Телеканали потроху прислухаються до громадського передвиборчого моніторингу

Телеканали загалом враховують результати громадського моніторингу, який оцінює доступ суб’єктів виборчого процесу до ефіру, хоча й не настільки, як очікувалося

Телеканали загалом враховують результати громадського моніторингу, який оцінює наявність суб’єктів виборчого процесу в теленовинах, хоча й не настільки, як очікувалося. Про це заявили учасники прес-конференції “Відкриті новини заради чесних виборів: чи дотримуються телеканали обіцянок?”, яка відбулася 23 жовтня в Києві. Захід провели громадські організації – ініціатори меморандуму “Відкриті новини заради чесних виборів” (ГО “Телекритика”, Академія української преси, Комітет “Рівність можливостей”, Інститут масової інформації) за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Експерти відзначають конструктивний діалог щодо результатів моніторингу з телеканалами “Інтер”, “ICTV” і – меншою мірою – з телеканалом “Україна”. Перші два канали, зокрема, докладно вивчили методології кількісного моніторингу, організували зустрічі членів моніторингової групи зі своїми редакторами та соціологічними службами. Вони також надали свої пояснення щодо результатів якісного моніторингу, які експерти частково врахували як слушні.

Результати кількісного моніторингу теленовин

У середньому приблизно 16% усіх сюжетів містять кілька поглядів (у перший тиждень жовтня – 17%). Незначні погіршення цього показника на деяких каналах зумовлено передусім тим, що другий тиждень жовтня був неробочим для українського парламенту (більшість контроверсійних політичних тем дає в новини саме парламент). При цьому ТРК “Україна” все одно покращила свої показники по цьому критерію вдвічі. Помітно покращили результати “5-й канал” та “ICTV”. Критично низьким залишається цей показник на державному “Першому національному” (3% сюжетів містять альтернативні погляди).

По показниках уваги до представників політичних сил і їхніх синхронів, які й характеризують доступ до телебачення, відзначено загальне погіршення ситуації. На більшості каналів порівняно з першим тижнем жовтня зросло представлення Партії регіонів (попри зменшення рейтингів електоральної підтримки, згідно з останніми соціологічними даними). Також у середньому на більшості каналів зменшилася увага до Об’єднаної опозиції. Покращення показників уваги та синхронів політичних сил зафіксовано лише на телеканалі “Інтер”.

Загальною позитивною тенденцією також є збільшення присутності на більшості каналів “інших” політичних сил (не Партії регіонів та Об’єднаної опозиції). Так, на всіх каналах, крім “Першого національного”, з’являється чи збільшує присутність ВО “Свобода” (одна з “прохідних” політичних сил, якої до цього практично не було в теленовинах). Також наблизилися до рівня електоральної підтримки показники уваги каналів до партії “Україна, вперед!”, яка до цього мала невиправдано високу увагу.

Водночас присутність на всіх каналах таких політичних сил, як партія “УДАР” (понад 21% електоральної підтримки тих виборців, які визначилися), ВО “Свобода” (7% підтримки) та Комуністична партія України (14,5% підтримки), є критично низькою. По “УДАРу”, наприклад, показники уваги на всіх телеканалах у 3-4 рази нижчі від рівня електоральної підтримки.

На “Новому каналі” відзначено помітне погіршення ситуації з пропорційністю доступу політичних сил до ефіру. Тут суттєво зросла увага до Партії регіонів (зараз це вже понад 60% усієї уваги до політичних сил), і практично зникла Об’єднана опозиція (лише 3% уваги). Ситуація з доступом на каналі “СТБ” (обидва – група “StarLightMedia”) статистично покращилася, але все одно залишається вкрай незадовільною.

Результати якісного моніторингу теленовин

Експерти зафіксували розширення кола передвиборчих тем на каналах “Інтер” та “ICTV”. Також відзначено досить збалансоване подання цими телеканалами контроверсійної теми  – презентації в Берліні книжки “Аферистка. Справа Тимошенко”.

При цьому на всіх каналах певне збільшення рівня представленості політичних сил супроводжує низька якість відповідних новинних сюжетів. Матеріали часто містять ознаки порушень стандартів інформаційної журналістики. Найгрубішими є порушення балансу думок, відокремлення фактів від коментарів і достовірності подання інформації.

На думку експертів, що проводили якісний моніторинг, найбільше матеріалів із порушеннями професійних стандартів вийшло на “Першому національному”, найменше – на “5 каналі” й телеканалі “Україна”.

Крім того, фахівці відзначають, що сюжети про діяльність влади подають переважно позитивно, а тематика цих сюжетів часто має низьку суспільну значущість.

Контакти:
Міжнародний фонд “Відродження”
Станіслав Лячинський
(095) 276 89 92
pr@irf.ua

***

Місія Міжнародного фонду “Відродження” – фінансово й організаційно сприяти становленню відкритого, демократичного суспільства в Україні шляхом підтримки значущих для його розвитку громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: