“Толерантність як шлях до Європи”: результати опитування молоді

Серед опитаних молодих людей 75,99 відсотків вважає, що толерантність – це взаємна повага, сприйняття поглядів іншої людини,19,03% вважає, що це — вимушене терпиме ставлення і стримування своїх негативних почуттів до представників інших національностей, рас, людей іншого кольору шкіри, віросповідання і т.д., і тільки 4,87 % -   що це політична  і правова вимога до життя у сучасному суспільстві.  

Партнерськими організаціями загальноукраїнської кампанії “Толерантність як шлях до Європи” було проведено опитування молоді на тему толерантності. Анкетування проводилось у 19 містах 13 областей України (Львівська, Вінницька, Сумська, Луганська, Рівненська, Одеська, Полтавська, Кіровоградська, Хмельницька, Івано-Франківська, Херсонська, Чернівецька та Черкаська обл..) та охопило 906  молодих осіб. Опитування здійснювалось за вибіркою, що репрезентує шкільну та студентську молодь віком від 13 до 25 років  методом особистого інтерв’ю  безпосередньо у навчальних закладах.

Головною метою опитування було дізнатись, як сучасна українська молодь ставиться до поняття “толерантність”, чи відчуває себе толерантною особистістю, чи згідна миритися з іншими поглядами будь-якої людини тощо .

Серед опитаних молодих людей 75,99 відсотків вважає, що толерантність – це взаємна повага, сприйняття поглядів іншої людини,19,03% вважає, що це — вимушене терпиме ставлення і стримування своїх негативних почуттів до представників інших національностей, рас, людей іншого кольору шкіри, віросповідання і т.д., і тільки 4,87 % –   що це політична  і правова вимога до життя у сучасному суспільстві.

На питання “Чи вважаєте ви себе толерантною людиною?” 67,95 % школярів та студентів відповіли ствердно, 5,21 % — сказали “ні”, а 26,16 % молодих людей було важко відповісти на це питання.

Що ж стосується питання “Де найбільше можна зустріти прояви нетерпимості?”, то відповідь була такою: 6,57% опитаних вважають, що вдома, 19,55% — за місцем навчання або роботи, 44,62% зустрічались з такими випадками у сфері послуг, транспорті, 30,58% молоді вважає, що прояви нетерпимості є у політиці, а от 20,63 % — під час розваг, на дискотеках.

Виходячи з відповідей наших респондентів дізнаємось, що  37,15%  вважають, що нетерпимість виникає через низький рівень особистої культури, 40,88% — через  різницю світоглядних цінностей, 23,78% –  через забобони та упереджене ставлення до людей. Один з респондентів зауважив: “Це трапляється через те, що існують різні погляди на життя, а люди вважають свій погляд головним”.

З прикрістю можемо констатувати, що 59,23% молодих людей особисто відчували до себе прояви нетерпимості через упереджене ставлення до них інших людей.

І хоча 37,49% опитаної молоді вважає, що проживання людей інших поглядів та національностей у їхньому місті робить життя насиченим та цікавим, однак 63,08 % зазначили, що в Україні є расова нетерпимість та ксенофобія.

На питання: “Чи вбачаєте Ви загрозу своїй безпеці та спокою, якби Вашими сусідами були наркозалежні?” 85,58% опитаних відповіли “так”, 83,81 % вважають загрозу своєї безпеки у сусідстві з алкозалежними, 79,34 % – з особами із злочинним минулим, 57,42% — з ВІЛ-інфікованими та хворими на СНІД,  65,23 % — з ромами (циганами), 37,15 % — з неформалами, 22,15 % — з депутатами, 39,41% — з особами з нетрадиційною сексуальною орієнтацією, 20,95% — з афроамериканцями.

Варто зазначити, що серед молоді значно зростає громадянська активність. На питання: “Що для Вас є важливим – бути громадянином держави Україна чи бути за національністю українцем?” 75,46% відповіли, що важливим є і одне, і друге, 23,67% відзначили, що важливіше бути українцем,  16,08% — бути громадянином України. Приємно було почути, що для 45,53 % опитаних немає значення національність співрозмовника.

57,19% опитаних вважають, що потрібно дозволити іноземцям вільно працювати в Україні, 35,67% — обмежити кількість іноземних громадян, які приїздять на роботу в Україну, лише 6,8% респондентів зазначили, що треба заборонити іноземцям працювати в Україні.

На питання: “Чи погоджуєтесь Ви з тим, що: “Усі народи світу мають одинакові права і можливості”?” 69,20 % молодих людей відповіли – “так”, 17,44% — “ні”, 12,46% зазначили — “Мені байдуже, головне, щоб їх мав мій народ”

У  книзі “Мегатенденції. Рік 2000”  сказано: “Ми стоїмо на порозі нової доби. Перед нами найбільша значуща декада в історії цивілізації, період дивовижних технологічних нововведень, безпрецедентних економічних можливостей, гідних подиву політичних реформ, великого культурного відродження. Це буде декада, подібної до якої раніше не було, а її кульмінацією стане тисячоліття. 2000 рік Апокаліпсис чи Золотий вік? Вибір належать нам самим. У міру того, як ми наближатимемось до третього тисячоліття, відповідь на це запитання визначатиме й те, що ж означає бути людиною”. 

Тому б хотілося, щоб наша молодь росла небайдужою, ..

Висловлюємо подяку регіональним партнерам загальноукраїнської кампанії “Толерантність як шлях до Європи” за проведення опитування e своїх регіонах: Луганська обласна група медіації, м. Луганськ, Жіноча благодійна організація “Наші візії”, м. Жидачів, ГО ВРЦІ “Креатив”, м. Вінниця, ВОО Суспільна служба України, м. Вінниця, СМГО “Центр європейських ініціатив”, м. Суми, РОМГО “Євроклуб”, м. Рівне,Ренійське районне німецьке національно-культурне товариство “Айнхайт, м. Рені,”Центр Освітніx Ініціатив”, м. Львів, ГО”Агентство Стійкого Розвитку Луганського Регіону”, м. Луганськ, ЛОГО “Молодіжний Центр Регіонального Співробітництва”, м. Луганськ, Шкільний гурток — євроклуб “СОНЦЕ” КЗ ЛСЗШ 1-3 ступенів № 48, м. Луганськ, Європейський клуб КДПУ ім. Михайла Остроградського, м. Кременчук, Відділ у справах сім’ї, молоді та спорту м. Знам’янка, Кіровоградської обл., Центр європейської інформації, м. Хмельницький, Калуська гімназія, м. Калуш, ГО “ДОБРА ВОЛЯ”, м. Ізмаїл, Палац дітей та юнацтва, м. Херсон, Чернівецька міська молодіжна організація “Клуб української молоді”, м. Чернівці, Черкаська школа № 30, м. Черкаси

Загальноукраїнська кампанія “Толерантність як шлях до Європи” проводиться громадською організацією “Вінницький регіональний центр інформації “Креатив” разом з Мережею проєвропейських організацій в межах “Європейського року Міжкультурного діалогу” за фінансової підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”. Завданням кампанії є поінформувати громадськість про зміст європейської цінності — толерантності, збільшити кількість українців, що поділяють цю цінність, вивчити рівень розуміння терміну толерантність в Україні, привернути увагу до проблем нетерпимості до різних груп  в Україні.

http://tolerant.org.ua

Контактні особи (координатори):

Оксана Бондар
ГО ВРЦІ “Креатив”
тел: +38-0432-524580
+38-097-3913590
tolerantua@gmail.com

Оксана Полівчак
ГО “Наші візії”
Тел. +38-0979040847

 

Христина Басілія, менеджер зі зв’язків з громадськістю
тел: +380 (44) 461 97 09 | факс: +380 (44) 486 76 29
eлектронна пошта: basiliya@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, вул. Артема, 46, кім.1

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: