Тенденції розвитку безоплатної правової допомоги у 2016 році

Керівники регіональних та місцевих центрів з надання БВПД, а також команда Координаційного центру з надання правової допомоги впродовж 3-х днів у столиці підбивали підсумки роботи центрів в поточному році та спільно планували майбутню діяльність.

Керівники регіональних та місцевих центрів з надання БВПД, а також команда Координаційного центру з надання правової допомоги впродовж 3-х днів у столиці підбивали підсумки роботи центрів в поточному році та спільно планували майбутню діяльність. Серед основних напрямів розвитку системи БПД визначено рівень територіальних громад – посилення співпраці із громадами на місцях з метою підвищення їх правової спроможності. Захід пройшов за підтримки українсько-канадського проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» та Міжнародного фонду «Відродження».

«Такі зустрічі, на наш погляд, хороша можливість планувати діяльність разом та знаходити нові інноваційні шляхи розвитку системи безоплатної правової допомоги», – зазначила директор українсько-канадського проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» Лариса Бізо, яка привітала учасників від імені Канадського бюро міжнародної освіти та проекту. Л.Бізо поділилася враженнями від моделі системи БПД, зазначивши, що канадійці спостерігають за змінами, які відбуваються в Україні. «Наші канадські колеги, які займаються безоплатною правовою допомогою в Канаді, дуже дивуються, скільки усього Ви змогли зробити за такий короткий час. Система БПД сьогодні – це світлий приклад реформ, які можуть бути впроваджені в Україні в майбутньому. Бажаю Вам не обмежувати себе у творчих та інноваційних підходах до своєї роботи, зокрема, й в рамках цього заходу», – зазначила Директор проекту.

У заході, окрім української команди проекту, також взяли участь канадські експерти, зокрема, радник з комунікації Мішель Амар, радник з управління персоналом Сильвія Поллак та радник з гендерної рівності Полін Ренкін.

Директор програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов, звертаючись до керівників місцевих та регіональних центрів, зазначив: «Перед Вами складна роль – ви повинні стати ресурсом змін, інноваційним, активним та креативним. Через останні буремні роки, які пережила Україна, система БПД лише розвивалась, максимально успішно реагувала на виклики, що поставали перед нею, та адаптувалась до середовища». На погляд пана Романова, саме завдяки цьому система безоплатної правової допомоги «змогла знайти своє місце та отримати визнання». «Ваша роль – отримати на рівні територіальних громад те визнання, яке система та Координаційний центр здобули на національному рівні», -висловив своє бачення Р.Романов. У заході також взяла участь Менеджер Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Василина Яворська.

«Менше, ніж за рік, за підтримки Уряду України та наших партнерів нам вдалося сформувати систему установ з надання правової допомоги, яка є важливою складовою правосуддя – нарешті створено повноцінний механізм реалізація права, майже 20 років тому передбаченого ст. 59 Конституції» – зазначив директор Координаційного центру Андрій Вишневський. Найбільшими здобутками роботи системи, зауважив він, є те, що правозахисники вважають систему БПД другим за значущістю фактором зменшення вдвічі кількості випадків тортур, жорстокого або нелюдського поводження із затриманими. Важливим є той факт, що система отримала визнання громадського сектору та донорів як одна із найуспішніших загальнонаціональних реформ у сфері реалізації права на справедливий суд та захисту прав людини. У середині ж самої системи створено унікальні можливості для обміну досвідом, формування єдиних стратегій і тактик захисту, безперервного підвищення кваліфікації найбільш активної чверті усіх адвокатів України. Серед основних пріоритетів розвитку наступного року Андрій Вишневський окреслив такі, як: розширення сфери застосування стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги та удосконалення механізму моніторингу дотримання стандартів якості надання БВПД, незалежне оцінювання відповідності системи БПД стандартам Ради Європи та практиці ЄСПЛ, створення єдиної електронної бази юридичних консультацій на основі типових звернень до установ системи БВПД, розширення мережі дистанційних та мобільних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги, проведення системної роботи з органами місцевого самоврядування, удосконалення порядку проведення конкурсу з відбору адвокатів, які залучаються до надання БВПД, розвиток єдиної системи управління знаннями та регулярного підвищення кваліфікації та ін.

 

Впродовж зустрічі керівники центрів з надання БВПД обмінювалися досвідом щодо діяльності центрів у регіонах, обговорювали кращі практики такої діяльності та спільно визначали майбутні плани. Так, перші 2 дні зустрічі пройшли у форматі робочих груп, де керівники центрів, а також куратори Координаційного центру планували роботу центрів у 2016 році в напрямах: розширення доступу до безоплатної правової допомоги, інтеграції первинної та вторинної правової допомоги на територіальному рівні, зміцнення функціональної взаємодії регіональних та місцевих, розвиток інституційної спроможності останніх та ін. 3-го дня заходу відбулося узагальнення роботи груп, та представлення напрацювань, які ляжуть в основу планів регіональної роботи на наступний рік і далі, та які будуть найбільш ефективними для кожного із регіонів.

 

«Наша місія амбітна та реалістична водночас. Ми повинні зайти свою нішу у територіальній громаді, стати основним джерелом відповідей на правові питання громадян, бути гнучкими та адаптивними до потреб громад. Врешті, стати тим інструментом, через який можливо посилити їх правову спроможність – коли люди знають свої права, розуміють як їх можна реалізувати і захистити у правовий спосіб, та які для цього існують механізми», – підсумував роботу Андрій Вишневський.

«Система повинна «пустити корені» – і це територіальні громади», – зауважив Роман Романов, – майбутнє системи лежить саме у цій площині».

Насамкінець, Лариса Бізо запевнила, що «… проект буде й надалі підтримувати ініціативи та інновації в системі БПД, які принесуть користь людям в Україні, зокрема на рівні громад».

Нагадаємо, що цьогоріч це уже друга зустріч керівного складу системи безоплатної правової допомоги. Так, протягом 21-22 червня цього року за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» проходив установчий семінар, на якому новопризначені директори місцевих центрів та директори регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги отримали «дорожню карту» завдань, планів та дій у зв’язку із подальшим розгортанням системи БПД в Україні.

Проект «Доступна та якісна правова допомога в Україні» – проект міжнародної технічної допомоги, що впроваджується протягом 2014 – 2018 рр. Проект фінансується Міністерством закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади, впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти у партнерстві з Координаційним центром з надання правової допомоги.

Проект має на меті покращення рівного доступу до правосуддя для населення України (особливо представників вразливих верств) шляхом підтримки впровадження системи безоплатної правової допомоги та підвищення рівня обізнаності населення щодо прав на отримання безоплатної правової допомоги.

Контакти:Координаційний центр з надання правової допомоги

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: