернет-оголошень. Людям найлегше знайти бажану роботу у віці від 23 до 39 років.

Дослідники запропонували шляхи вирішення проблеми:
– створення нових робочих місць для людей старшого віку;
– наявність у законодавстві прописаних санкцій у разі обмеження трудових прав за віком;
– заохочення роботодавців, які беруть на роботу людей старше 45 років;
– встановлення в організаціях, установах, підприємствах квот для цієї вікової категорії.

Під час дослідження було використано низку соціологічних методів:
– опитування населення віком 45-59 років у Харкові та Харківській області;
– глибинні інтерв’ю та фокус-групи з людьми старшого віку, що зіткнулися з утиском прав у сфері праці;
– інтерв’ю з представниками Служби зайнятості;
– контент-аналіз газетних і Інтернет-оголошень про працевлаштування.

Контакти: Харківський інститут соціальних досліджень, Світлана Щербань, 097 854 25 88, svetlanakharkov@mail.ru

***

Програма “Верховенство права” підтримує організації громадянського суспільства, діяльність яких спрямовано на захист прав людини й основоположних свобод, а також сприяє підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: