Світовий Конґрес Українців: Вибори у “проблемних округах” не відповідають міжнародним стандартам

Попередні висновки за результатами роботи міжнародної місії спостереження на повторних виборах народних депутатів

Світовий Конґрес Українців опублікував попередні висновки за результатами роботи міжнародної місії спостереження за повторними виборами народних депутатів України у п’яти виборчих округах, які відбулися 15 грудня. Роботу місії координувала ВГО “Ліга народних адвокатів” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Міжнародна місія спостереження за повторними виборами народних депутатів у п’яти виборчих округах
15 грудня 2013 року в Україні
Попередні висновки

Місія спостерігачів Світового Конґресу Українців (СКУ) є найбільшою групою міжнародних спостерігачів, які здійснювали спостереження повторних виборів народних депутатів у 94, 132, 194, 197 та 223 виборчих округах в Україні 15 грудня 2013 р. Кількість спостерігачів СКУ налічує 155 осіб, які прибули із понад 15 країн світу. У роботі Місії бере участь численна група представників Світового Конґресу Українських Молодіжних Організацій за підтримки Міжнародного благодійного фонду “Відродження”.

Після парламентських виборів 28 жовтня 2013 року було видано постанову про неможливість встановити достовірні результати голосування у п’яти виборчих округах: 94, 132, 194, 197 та 223. Внаслідок цього були призначені повторні вибори народних депутатів у відповідних округах, які розташовані у Миколаївській, Черкаській та Київській областях. СКУ прийняв рішення направити короткотермінових спостерігачів у кожен із п’яти округів.

Метою Місії СКУ є оцінка відповідності повторних виборів у зазначених п’яти округах до загальноприйнятих міжнародних стандартів проведення демократичних виборів. Місія робить висновки на основі прямого спостереження ситуації за кілька тижнів до виборів, безпосередньо у день виборів та під час підрахунку голосів негайно після закінчення виборів.

Місія проаналізувала як виборчу кампанію так і самі вибори відповідно до міжнародних зобов’язань України стосовно демократії, верховенства права, свободи слова та вільних виборів.

Для належної оцінки, чи вибори продемонстрували волевиявлення народу України, Місія проаналізувала увесь процес виборів у відповідності до міжнародних стандартів. Це включає загальне та рівне виборче право, міцну правову основу, рівні правила гри для всіх учасників виборів, неупереджене та прозоре адміністрування виборів, процес волевиявлення вільний від тиску і примусу, незалежні ЗМІ та збалансоване висвітлення новин, здатність усувати порушення виборчих прав, а також забезпечення вільного від маніпуляцій виборчого процесу.

Виборча кампанія мала ознаки змагальності по більшості питань між усіма кандидатами. Хоча існували суттєві перешкоди у роботі деяких кандидатів, усі вони мали можливість проводити зібрання, популяризувати свої погляди та мали доступ до ЗМІ у тій чи іншій мірі.

Тим не менше, виявилися значні недоліки у процесі проведення виборчої кампанії. Ці недоліки безумовно вплинули на волевиявлення.

Незалежність та неупередженість окружних виборчих комісій (ОВК) та дільничних виборчих комісій (ДВК), які займають центральне місце в питанні довіри до результатів виборів, знаходяться під сумнівом із ряду причин:

– дисбаланс у представленні основних політичних партій в ОВК та ДВК через десятки маловідомих і сумнівних, так званих, технічних кандидатів, у деяких виборчих округах.

Місія СКУ була стривожена тим, що внаслідок сумнівних судових рішень було усунено поважних кандидатів. Місія також звернула увагу, що було зареєстровано декілька кандидатів із ідентичними іменами до кандидатів від опозиції, що створило плутанину та неминуче знизило кількість голосів, відданих за поважних кандидатів.

Спостерігачі СКУ відвідали виборчі дільниці, зокрема, у тюрмах, лікарнях, школах та вищих навчальних закладах; перебування на різних дільницях відрізнялося по тривалості залежно від потреби.

У процесі спостереження за виборами та підрахунком голосів, спостерігачі СКУ повідомили про деякі серйозні порушення, такі як купівля голосів виборців, застосування адмінресурсу, у тому числі ангажування міліції задля перешкоджання незалежному спостереженню представниками кандидатів за процесом підрахунку голосів. У деяких регіонах було помічено незвичний сплеск популярності голосування удома (що допускається за станом здоров’я чи по причині похилого віку виборця). Чимало бюлетенів від різних виборців були позначені у однаковий спосіб однаковим почерком. Чимало виборців не були внесені до реєстру виборців.

У деяких випадках члени виборчих комісій відмовлялися надавати копії протоколів спостерігачам СКУ. Крім цього, було помічено значні труднощі у веденні відеофіксації під час підрахунку голосів та складання протоколів.

Місія СКУ також відмітила значні процедурні порушення, такі як відсутність голови виборчої дільниці та деяких членів комісій у день виборів, коли потрібно було приймати рішення. Бюлетені не були витягнуті із спеціальних контейнерів перед початком голосування, скриньки для голосування не були опломбовані, контейнери не були доставлені належним чином із ДВК у ОВК.

Вочевидь, більшість виборців мали можливість проголосувати на виборчих дільницях у день виборів. Тим не менш, зазначені вище порущення та недоліки без сумніву вплинули на результати виборів. У даний момент, важко визначити міру їхнього впливу.

Згідно із результатами спостереження Місії СКУ, повторні парламентські вибори 2013 року в Україні не відповідають повною мірою міжнародним стандартам проведення демократичних виборів.

Попередні висновки зроблені до завершення підрахунку голосів та оголошення попередніх та остаточних результатів виборів, судового розгляду можливих скарг та апеляцій. Місія СКУ оприлюднить остаточний звіт із пропозиціями для потенційних вдосконалень після завершення процесу.

Контакти:
Світовий Конґрес Українців
(044) 495 85 45
uwc.eom13@gmail.com

***

Місія Міжнародного фонду “Відродження” – фінансово й організаційно сприяти становленню відкритого, демократичного суспільства в Україні шляхом підтримки значущих для його розвитку громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: