Видобувні галузі стають прозорими: наслідки роботи ініціативи

Україна досягла значного прогресу у впровадженні Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ, англійською – Extractive Industries Transparency Initiative, EІТІ) та стала однією з держав-лідерів в Євразійському регіоні. Такого висновку дійшли незалежні міжнародні експерти, які протягом року – від 1 липня 2017-го – перевіряли Україну на дотримання стандартів прозорості у видобувних галузях і “вимірювали” наші здобутки. Результати валідації були оголошені на 40-му засіданні Правління ІПВГ, що наприкінці червня відбулося у Берліні. 

Це стало можливим завдяки спільній роботі органів влади та громадянського суспільства, в тому числі Міжнародного фонду “Відродження”. Фонд підтримує низку проектів у сфері прозорості видобувних галузей, а директор програми “Демократична практика” Олексій Орловський входить до Міжнародного Правління ІПВГ. 

Директор програми “Демократична практика” Олексій Орловський під час засідання ініціативи (другий зліва)

18 вересня 2018 року Верховна Рада ухвалила Закон України “Про забезпечення прозорості у видобувних галузях”. За нього проголосували 244 народних депутати. Новий закон дозволяє владі, суспільству та потенційним інвесторам чітко розуміти ситуацію у видобувному секторі країни. Він дає можливість експертному середовищу та громадськості оцінювати політику держави у сфері надрокористування і створює гарантії прозорих “правил гри” у галузі, що забезпечить додаткову інвестиційну привабливість для країни. Це дозволяє кожному громадянину контролювати місцеву владу щодо відповідності місцевих бюджетів отриманим коштам від видобувних компаній, а також участі цих компаній в інфраструктурних та соціальних проектах. 

Резюме “значний прогрес” у 100-сторінковому звіті міжнародних аудиторів означає, що Україна увійшла до Ініціативи з майже 15-річною історією та понад півсотнею дійсних країн-учасниць. А ще, що новий статус сприятиме підвищенню України у світових рейтингах та залученню нових інвестицій в економіку держави. А головне, доводить: Україна здатна впроваджувати реформи.

Своєрідною оцінкою успіхів України зі сторони міжнародної спільноти стало рішення Правління Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ) провести наступне своє перше у 2019 році засідання в Києві.

Одним з наслідків збільшення прозорості видобувних галузей є збільшення надходження ренти до місцевих бюджетів. Над покращенням можливостей прозорого управління та використання ренти на місцевому рівні протягом 2018 року працювала громадська організація “Нова енергія” за підтримки МФВ. 

Громади-учасниці проекту опановували підходи до прозорого й ефективного використання рентних коштів від нафто- і газовидобутку на місцевому рівні. Зокрема, вони розраховували орієнтовні обсяги надходження рентних платежів, планували їх ефективне використання, запроваджували демократичні інструменти для залучення громадян до управлінських процесів та прийняття рішень, вивчали нагальні потреби мешканців громади та формували стратегічні цілі на майбутнє. 

Територіальні громади почали отримувати реальні гроші від видобувного бізнесу на свої рахунки лише від початку 2018-го. Якщо у 2017 році видобувні компанії в межах угод про розвиток соціальної інфраструктури сплатили близько 40 мільйонів гривень, то у 2018 лише Харківська область отримала в 20 разів більше. Громади вже почали використовувати кошти від ренти, зокрема, на проекти зі збільшення енергоефективності, ремонту амбулаторій, будівництва артезіанської свердловини тощо. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: