Тільки 21% львів’ян задоволені якістю перевезення в маршрутках

У Львові тільки 21% пасажирів задоволені якістю перевезення маршрутними таксі

У Львові тільки 21% пасажирів задоволені якістю перевезення маршрутними таксі. Про це свідчать дані опитування, яке провів Інформаційно-правовий центр “Наше право” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Президент Центру “Наше право” Андрій Лепак розповів, що лише 4,2% опитаних зверталися телефоном в управління транспорту та зв’язку щодо надання неякісних послуг, 4,2% за таких обставин зверталися до перевізника, 3,3% – в інспекцію з питань захисту прав споживачів. Лише 24,6% громадян бачили якісь реальні зміни за результатами свого звернення.

Андрій Лепак наголосив, що останнім часом перевізники постійно порушують питання про збільшення вартості проїзду, одначе якість перевезень є низькою.

Цьогоріч, згідно з дослідженням, громадяни більше звертали увагу на те, як обладнано зупинки. Найбільше респонденти скаржилися на непристосованість інфраструктури зупинки для пасажирів і для посадки (коли кілька транспортних засобів одночасно не можуть перебувати на зупинці), а також на те, що не зазначено схем і графіків руху маршруток. Також респонденти вказували на неналежний санітарний стан автобусів, холод узимку та спеку влітку, погане ставлення до представників пільгових категорій, куріння водіїв, їхні розмови по телефону за кермом тощо.

За даними дослідження, пасажири хочуть, щоб передусім покращили якість перевезень, упорядкували графік руху, а також зменшили інтервал руху між транспортними засобами.

Юрист ІПЦ “Наше право” Галина Кунька розповіла, що коли до центру звертаються громадяни, їхні скарги надсилають в управління транспорту та зв’язку Львівської міської ради, в інспекцію з питань захисту прав споживачів у Львівській області, в управління Укртрансінспекції у Львівській області. Загалом задовольняють ці скарги 50 на 50. Є випадки, коли їх розглядають, зокрема в Укртрансінспекції, водіям оголошують догани, проводять із ними інструктажі тощо.

Крім того, Степан Сухарина, представник ІТ-компанії “AVYS”, веб-майстер сайту http://router.lviv.ua/, зазначив, що теперішня транспортна схема Львова на 71% дублює ту, яка діяла в місті до 2012 року. Компанія розробила програму, за допомогою якої кожен може побачити, як виглядають маршрути автобусів сьогодні та як вони змінилися порівняно з попередніми. Програма дає змогу вибрати будь-який маршрут із теперішньої схеми й побачити на карті, наскільки він відрізняється від початкового. Крім того, вона порівнює цей маршрут з аналогом у старій схемі.

Опитування було проведено 14-18 січня у Львові. Було опитано 600 респондентів на зупинках громадського транспорту методом “обличчя до обличчя”.

Результати опитування

{qtube vid:=e6NBOkklE8I w:=480 h:=385 b:=1 ap:=0 rel:=0}

Контакти:
Інформаційно-правовий центр “Наше право”
(032) 236 70 49
nashepravo@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: