Здешевшання ліків під час державних закупівель

У 2014-15 роках Міжнародний фонд “Відродження” був одним із драйверів передачі централізованих закупівель медичних препаратів мжінародним організаціям. Це мало усунути корупційні ризики та здешевити закупівлі для пацієнтів.

Центр Протидії Корупції за підтримки фонду провів аналіз 4-річної роботи програми міжнародних закупівель ліків з фокусом на онкології. Серед найбільш промовистих результатів:

  • Лише за одним напрямком — дорослою онкологією — тепер вдається закуповувати 90% препаратів дешевше, ніж 2014 року.
  • За напрямком “Дитяча онкологія” в 2014 році дистриб’ютори отримували 99,5% бюджетних коштів, а виробники – лише 0,5%. А вже 2017 року, після кількох років роботи міжнародних закупівель, дистриб’ютори за цим напрямком отримують лише 33,7% коштів, тоді як виробники — 66,3%.
  • Номенклатура (перелік) препаратів, які купує держава, у дитячій онкології зросла з 63 до 103 препаратів, у дорослій – з 71 до 101. 84% цих препаратів вироблені в ЄС.
  • Кількість постачальників, які виграли тендери, зросла з 8 (дитяча онкологія) і 6 (доросла онкологія) до 26 у кожному з цих напрямків, що свідчить про збільшення конкуренції.
  • 5 країн вже перейняли і запровадили досвід закупівлі ліків через міжнародні організації: Боснія і Герцеговина, Казахстан, Молдова, Туркменістан і Узбекистан.

Отже, тепер пацієнти отримують в рази більше безоплатних ліків. У середньому, держава тепер закуповує на 30-40% більше препаратів для лікування онкологічних хвороб у дорослих та дітей.

У 2018 році громадська організацієя “Радість руху” за сприяння Міжнародного фонду “Відродження” провела дослідження, яке зафіксувало успішність обраної стратегії і відобразило рівень здешевлення медичних препаратів на прикладі препаратів для пацієнтів з ювенільним ревматоїдним артритом (ЮРА).

Відповідно до дослідження, економія в середньому склала 16%. Проаналізовані закупівлі через систему “ProZorro” не продемонстрували ефективної економії. Різниця між пропозиціями за лоти вартістю понад мільйон гривень іноді складала лише 10 гривень.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: