Зберегти тепло і допомогти країні — поради від експертки “Екоклубу”

Здається, уже не залишилось в Україні людей, які б не зіткнулись із віяловими відключеннями електрики. Енергетичні компанії та міська влада роблять усе можливе, аби якомога менше українців цієї зими відчули на собі усі можливі наслідки обстрілів енергетичної інфраструктури ворогом. Проте й самі українці не пасуть задніх — мешканці великих міст намагаються економити електроенергію, аби зменшити навантаження на енергомережу; шукають більш екологічні й стійкі рішення для опалення своїх осель; готуються до зими та допомагають у цьому іншим.

Громадська організація “Екоклуб” з Рівного також долучилась до цієї підготовки і запустила інформаційно-освітній проєкт #ТеплоВільні. Його мета — донести до українців корисну інформацію, як перезимувати спокійно та комфортно, у доглянутих та утеплених будинках, максимально енергонезалежно та енергоефективно. За підтримки нашої Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, яку фонд “Відродження” здійснює за фінансової підтримки Швеції, експерти та експертки “Екоклубу” готують корисні матеріали, які допоможуть якісно підготуватись до зими і усіх її викликів.

У цьому матеріалі експертка організації Наталія Холодова, яка координує кампанію #ТеплоВільні, розповідає про те що відбувається з нашою енергомережею зараз та ділиться порадами – як зберегти тепло в оселях та допомогти країні пережити цю зиму.

Росіяни не приховують намірів, що хочуть цієї зими залишити українців без тепла, тому об’єкти критичної інфраструктури стають їхніми цілями. Стратегія ударів по цивільних об’єктах не нова для росіян у цій війні. А навести безлад «у тилу» — чудовий спосіб дестабілізувати нашу підтримку ЗСУ.

Також у багатьох із нас є досвід виживання в підвальних неопалюваних приміщеннях. Ті, хто пройшов цей досвід, знають, що укриватися в холодному приміщенні на довгий час, як це варто робити під час повітряних тривог — складно фізично й морально. Підготовка не тільки житлового приміщення до зими, але й укриття — базове правило для виживання цієї зими.

Що відбувається?

Станом на 10 жовтня 30 % електростанцій в Україні зруйновані через російські удари. Тож зараз українці змушені жити в умовах віялових відключень через брак електроенергії в системі. Від 24 лютого й до 1 листопада 2022 року внаслідок російських ракетних та інших ударів в Україні було пошкоджено або зруйновано всього 580 котелень та теплових пунктів, стверджує міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов. І хоч майже половину з них уже відновили, росіяни продовжують прицільно руйнувати котельні. Звісно, це ускладнює перебіг найближчого опалювального сезону.

Олексій Чернишов стверджує, що влада заздалегідь готувалася до потенційних руйнувань критичної інфраструктури — були створені резерви необхідного обладнання та запчастин, щоб оперативно ремонтувати ймовірні пошкодження. Однак ворог непередбачуваний, тож українцям потрібно бути готовими до браку тепло-, водо- та електропостачання.

Та все ж щодня в різних куточках України відбуваються віялові відключення електроенергії. На це є різні причини: наслідки руйнувань об’єктів критичної інфраструктури; аварії, що відбуваються після руйнувань; відключення пошкодженого обладнання під час ремонту; потреба знизити навантаження на електромережі та загальний рівень споживання тощо.

Віялові відключення першочергово відбуваються через те, що добровільної економії електроенергії населенням недостатньо. Міністр енергетики Герман Галущенко зазначив, що добровільне скорочення споживання електроенергії хоча б на 20 % допоможе стабілізувати роботу української енергосистеми після масових російських обстрілів. У перші дні після обстрілів скорочення споживання було на рівні 10 %, чого для стабілізації ситуації було недостатньо. А треба не забувати, що жовтень загалом був теплим, і населення не потребувало вмикати обігрівачі.

Що ж робити?

Щоби стабілізувати роботу енергосистеми в довгостроковій перспективі, допоможе звичка скорочувати споживання електроенергії упродовж дня. Особливо в години пікових навантажень, приблизно із 7:30 до 9:00 та 17:00 до 22:00. На жаль, коли не вдається стабілізувати роботу систем добровільним скороченням споживання, енергетики змушені вдаватися до віялових відключень.

Окрім того, українцям надважливо знати, як зберегти тепло в домівках та укриттях, як економно витрачати ресурси, як зберегти системи від внутрішніх перевантажень. Тобто, бути готовими, автономними та не панікувати в кризових ситуаціях.

Наприклад, електричний ввід на квартиру стандартно розрахований у межах 3–5 кВт. Якщо підключати електроприлади водночас на більшу потужність, можна вивести з ладу електромережу всього будинку, міста/району. Наслідком може бути не тільки віялові відключення через брак електроенергії, але й пошкоджені комунікаційні системи, які доведеться лагодити та заміняти комунальним службам.

Найбільше електроенергії споживають такі побутові прилади: електрообігрівач — 1–4 кВт, праска — 2–3 кВт, електрочайник 1–2 кВт, пральна машина — 1–2 кВт, пилосос — 1,5–2 кВт, мікрохвильова піч — 1 кВт та фен — 1–1,5 кВт. Найменше споживають холодильник — 0,2–0,3 кВт, лампа розжарювання — 0,06–0,1 кВт та світлодіодна лампа — 0,01 кВт.

Основне правило, яке ми закликаємо вивчити кожного: найпотужніші прилади (понад 1 кВт потужністю) потрібно вмикати максимально рідко та на короткий термін, а в пікові години бажано уникати їхнього використання. Тим паче заборонено вмикати одночасно потужні прилади: електрообігрівачі, електроплиту, чайник, праску, фен, пралку та пилосос.

Також ми радимо пам’ятати про два головні принципи, з якими ця зима може пройти легше. Перший принцип: заздалегідь подбайте, щоби ваш будинок був максимально енергоефективний та утеплений. Другий принцип: будьте підготовані до потенційних відключень електроенергії, центрального теплопостачання та інших кризових ситуацій.

Як це зробити найкраще, читайте на сайті проєкту #ТеплоВільні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: